reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

4,5 roczny chłopczyk mało mówi:-(

Dołączył(a)
26 Kwiecień 2010
Postów
1
Miasto
mielec
witam wszystkich mój synek ma 4,5 roczku jest bardzo radosnym i pogodnym dzieckiem niestety problemem jest to iż mało mów.i podstawowe rzeczy powie ile ma lat jak sie nazywa,do połowy zaśpiewa piosenke "koło młyńskie",rozumie wszystkie polecenia.Uczęszcza na terapie logopedyczną i psychologiczną>panie na terapi kazały wykonać dziecku szereg badań m.in badanie neurologiczne,audiologiczne,psychiatryczne,eeg główki,.Lekarz neurolog stwierdził że mój synek jest zdrowy,i wszystko z nim w porządku,oraz że przyjdzie czas na to że będzie mówił,żadnych zaburzeń nie widzi,natomiast pani psychiatra na podstawie wywiadu ze mna uważa że dziecko ma autyzm atopowy-nie wiem na jakiej podstawie tak twierdzi,synek chodzi już 2 lata do poradni logopedycznej i psychologicznej tam wykluczyli autyzm...jestem załamana pomóżcie
jeszcze mam jedno pytanie otóż jedni lekarze mówią mi aby dać dziecko do przedszkola integracyjnego,że to mu pomoże przedewszystkim zwiększy liczbe godzin terapi ze specjalistą,a drudzy żeby apsolutnie nie dawać-więc co mam robić,podkreśle że mój synek od 2 lat chodzi do normalnego przedszkola,z tymze ma tam problem z komunikowaniem się:-(
 
reklama
witaj,
chciałam spytać, jak objawia się ten przedszkolny problem z komunikowaniem się?
Czy synek Tobie sygnalizuje, że trudno mu się porozumieć czy np. panie przedszkolanki tak mówią? Czy w domu synek mówi z własnej inicjatywy? Czy rozumie wszystko, co się do niego mówi? Czy dobrze się czuje w tym przedszkolu? Bo jesli dobrze, to ja bym nie zmieniala na integracyjne - kontakt z rowiesnikami tez mobilizuje do dzialania.
Czytałam trochę o autyzmie atopowym i wyglada na to, ze czesto lekarze mylnie stawiaja taka diagnoze, wiec byc moze nie ma powodów do niepokoju :) a moze warto zasiegnac opinii drugiego specjalisty?
pozdrawiam
 
Witam agga2009. Ja z moim drugim dzieckiem miałam bardzo podobny problem. Dziecko miało 3 latka i praktycznie wogóle nic nie mówiło. Po lekarzach drogę którą przedstawiłaś znam i to bardzo dobrze, i to co piszesz że każdy lekarz ma swoją teorie to też wiem, bo również tego doświadczyłam...można dosłownie zwariować. Posłuchałam logopedy i psychologa w naszej poradni logopedycznej, zapisałam go do zwykłego przedszkola, nie integracyjnego. Poza tym logopeda, i psycholog, które bardzo interesuja sie moim synem, stwierdziły, że zaburzeń rozwojowych, o których mówili inni specjaliści, one nie widzą, dziecko jest spokojne, opanowane, chętne do współpracy, rozumie wszystko co sie mówi. Więc dałam spokój. W końcu one mają z nim kontakt bardzo często. A poza tym, każdy może mieć zły dzień, dziecko też. Psycholog doradziła mi, abym każdą wolną chwilke spedzać na zabawie z synem, aby pomagał w pracach domowych (oczywiście w granicach jego rozwoju), rozmawiać z nim, ale tak spontanicznie o wszystkim i o niczym, śmiać się z byle czego, aby rozładować napięcie, i nie krzyczeć jak coś zrobi źle, tylko głęboki wdech, i spokojnie powiedzieć "nic sie nie stało, naprawimy". Polecam Ci książkę Adele Faber i Elaine Mazalish "Jak mówić żeby dzieci nas słuchały, Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły". Poza tym możesz suplementować sok z Noni, mój synek go uwielbiał bo był smaczny, ale jest dośc drogi 192 zł/ ok litr POLINESIAN NONI JUICE - PRODUKTY ZIEMI, WODY I SŁOŃCA sok z mangostanu Zenthonic mu nie przypadł do gustu, ma bardzo wyraźny ostry smak, musiałam wypić ja, mi smakował :) Ale nie załamuj się, zacznie mówić....a jak chcesz, to możesz sięgnąć po różaniec i odmówić Nowennę Pompejańską, modlitwa zawsze pomaga. Pozdrawiam.
 
