reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Informacje o MKP,KBG,Familienbeihilfe itp

Cześć Dziewczyny, ja tu świeżutka dlatego jeśli pytanie już było omawiane, przekierujcie mnie proszę pod właściwy link.

Jestem w 8 tyg ciąży, pierwsze badania wykonałam już w Polsce. Mój partner pochodzi z Wiednia i tam jest zatrudniony. Ja ok. 5 miesiąca planuję się do niego przenieść i tam urodzić.

I tu pytania, nawet nie wiem od czego zacząć:
1) Jakie papiery najpierw muszę załatwić dla siebie (meldunek? mutter kinder pass?)
2) Jak w kwestii ubezpieczenia? Czy jak jestem ubezpieczona u siebie w polskiej firmie to jest to wystarczające (np.na podstawie karty EKUZ)
3) Czy w Austrii zaliczą mi badania, które wykonałam w Polsce?

Bardzo byłabym wdzięczna za pomoc,

Pozdrawiam i dziękuje z góry za informacje.
 
reklama
Witaj Pin up
Gratulacje :)
No trochę to bardziej skonplikowane. EKUZ to tylko ubezpieczenie w razie wypadku itd., ale już mniejsza o to. Podstawowe pytanie to czy pracujesz w PL? I co z pracą po przyjeździe tutaj. Wtedy można co nieco powiedzieć co i jak bo, żeby dostać tutaj świadczenia na dziecko to albo bierzesz je Ty i żyjesz tutaj z dzieckiem, albo bierze je mąż na dziecko żyjące w PL.
 
Cześć karoask87,
Dzięki za odpowiedź. Odpowiadając na pytania: ja pracuje w PL na umowę na czas nieokreślony, planowałam wziąć L4 ok. 5 m-ca. Więc po przyjeździe do Wiednia nie mogłabym się podjąć legalnej pracy. Plan jest taki, aby zostać z moim partnerem w Wiedniu i tam wychowywać maluszka.
 
Pin up jeśli plan jest taki, że chcecie się przeprowadzić na stałę, żeby być razem tutaj to proponuje zrezygnować z pracy i przenieść się w 100% Jest jeszcze coś takiego, że jak należy Ci się zasiłek dla bezrobotnych w PL, to możesz go przenieść tutaj itd. tylko nie wiem czy w ciąży zwalnianie pracownika w PL przechodzi i na jakich zasadach.
A co po porodzie z pracą?

Powiem Ci czego nie możesz prawnie:
1. Mieć dwóch stałych meldunków jednocześnie
2. Mieć dwóch ubezpieczeń(chyba, że drugie jest prywatne)
3. Podróżować na L4 po europie za które płaci ZUS. O kontroli przez pracodawce nie wspomnę.

Możesz mieszkać tutaj i pracować za granicą jak najbardziej, pod określonymi warunkami. Ale mając meldunek w PL, pracę w PL, dla urzędów tutaj Twój ośrodek życia jest wtedy w PL. Sam meldunek tutaj nie wystarczy. Na fali obecnego kombinatorstwa niektórych obcokrajowców kontrole są coraz częstsze.

Tutaj potrzebujesz
1. Meldunek stały (jeśli chcecie świadczenia na dziecko potem itd.)
2. Ubezpieczenie np. przy mężu bez problemu. A jako ciężarna z MKP masz prawo do opieki medycznej. MKP dostaniesz od ginekologa. Dobrze jakby odrazu wpisał badania z polskiej karty ciąży.
3. Anmeldebescheinigung. Potwierdzenie legalnego pobytu stałego. To wyrabiasz jak zostajesz tu dłużej niż 3 miesiące, ale przed upływem 4rech od początku zameldowania w AT.
4. I cała reszta formalności po porodzie dopiero :)
 
O matko, wiedziałam, że to nie będzie takie proste.

