reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Długość szyjki macicy

Lil.

Fanka BB :)
Dołączył(a)
3 Luty 2022
Postów
165
Hej dziewczyny. Jestem w 26 tc. Dziś byłam w szpitalu na izbie przyjęć z powodu plamienia (czerwona krew na papierze, tylko raz). Od ok 2 miesięcy już nie plamiłam aż do teraz. W szpitalu zrobili mi badanie i wszystko dobrze, po plamieniu nie było już śladu. Zastanawia mnie jedna rzecz, na karcie ze szpitala jest napisane długość szyjki 3,5 cm. Tydzień temu podczas wizyty u ginekologa szyjka miała długość 3,7 cm. Czy to znaczy że się skraca?
 
reklama
Hej dziewczyny. Jestem w 26 tc. Dziś byłam w szpitalu na izbie przyjęć z powodu plamienia (czerwona krew na papierze, tylko raz). Od ok 2 miesięcy już nie plamiłam aż do teraz. W szpitalu zrobili mi badanie i wszystko dobrze, po plamieniu nie było już śladu. Zastanawia mnie jedna rzecz, na karcie ze szpitala jest napisane długość szyjki 3,5 cm. Tydzień temu podczas wizyty u ginekologa szyjka miała długość 3,7 cm. Czy to znaczy że się skraca?
Niekoniecznie, może być kwestia urządzenia pomiarowego, ale może niech się wypowiedzą bardziej doświadczone...
 
Wogóle nie porównuj tych pomiarów. Jeśli chcesz wiedzieć czy się skraca, ponownie wykonaj USG u swojego lekarza. 3,5cm to nie jest skracająca się szyjka.
Powodów plamienia mogło być wiele. Jeśli z dzidziolem wszystko jest ok, to już się nie martw.
 
Hej dziewczyny. Jestem w 26 tc. Dziś byłam w szpitalu na izbie przyjęć z powodu plamienia (czerwona krew na papierze, tylko raz). Od ok 2 miesięcy już nie plamiłam aż do teraz. W szpitalu zrobili mi badanie i wszystko dobrze, po plamieniu nie było już śladu. Zastanawia mnie jedna rzecz, na karcie ze szpitala jest napisane długość szyjki 3,5 cm. Tydzień temu podczas wizyty u ginekologa szyjka miała długość 3,7 cm. Czy to znaczy że się skraca?
Długość szyjki może zależeć od sprzętu którym mierzą, i od lekarza. Najlepiej jak jest mierzona na jednym sprzęcie przez tą samą osobę. Dla porównania u mnie w 18+1 szyjka 3.5
W pierwszej ciąży poszła pod obserwację w 28 tc kiedy była poniżej 3. W 32 TC założyli mi pessar bo miała 2.1
 
Dzięki dziewczyny. Też tak pomyślałam, że to może zależeć od sprzętu i lekarza i teraz doczytałam też w necie, a posta napisał zaraz po powrocie ze szpitala. A wiecie jak szybko szyjka potrafi się skracać? Tzn. czy w ciągu kilku dni potrafi skrócić się np. o cały cm, czy trwa to dłużej? Chociaż wydaje mi się, że tu nie ma reguły. Czytałam o tej szyjce, że często nie daje objawów jak się skraca i tylko lekarz może to zobaczyć na USG. To by znaczyło, że trzeba często chodzić na USG, chyba że niemożliwe jest, aby dużo się skróciła w ciągu np. 3 tygodni, że to jednak dłuższy proces.
 
Dzięki dziewczyny. Też tak pomyślałam, że to może zależeć od sprzętu i lekarza i teraz doczytałam też w necie, a posta napisał zaraz po powrocie ze szpitala. A wiecie jak szybko szyjka potrafi się skracać? Tzn. czy w ciągu kilku dni potrafi skrócić się np. o cały cm, czy trwa to dłużej? Chociaż wydaje mi się, że tu nie ma reguły. Czytałam o tej szyjce, że często nie daje objawów jak się skraca i tylko lekarz może to zobaczyć na USG. To by znaczyło, że trzeba często chodzić na USG, chyba że niemożliwe jest, aby dużo się skróciła w ciągu np. 3 tygodni, że to jednak dłuższy proces.
Nie czytaj netu i nie myśł o tym, bo oszalejesz🙂 zawsze znajdziesz coś, co będzie pasowało a jednocześnie kończyło się tragicznie
 
