reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Arsa

Dołączył(a)
27 Czerwiec 2019
Postów
6
Witam drogie mamy!
Jestem tu nowa i jak większość potrzebuje porady. Jestem po badaniu połówkowym i lekarz stwierdził u dziecka błądzącą prawą tętnice podobojczykową (Arsa). Podobno 30% dzieci z taka wada maja również ZD. Jesteśmy po testach wolnego dna dziecka z krwi matki i wyszły idealnie . Nie wiem czy martwić się wadą wrodzoną serca czy jest możliwość ze dzidzia ma jednak ZD? Jest ktoś w podobnej sytuacji? Mamy umówione echo serca na 1 sierpnia.
 
reklama
Rozwiązanie
Cześć, u mnie juz na pierwszym usg w 12 tyg lekarz zauważył „ogniska hiperechogeniczne w sercu płodu„. W 18 tyg miałam echo na którym lekarz zauważył tętnice błądzącą tzw. ARSA. Wszystkie Inne wyniki byly super. Parametry płodu, widoczny nos, przezierność - wszystko ekstra. Ryzyko z Pappy niskie. Mimo to lekarz prowadzący zalecił amniopunkcję i się na nią zgodziłam. Poza zespołem Downa są jeszcze setki innych chorób genetycznych, dużo rzadszych niż ZD, śmiertelnych i strasznych. U nas właśnie wystąpiła taka wada.
Każdy zrobi co uzna za stosowne, ale jeśli macie możliwość Dziewczyny to nie rezygnujecie z amniopunkcmi. Są tez inne choroby niż ZD.
pozdrawiam
Hej, ja też mam podobną sytuację, dzisiaj wykryto u mnie na badaniu II trymestru (20 tydzień ciąży) Arsę. Lekarka jak na razie skierowała mnie na echo serca (na NFZ można zrobić, jeśli jest skierowanie od lekarza) i w zależności jak wyjdzie proponowała albo test Nifty/Harmony (na choroby genetyczne, nieinwazyjny) albo amniopunkcję. Mam nadzieję, że wszystko będzie w porządku i to tylko mała anomalia, ale też się martwię, mimo wszystko :(
Cześć u mnie sytuacja taka że arca była wykryta w badaniach pierwszego trymestru w dodatku przez jednego lekarza aby to potwierdzić byłam u kilku innych lekarzy łącznie oglądało mnie od czterech lekarzy i tylko jeden na czterech tą arce widział jednak mimo to zdecydowałam się na amniopunkcję którą miałam wykonywaną w 16 tygodniu mam już wyniki wiem że dziecko jest zdrowe. Miałam już jedno badanie połówkowe na NFZ i tam lekarz wykluczył całkowicie arce czeka mnie jeszcze wizyta u profesora Roszkowskiego oraz echo serduszka w czwartek to już tak ostatecznie jeżeli tam wyjdzie jakaś anomalia w postaci arsy to będę wiedziała że jest to tylko anomalia jaką mają setki ludzi i ona nie jest markerem choroby genetycznej albo potwierdzi się to co usłyszałam na badaniach połówkowych do tej arcy nie ma natomiast wynik a miał funkcję bardzo mnie uspokoił.... Moja lekarka mówiła że wyniki typu harmony i inne badania z krwi nie są wiarygodne i nie dają pewności dlatego poszłam na amniopunkcję...
 
reklama
Jestem już po badaniu echa serca i okazało się, że jednak nie ma tej Arsy. Na badaniach prenatalnych lekarka prawdopodobnie pomyliła ją z żyłą ramienno-głowową, która jest na podobnej wysokości. Nie żałuję, że poszłam, bo serduszko ma dzieciątko dokładnie przebadane.
 
Do góry