Powiem Ci czego nie możesz prawnie:
3. Podróżować na L4 po europie za które płaci ZUS. O kontroli przez pracodawce nie wspomnę.-
w tym temacie doszukałam się takiej informacji: czasie zwolnienia lekarskiego pracownik nie może wykonywać pracy zarobkowej ani wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. W przeciwnym razie straci świadczenie chorobowe. Nigdzie natomiast nie jest powiedziane, że chorować trzeba w miejscu zamieszkania. Pracownik może zmienić miejsce pobytu, jeśli tylko nie ma ku temu przeciwwskazań lekarskich. Dotyczy to także ciężarnej pracownicy, którą lekarz uznał za czasowo niezdolną do pracy [źródło: Link do: Na zwolnieniu lekarskim można wyjechać za granicę]

@karolask87, korzystając z Twojej uprzejmości, czy mogłabyś mi napisać gdzie w Polsce/Austrii udzielą nam informacji na ten temat? (chodzi mi o nazwę instytucji).

Ta papierologia przeraża mnie bardziej niż ciąża :hmm:
 
W Wiedniu sprawy związane z ubezpieczeniem załatwisz w Krankenkassie, mąż pewnie w WGKK ubezpieczony, chociaż może gdzieś indziej.

W Polsce nie mam pojęcia. Obstawiam siedzibe ZUSu albo NFZ.

Co do L4 zależy co na nim masz, czy zakaz wychodzenia z domu czy nie itd. Jeśli w celu wypoczywania i oszczędzania się to pewnie nie będzie problemu. I nie wiem jak się to przełoży tutaj i czy ma jakiś związek, że jesteś na zagranicznym L4. Nie orientuje się na tyle w polskich przepisach ;)
 
Podbijam temat.
Mam prace za granica (nie w Austrii) z której będę pobierać macierzyński (bo w Austrii żeby mieć Wochengeld musiałabym pracować minimum 6miesiecy).
Anneldenbescheinigung mam w Wiedniu oraz mam austriackiego ginekologa i założona MKP.
Właśnie chce się podpiąć pod ubezpieczenie męża żeby przypadkiem nie musiała płacić za poród mając tylko EKUZ (lekarzy wszystkich mam za darmo bo mam EKUZ i jestem zameldowana w Wiedniu) ale żeby zameldować się w szpitalu na poród potrzebuje mieć austriacka E-Card.
Po 6miesiacach macierzyńskiego chce się ubiegać o KBG w Austrii. Będę musiała donieść potwierdzenie ze w tym drugim kraju nie pobieram tego samego zasiłku na dziecko ale kiedy powinnam zaaplikować o KBT w takim razie?
 
Wow, takiego mixu to jeszcze nie było.
Jak pracujesz za granicą to zapewne tam podlegasz pod ubezpieczenie. Jak masz prawne ubezpieczenie to nie możesz się podpiąć pod męża. To jedna z kilku Ausschlussgrund...
Gdzie będzie przebywać dziecko tu? Za granicą? Na chwile obecną Twój ośrodek życia jest za granicą, nie tutaj. Zakładam, że tam też masz meldunek, bo pewnie potrzebny do pracy...
 
Ośrodek życia i zameldowanie mam w Wiedniu i dziecko będzie mieszkać z nami w Wiedniu po urodzeniu.
Sprawdziłam ze podpiąć pod męża można się jedynie jak nie jest się nigdzie ubezpieczonym. W moim przypadku gdzie pracodawca pokrywa ubezpieczenie w innym kraju potrzebuje formularz E106 dostarczyć doWGKK i wyrobią mi eCard :)

Do kiedy powinno się złożyć wniosek o KBG? Do miesiąca po urodzeniu dziecka czy szybciej?
 
reklama
Hej dziewczyny.
Mam pytanie odnośnie familienbeihilfe. Złożyliśmy wniosek 6 miesięcy temu i czekamy. W finanzamt powiedzieli nam że czekają na odpowiedź z Polski. I właśnie ile czasu czekaliscie aż odeślą dokumenty z Polski.?
 
Do góry