reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

jeszcze pare pytan...

nadalka

Mama Igusi <3
Dołączył(a)
28 Listopad 2011
Postów
4 381
Miasto
Giżycko
witam ponownie Pania prawnik. Mam na prawde ostatnie pare pytan i bardzo prosze o pomoc bo sie zadrecze:

1. Czy ZUS placi skladki zdrowotne?
2. Gdzie udac sie po dowod ubezpieczenia na L4?
3. Czy bede miala ubezpieczony porod z racji wyplacania zasilku chorobowego przez ZUS?
4. Slyszalam, ze na zasilku macierzynskim nie jest oplacane ubezpieczenie zdrowotne, to jezeli macierzynski zaczyna sie z dnim porodu to co z kolejnymi dniami, gdy bede musiala byc w szpitalu?
5. Gdy juz ZUS zajmie sie wyplacaniem swiadczenia chorobowego (jestem jeszcze w tych 33 pierwszych dniach) to sama bede musiala odprowadzac skladki na dodatkowe ubezpieczenie zakladowe aby otrzymac uposazenie z racji urodzenia dziecka?
6. Moja umowa zlecenie trwa do 30 paxdziernika 2012 i nie bedzie przedluzana. Tak wiec nie mam szans na zaden zasilek wychowawczy?

Przeprszam za brak polskich znakow, pisze na zagranicznym oprogramowaniu, przepraszam jeszcze raz za tyle pytan, ale nie mam sie do kogo o to zwrocic. Pozdrawiam serdecznie.
 
reklama
witam ponownie Pania prawnik. Mam na prawde ostatnie pare pytan i bardzo prosze o pomoc bo sie zadrecze:

1. Czy ZUS placi skladki zdrowotne?
2. Gdzie udac sie po dowod ubezpieczenia na L4?
3. Czy bede miala ubezpieczony porod z racji wyplacania zasilku chorobowego przez ZUS?
4. Slyszalam, ze na zasilku macierzynskim nie jest oplacane ubezpieczenie zdrowotne, to jezeli macierzynski zaczyna sie z dnim porodu to co z kolejnymi dniami, gdy bede musiala byc w szpitalu?
5. Gdy juz ZUS zajmie sie wyplacaniem swiadczenia chorobowego (jestem jeszcze w tych 33 pierwszych dniach) to sama bede musiala odprowadzac skladki na dodatkowe ubezpieczenie zakladowe aby otrzymac uposazenie z racji urodzenia dziecka?
6. Moja umowa zlecenie trwa do 30 paxdziernika 2012 i nie bedzie przedluzana. Tak wiec nie mam szans na zaden zasilek wychowawczy?

Przeprszam za brak polskich znakow, pisze na zagranicznym oprogramowaniu, przepraszam jeszcze raz za tyle pytan, ale nie mam sie do kogo o to zwrocic. Pozdrawiam serdecznie.

Zacznijmy od poczatku - jaki jest Pani status na rynku pracy? Jak zaawansowana jest ciaża? Być może podawała Pani te informacje w innym watku, ale ponieważ nie śledzę i nie pamiętam wpisów każdego z użytkowaników prosze uściślić to o co pytam.
 
wiec tak jestem obecnie zatrudniona na umowe zlecenie od 1 pazdzirenika 2011 do 30 pazdzirenika 2012.
skladki dodatkowe chorobowe sa odprowadzane aby otrzymac swiadczenie chorobowe i zasilek macierzynski
ciaza 19 tygodni - 5 miesiac.
 
1. Czy ZUS placi skladki zdrowotne?
ZUS nie opłaca żadnych składek za osoby pracujące na zlecenie.

2. Gdzie udac sie po dowod ubezpieczenia na L4?
Do zleceniodawcy.

3. Czy bede miala ubezpieczony porod z racji wyplacania zasilku chorobowego przez ZUS?
Tak.

4. Slyszalam, ze na zasilku macierzynskim nie jest oplacane ubezpieczenie zdrowotne, to jezeli macierzynski zaczyna sie z dnim porodu to co z kolejnymi dniami, gdy bede musiala byc w szpitalu?
Osoby pobierające zasiłek macierzynski mają prawo do świadczeń z ubez zdrowotnego.

5. Gdy juz ZUS zajmie sie wyplacaniem swiadczenia chorobowego (jestem jeszcze w tych 33 pierwszych dniach) to sama bede musiala odprowadzac skladki na dodatkowe ubezpieczenie zakladowe aby otrzymac uposazenie z racji urodzenia dziecka?
Nie wiem o jakich składkach Pani tu pisze.

6. Moja umowa zlecenie trwa do 30 paxdziernika 2012 i nie bedzie przedluzana. Tak wiec nie mam szans na zaden zasilek wychowawczy?
Nawet gdyby Pani umowa była przedłuzona to nie miałaby Pani prawa do urlopu wychowawczego. urlop ten (jak każdy inny urlop) jest uprawnieniem pracowników.
 
Do góry