reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Dodatnie przeciwciała ANA1, ANA2, ANA3, dsDNA i inne badania po poronieniu

Ja brałam przed ciąża immunosupresje czyli Equoral i Encorton przez 14 dni, w kolejnym cyklu zaszłam w ciąże i do 20 tygodnia brałam Encorton. Teraz jestem w 25 tygodniu ciąży. Biorę tez Acard 150 mg i Clexane 0,4 ml z powodu trombofili
Jeśli mogę wiedzieć, jaką dawkę brałaś Encortonu? Ja mam SM i dodatkowo przeciwciala Ana, miano 1:320 lub 1:160, moja reumatolog twierdzi że nie mam tocznia, bo żadne inne wyniki nie są powyżej normy, twierdzi że to może być związane z SM, obie choroby są autoimmunologiczne, jednak całą pierwsza ciążę brałam profilaktycznie clexane
 
reklama
Mialam dokładnie ta samą sytuację 3 lata temu. Dokładnie te same przeciwciała w ANA3 tylko z trzema plusami plus zamiast trombofilii miałam zespół antyfosfolipidpwy. Dwie ciąże poroniłam jedna 9tc a kolejna 16 TC.

Jedna ciążę donosilam.
Ja na własną rękę w tej donoszonej ciąży od pozytywnego testu zaczęłam brać encorton. Żadne lekarz nie chciał prowadzić mojej ciąży aż w końcu znalazłam ginekologa który się podjął i współpracował z immunologiem dr Sydorem. Według niego powinnam brać encorton w dawce 10 mg.
W 20 tygodniu zaczęłam odstawiać 2,5 mg co tydzień.

Aktualnie jestem w czwartej ciąży w prawie 22 tygodniu i też teraz odstawiam encorton.
Dodatkowo neoparin 0,4 a w trzecim trymestrze 0,6 oraz acard 150.


Dziecko mam zdrowe jak ryba a brałam sporo leków. Niestety moja psychika nie pozwoliła mi na podjęcia ryzyka i ja sama zaczęłam łykać encorton bo wiązałam z nim moja ostatnia nadzieję. Może dobrze może nie ale czy to przypadek że kobiety z dodatkowym Ana tracą ciążę?

A i w tej ciąży przeszłam covid na tych sterydach w 8 tygodniu. Było naprawdę ciężko więc poprostu radzę się izolować w czasie pobierania tego sterydu. Miałam nawet teleporade z rodzinnym który powiedział mi że mam się pakować i jechać na zakaźny a na zakaźnym lekarz powiedział mi że 10 mg nie jest to dawka kosmiczna i miałam poprostu badać sobie saturację w domu.
 
A nie mówił ci lekarz że większość immunosupresyjnych przenika do łożyska
Ale nie brałam immunosupresji w ciąży tylko przed ciąża, poza tym gdyby nie leczenie to o łożysku mogłabym tylko pomarzyć bo kończyło sie to dużo wczesniej poronieniami. Mam ANA 1:320 i w moim przypadku to wystarczyło zeby odrzucać zarodek. Encorton brałam do 20 tygodnia ciąży, są osoby które biorą całą ciąże i też jest to ok
 
Jeśli mogę wiedzieć, jaką dawkę brałaś Encortonu? Ja mam SM i dodatkowo przeciwciala Ana, miano 1:320 lub 1:160, moja reumatolog twierdzi że nie mam tocznia, bo żadne inne wyniki nie są powyżej normy, twierdzi że to może być związane z SM, obie choroby są autoimmunologiczne, jednak całą pierwsza ciążę brałam profilaktycznie clexane
Brałam 10 mg rano i 5 mg w południe co jest tak naprawdę małą dawką. Też nie mam tocznia póki co ani żadnej choroby ale jednak przeciwciała robią swoje w organizmie
 
Brałam 10 mg rano i 5 mg w południe co jest tak naprawdę małą dawką. Też nie mam tocznia póki co ani żadnej choroby ale jednak przeciwciała robią swoje w organizmie
Dziękuję za odpowiedź, balam się używać sterydów bo wiem że mają działanie teratogenne, ale uspokoiłaś mnie, muszę jeszcze o tym pogadać z reumatologiem, ja z kolei biorę metypred
 
Ale nie brałam immunosupresji w ciąży tylko przed ciąża, poza tym gdyby nie leczenie to o łożysku mogłabym tylko pomarzyć bo kończyło sie to dużo wczesniej poronieniami. Mam ANA 1:320 i w moim przypadku to wystarczyło zeby odrzucać zarodek. Encorton brałam do 20 tygodnia ciąży, są osoby które biorą całą ciąże i też jest to ok
no to fajnie ja mam plaqenil ale to nie biorę czuje się po nim jak dno totalne
 
Ja też mam dodatnie przeciwciała ANA, w profilu wyszły przeciwciała anty SSA (Ro) i anty SSB (La) wskazujące na zespół Sjogrena. Od wielu lat przyjmuję Plaquenil, u mnie akurat bez żadnych skutków ubocznych. W ciąży i podczas karmienia też przyjmowałam. Synek zdrowy, wszystko w porządku.
Ktoś wyżej pisał o ginekolog z Wwy specjalizującej się w takich przypadkach- potwierdzam, dr Teliga Czajkowska bardzo dobrze poprowadziła moją ciążę.
 
reklama
Odświeżę troszkę temat, byłam dziś u reumatologa, powiedziała że nie diagnozuje u mnie tocznia bo dodatnie mam tylko Ana 1:320 i Ro52, i że nie muszę brać ani Acardu ani nic przeciwzakrzepowego, mam trochę mieszane uczucia, nie wiem czy się skonsultować jeszcze z innym lekarzem [emoji2368]
 
Do góry