reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Becikowe - ustalenie dochodu

Dołączył(a)
30 Sierpień 2019
Postów
2
Witajcie :) Mam trudne pytanie i potrzebuję pomocy prawnej w temacie becikowego. W grudniu rodzi mi się dziecko. Mój dochód za 2018 przekracza próg uprawniający do otrzymania becikowego. Nie do końca rozumiem jednak zasady wyliczenia dochodu, proszę zatem żeby ktoś mnie poprawił jeśli się mylę. Jeśli złożę dokumenty do końca października 2020 pod uwagę będzie brany dochód za 2018 rok? Jednak jeśli złożę dokumenty do między październikiem a grudniem 2020 pod uwagę będzie brany dochód za 2019 tak? I teraz kolejne pytanie jeśli dobrze myślę - dochód za 2019 również będzie przekraczał wymagany próg, ale w styczniu 2020 planowałem dodatkowo do etatu założyć działalność gospodarczą i zakupić maszynę za około 20 tys zł. Jeśli kupię ją jeszcze w grudniu 2019 będę mógł ją wrzucić w koszty uzyskania przychodu co znacznie obniży mój dochód i załapię się na becikowe. Czy dobrze rozumuję?

Pozdrawiam
Tomasz
 
reklama
Jeśli kupisz maszynę za 20.000 to i tak ją musisz amortyzować, a amortyzujesz od kolejnego miesiąca po zakupie.
No nie do końca jest to prawda:

Przedsiębiorca, chcąc skorzystać z jednorazowej amortyzacji w ramach 100.000 zł, powinien ustalić, czy:
»nabywany przez niego środek trwały jest fabrycznie nowy,
»składnik ten mieści się w grupowaniu statystycznym 3-6 i 8 KŚT,
»jego wartość początkowa wynosi co najmniej 10.000 zł, a w przypadku co najmniej dwóch środków trwałych ich łączna wartość wynosi co najmniej 10.000 zł, a wartość początkowa każdego z nich przekracza 3.500 zł.

Decydując się na ten sposób amortyzacji, przedsiębiorca musi pamiętać, że:

»dokonuje tej amortyzacji nie wcześniej niż w miesiącu wprowadzenia środka trwałego do ewidencji,
»suma odpisów dokonanych w ten sposób i wpłat na poczet nabycia środka trwałego nie może przekroczyć ich wartości początkowej,
»nadwyżka wartości początkowej ponad 100.000 zł podlega amortyzacji w następnych latach podatkowych według metody liniowej lub degresywnej.
 
Do góry