Dzięki dziewczyny. Też tak pomyślałam, że to może zależeć od sprzętu i lekarza i teraz doczytałam też w necie, a posta napisał zaraz po powrocie ze szpitala. A wiecie jak szybko szyjka potrafi się skracać? Tzn. czy w ciągu kilku dni potrafi skrócić się np. o cały cm, czy trwa to dłużej? Chociaż wydaje mi się, że tu nie ma reguły. Czytałam o tej szyjce, że często nie daje objawów jak się skraca i tylko lekarz może to zobaczyć na USG. To by znaczyło, że trzeba często chodzić na USG, chyba że niemożliwe jest, aby dużo się skróciła w ciągu np. 3 tygodni, że to jednak dłuższy proces.
Szyjka może się skrócić z dnia na dzień i nawet może się zacząć rozwierać ale trzeba myśleć pozytywnie i się nie przemęczać..jeśli lekarza coś zaniepokoi to na pewno wyśle do szpitala na obserwacje
 
Na każdym sprzęcie bedziesz miala rozna długość, przerabiałam to. Groził mi przedwczesny poród, i co? Jestem w 38tc. szyjka jak na zlosc sie nie skraca i nie zapowiada się w ogole abym miala urodzić jeszcze 🙈
Nie czytaj za duzo, zaraz wkraczasz w 3 trymestr wiec w 3 trymestrze szyjka ma prawo sie skracać;)
Jak sie martwisz to po prostu wiecej odpoczywaj do wizyty i zobaczysz ze szyjka troszke bedzie dluzsza.
 
Dzięki dziewczyny. Też tak pomyślałam, że to może zależeć od sprzętu i lekarza i teraz doczytałam też w necie, a posta napisał zaraz po powrocie ze szpitala. A wiecie jak szybko szyjka potrafi się skracać? Tzn. czy w ciągu kilku dni potrafi skrócić się np. o cały cm, czy trwa to dłużej? Chociaż wydaje mi się, że tu nie ma reguły. Czytałam o tej szyjce, że często nie daje objawów jak się skraca i tylko lekarz może to zobaczyć na USG. To by znaczyło, że trzeba często chodzić na USG, chyba że niemożliwe jest, aby dużo się skróciła w ciągu np. 3 tygodni, że to jednak dłuższy proces.
U mnie w 28 tc była 2.9 lub 2.8 a w 31 TC trafiłam na IP, bo miałam plamienia, a szyjka była 2.4, okazało się, że na ktg pisały się skurcze, których ja nie czułam, zostawili mnie w szpitalu, po 3 dniach było znowu mierzenie i szyjka 2.1( te dwa pomiary na innym sprzęcie) zadecydowano o pessarze. Stawianie się macicy może powodować skracanie. Skracanie szyjki to jedno, najważniejsze żeby nie robił się lejek, czyli najlepiej jak jest zamknięta.
 
Ostatnia edycja:
reklama
Dzięki dziewczyny. Też tak pomyślałam, że to może zależeć od sprzętu i lekarza i teraz doczytałam też w necie, a posta napisał zaraz po powrocie ze szpitala. A wiecie jak szybko szyjka potrafi się skracać? Tzn. czy w ciągu kilku dni potrafi skrócić się np. o cały cm, czy trwa to dłużej? Chociaż wydaje mi się, że tu nie ma reguły. Czytałam o tej szyjce, że często nie daje objawów jak się skraca i tylko lekarz może to zobaczyć na USG. To by znaczyło, że trzeba często chodzić na USG, chyba że niemożliwe jest, aby dużo się skróciła w ciągu np. 3 tygodni, że to jednak dłuższy proces.
Właśnie też mam wrażenie, że to jest istotne. Jak byłam w szpitalu z powodu krótkiej szyjki to lekarze podkreślali, że dobrze, że jest zamknięta.
U mnie jak się skracała szyjka to czułam rozpieranie w brzuchu, zwłaszcza przy chodzeniu. Plamienie miałam w 20. tygodniu, ale szyjka wtedy jeszcze wyszła w normie 3.2 cm, a po 6 tygodniach była już 2 cm, więc te różnice były wyraźne. Gdybym robiła częściej usg to może udało by się wyłapać moment, kiedy skróciła się poniżej normy.
 
Do góry