A robiłas badanie psychologiczne?Jak wyszło? Gdy mój synuś miał 2 lata i 11 miesięcy, wynik badania wskazywal dolna granicę sprawności umysłowej dziecka ( wiek ilorazu 2,7 przy wieku zycia dziecka 2,11). Po roku terapii i picia soku z Noni: przy wieku 3 lata i 9 miesięcy wiek ilorazu 3,11. Ponad normę :tak::-) Sama psycholog była w szoku.... Polecam Ci ten sok z Noni
 
lolusia, wierzysz w ten cudowny sok, czy raczej go reklamujesz? bo jak widzę wszędzie gdzie można wrzucasz linki do strony na jakiej można takie cudeńka kupić.
 
Raczej uświadamiam, że jest, a wklejam tam skąd kupiłam. Każdy chce dobrze dla swojego dziecka. Każdy sie ima czego ino może, aby własnemu dziecku pomóc, gdy cos naprawde jest nie tak, a lekarze rozkładają ręcę. Ja osobiście jestem zadowolona, z rezulatatów. No przecież chyba podajesz dziecku, które się lekko przeziębi lipę do picia, aby się wypociło? Czy mięte gdy boli brzuszek? Nie zażywasz żurawiny gdy cię boli pęcherz?Wszyscy ziół używają tylko nikt się nie wypowiada, jakby to był temat tabu, a ty robisz z tego wielkie halo....
 
lolusia, już ci odpowiedziałam na innym wątku, nie będę mnożyć postów.

agga, może rzeczywiście warto skonsultować z innym specjalistą? na temat takiego autyzmu nic nie wiem, nie wypowiem się, a poza tym trudno ocenić nam, osobom z zewnątrz co to znaczy że maluch mało mówi. nie wiemy kiedy używa słów, czy są wyraźne, czy ma problemy z artykulacją.. w sumie wiele nam o nim mówisz. bo może zwyczajnie jest to dziecko, jakie nie czuje potrzeby by się rozgadać, skoro rodzice i tak wszystko rozumieją? taki mały milczek, ale też i wśród dorosłych jest ich bardzo wielu..
 
Hm, mnożą się nam na forum kryptoreklamy. :-pTeż mnie to irytuje.

Agga tak jak pisze Naja, trudno nam ocenić, co może być z Twoim dzieckiem, na podstawie tak krótkiego opisu. Jeśli rzeczywiście jest tak (można odnieść takie wrażenie), że 4,5 letnie dziecko odpowiada tylko na zadane pytania, i to te najprostsze, samo z siebie nie mówi nic, to na pewno coś jest nie tak - pytanie tylko, co dokładnie? Zrobiłaś to badanie EEG? Piszesz, że nie wiesz, na jakiej podstawie psychiatra postawiła diagnozę - czy zadałaś jej to pytanie? I czy to jakaś sprawdzona, polecona osoba? Jeśli podejrzenie autyzmu jest uzasadnione, to ja szukałabym na Twoim miejscu kolejnej konsultacji w miejscu, gdzie pracują psychiatrzy i psychologowie specjalizujący się w autyzmie.
Trudno też radzić w sprawie przedszkola. Syn mojej znajomej ma zespół Aspergera - po zmianie na przedszkole integracyjne, gdzie pracowali wychowawcy obeznani z zespołem Aspergera zrobił naprawdę ogromne postępy, w tej chwili jest już uczniem (także w szkole integracyjnej) i coraz lepiej sobie radzi.
Daj znać na forum, co słychać, jak badania.
 
pani psychiatra na podstawie wywiadu ze mna uważa że dziecko ma autyzm atopowy-nie wiem na jakiej podstawie tak twierdzi,synek chodzi już 2 lata do poradni logopedycznej i psychologicznej tam wykluczyli autyzm...

