reklama

Błagam o pomoc- CIĄZA

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez Zosia2012, 18 Styczeń 2012.

1. Zosia2012

Zosia2012 Początkująca w BB

Witam, jestem zatrudniona na zasadzie umowy aktywizacyjnej jako niania od 01.11.2011r., umowe mam zawarta do 10.07.2013r z zachowaniem tygodniowego okresu wypowiedzenia, mam oplacane skladki chorobowe, wlasnie okazlo sie, ze jestem w ciazy, ostatnia miesiaczke mialam 17.12.2011, wiec to najprawdopodobniej 5 tydzien, jestem w bardzo trudnej sytuacji finansowej, musze zrobic wszystko, zeby zapewnic sobie srodki do zycia, w zwiazku z tym mam kilka pytan

1. Czy rodzice mojej podopiecznej moga mnie zwolnic jak dowiedza sie o ciazy?
    2. Czy rodzice mojej podopiecznej moga przestac oplacac na mnie skladki chorobowe? A jesli zaprzestana czego sie spodziewam to czy moge je sobie dalej oplacac sama?
    3. Od kiedy moge isc na zwolnienie lekarskie, ile ono bedzie platne, przez kogo, oraz jak dlugo moge byc na chorobowym, czyje dane wpisac na zwolnieniu lekarskim, moje i platnika skladek czy zusu?
    4. Czy musze zglosic w Zusie ze jestem w ciazy?
    5. Jakie warunki jeszcze musze spelnic zeby miec prawo do platnego urlopu macierzynskiego?

2. Zosia2012

bardzo prosze pania o odp gdyz bardzo sie martwie

3. reklama
  4. Zosia2012

bardzo prosze o odpowiedz szczegolnie na pytanie nr 1 i 2

5. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Rozumie, że to dla Pani ważne, ale ponaglanie mnie dwukrotne przed upływem doby to chyba lekka przesada.

Tak. Ochrona dotyczy pracowników (kodeks pracy), Pani jest zleceniobiorcą (kodeks cywilny).

Jeśli ustaliliście (rozumiem,z ę pisemnie), że skłądki będą płacone rodzice nie mogą samowolnie zaprzestać ubezpieczania Pani.

Na zwolnienie może Pani iść w każdej chwili. Zasiłek chorobowy przysługuje Pani po 90 dniach nieprzerwanego ubezpieczenia. Nie wiem czy opłacała Pani ubezp. chorobowe przed 1.11.2011 - jesli nie to zasiłek chorobowy będzie Pani przysługiwał od 30 stycznia.
    Na druku zus zla (zwolnienie) są dane Pani i Nip rodziców (zleceniodawców). Zwolnienie zanosi Pani rodzicom, oni wypełniają druk zus z-3a i zanoszą dokumenty do zus.

Nie ma takiego obowiązku. Ale wtedy zwolnienie jest inaczej płatne.

Urlop macierzyński Pani nie przysługuje bo to uprawnienie pracownicze, a Pani pracownikiem nie jest. By otrzymać zasiłek macierzyński musi Pani być objęta ubezp. chorobowym w chwili porodu.

6. Zosia2012

Przepraszam za tamte ponaglenia i dziekuje za dotychczasowe odpowiedzi. Mam jeszcze pare pytan.
    1 Czy skladke chorobowa musze miec oplacana do dnia porodu czy w czasie korzystania z zasilku macierzynskiego takze musi byc ona oplacana
    2 Kiedy i jak musze zglosic w zusie ze urodzilam
    3 Przez jaki okres po porodzie bedzie mi przyslugiwal zasilek macierzynski
    4 W jakiej wysokosci wyplacane jest chorobowe w ciazy oraz zasilek macierzynski po ciazy

7. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Odpowiedzi na te pytania zależa od tego czy mówimy o sytuacji gdy Pani umowa zostanie wypowiedziana w ciąży czy nie.

8. Zosia2012

Rozmawialam z szefowa umowa nie zostanie wypowiedziana.

9. Zosia2012

Jeszcze jedno pytanie nr 5 kto placi chorobowe w ciazy w przypadku mojej umowy, od poczatku zus czy pracodawca?

10. reklama

Poleć forum