Rozumiem, że trafiła się literówka i chodzi o autyzm ATYPOWY. Czyli niecharakterystyczny i objawiający się dopiero po 3 roku życia.
Diagnoza neurologiczna i psychiatryczna to kompletnie dwie różne sprawy, i pacjent zdrowy neurologicznie może być niestety chory psychiatrycznie. Może warto też pójść do neuropsychologa.

Może ten link pomogą Ci zorienotwać się, czy może to być rzeczywiście autyzm atypowy. Przy autyzmie atypowym nie muszą występwać wszystkie typowe objawy.
http://abcautyzm.pl/objawy-autyzmu
 
Ostatnia edycja:
reklama
Eksperci oceniają, iż autyzm stwierdza się u jednego dziecka na 100. Choroba ta objawia się między innymi takimi zachowaniami jak samookaleczenie, wahania nastrojów, izolacja oraz słabe umiejętności komunikacji werbalnej. Kilka kwestii, które mają wpływ na tę chorobę, są dość powszechne wśród wielu zaburzeń umysłowych i zachowania – zobaczysz, że każde z nich jest powiązane z innymi chorobami omawianymi w niniejszym artykule.
Aminokwasy
Badacze sądzą, że efektem zaburzeń żołądkowo-jelitowych u dzieci autystycznych jest nadmierny poziom niektórych aminokwasów we krwi, które mogą być przyczyną upośledzonego zachowania. Ze względu na fakt, iż aminokwasy są wykorzystywane przede wszystkim jako podstawowy element neuroprzekaźników (wpływających na zachowanie oraz nastój), możliwe jest, że jakiekolwiek zaburzenie równowagi aminokwasów w organizmie człowieka może wpływać na jego zachowanie i samopoczucie.
Niezbędne kwasy tłuszczowe
Niezbędne kwasy tłuszczowe są nieodzowne dla prawidłowej pracy mózgu, a ich niski poziom we wczesnym dzieciństwie może doprowadzić do upośledzonego rozwoju mózgu. Ponadto, zaburzenie równowagi kwasów tłuszczowych może mieć wpływ na takie neuroprzekaźniki, jak na przykład serotonina.
Okazuje się, że u autystycznych dzieci poziom kwasów omega-6 jest znacząco wysoki, natomiast niski poziom kwasów omega-3 jest powiązany z nadpobudliwością i częstymi napadami złości.
Nierównowaga melatoniny
Zdaniem niektórych naukowców dzieci z autyzmem są podatne na zakłócenia cyklu snu, ponieważ produkują one mniejsze ilości melatoniny, regulującej „pracę” wewnętrznego zegara organizmu. Niewłaściwa ilość melatoniny może wywołać łańcuch hormonalnych i biochemicznych reakcji, negatywnie oddziałujących na zachowanie. Melatonina to także silny antyoksydant, rozpuszczalny zarówno w wodzie, jak i tłuszczach, co pozwala na jej swobodne przenikanie bariery krew/mózg – dzięki temu może ochraniać komórki mózgowe przed stresem oksydacyjnym.
Alergia pokarmowa
Wielu autystycznych pacjentów jest wrażliwych na niektóre rodzaje pożywienia. Dzieci z autyzmem również często wykazują wzmożoną przepuszczalność błony śluzowej żołądkowo-jelitowej, ułatwiając zawartym w pożywieniu peptydom przenikanie do krwioobiegu, co wywołuje pewne reakcje układu odpornościowego, związane z zaburzonym zachowaniem.

Metale ciężkie
Bariera krew/mózg, która chroni mózg przed szkodliwymi substancjami, nie jest w pełni ukształtowana aż do ok. roku od momentu narodzin dziecka. W jednym z badań, na 18 autystycznych dzieci, u 16 ilość toksycznych związków we krwi przekraczała maksymalną tolerowaną ilość u dorosłych. Badania potwierdziły także związek pomiędzy autyzmem a wysokim poziomem ołowiu. Po raz kolejny, zaburzenia wzmożonej przepuszczalności żoładkowo-jelitowej powodują, iż metale ciężkie mogą penetrować osłonę jelita, by dostać się do obiegu krwionośnego i zwiększyć obciążenie toksyczne organizmu dzieci.
Według naukowców, w przypadku autyzmu niezwykle istotne jest zastosowanie diety, dostarczającej odpowiednich ilości niezbędnych kwasów tłuszczowych, aminokwasów, serotoniny oraz tryptofanu.
 
Do góry