reklama

Brak świadectwa pracy

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez aguska2017, 28 Grudzień 2010.

1. aguska2017

aguska2017 Moderator

Witam mam taką nie przyjemną sytuację i w sumie nie wiem jak mam się za to zabrac.
    Zacznę od tego że pracowałam w salonie kosmetycznym najpierw na stażu przez 7 miesięcy a potem szefowa zatrudniła mnie na okres od 1 czerwca 2009r do 30 września 2010r.Ja gdy podpisywałam z nią umowe musiałam być już w ciązy ale nie wiedziałam.pod koniec czerwca oznajmiłam to szefowej oczywiście nie była zachwycona ale nadal pracowałam.w połowie lipca poszłam na zwolnienie.urodziłam 21 stycznia potem przeszłam na urlop macierzyński do 9 czerwca a następnie na urlop wychowawczy do końca umowy czyli do 30 września tego roku.Na świadectwo pracy czekałam około miesiąc bo dodam że moja była pracodawczyni nidgy nie dawala nic w terminie więc czekałam.Następnie mój mąż poszedł do tej pani zakładu i oczywiście nigdy nie mógł jej zastać więc przekazywał wiadomość przez innych pracowników dodam że telefonów nie odbiera.Dopiero w listopadzie był wtedy gdy ta pani także była i oznajmiła że musi wziąść jakieś dokumenty od byłej księgowej.I że wtedy prześle moje dokumenty listownie.obiecała to zrobić do końca listopada w tym czasie oczywiście probowalam sie dodzwonić do tej pani także juz z innych numerów telefonu ale nie odbierala.Nie wiem gdzie mam to dokładnie zgłosić czy iść do PIP-u?
    Dodam że pracowalam w płocku ale pod koniec pażdziernika tego roku przeprowadziliśmy sie do Elbląga i nie wiem czy muszę pojechac do płocka aby zgłosić to naruszenie czy mogę tą sprawę załatwic w elblągu?
    prosze o pomoc

2. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Pracodawca ma obowiązek wystawić świadectwo pracy niezwłocznie (w terminie 7 dni) po ustaniu stosunku pracy.
    W razie niespełnienia tego obowiązku pracownikowi, który poniósł szkodę z tytułu nieotrzymania świadectwa w terminie przysługuje odszkodowanie w kwocie nie przekraczającej wysokości zarobków za okres 6 tygodni. Należy w tym przypadku złożyć wniosek o odszkodowanie do Sądu Pracy i oczywiście nalezy udowodnić fakt poniesienia szkody.
    Odrębną kwestią jest ewentualne powiadomienia PIP - ma Pani do tego prawo.

3. reklama
  4. aguska2017

aguska2017 Moderator

Dziękuję za odpowiedz mam jeszcze jedno pytanie czy mogę to zgłosiś tu w Elblągu gdzie obecnie mieszkam czy muszę jechać do płocka tam gdzie pracowałam?

5. E. Słotwińska-Rosłanowska

Myślę, że w zaistaniałej sytuacji możliwe jest zgłoszenie faktu nieotrzymania świadectwa do PIP w Elblągu.Niemniej sądzę, że to przedłuży sprawę.
    Na Pani miejscu zgłosiłabym sprawę do PIP w Płocku drogą pisemną (wysłałabym listem poleconym). Skarga nie moze być anonimowa, ale nie jest konieczne dokonanie zgłoszenia osobiście.

6. aguska2017

aguska2017 Moderator

Dziękuje Pani za tak szybką odpowiedz

7. aguska2017

aguska2017 Moderator

Witam zglosiłam tą sprawe do PIP-u tak jak pani doradziła była szefowa nagle sobie o mnie przypomniała i ma mi wręczyć pocztą świadectwo pracy.Widocznie Państwo z PIP-u szybko zareagowali:-)
    Mam pytanie dotyczące odszkodowania bo wiem że mogę się o takie starać z tym że nie mam pojęcia jak się za to zabrać co jest potrzebne?jakie dokumenty?prosze o pomoc z góry dziękuje

8. E. Słotwińska-Rosłanowska

Przede wszystkim musi Pani jednoznacznie wykazać jaką szkodę Pani poniosła z powodu nieotrzymania świadectwa w terminie.

9. aguska2017

aguska2017 Moderator

A czy wystarczy fakt że chciałam się zarejestrować w Urzędzie Pracy a przez brak świadectwa pracy nie mogłam i była to duża przeszkoda w znalezieniu pracy a także nie miałam ubezpieczenia czyli jaka kolwiek wizyta u lekarza musiałaby być prywatnie.Czy takie argumenty wystarczaja?czy to zbyt mało?

10. reklama
  11. E. Słotwińska-Rosłanowska

Materiał dowodowy ocenia sąd. Musi Pani jednak udowodnić, że":
    1. chciała się Pani zarejestrować w UP
    2. odmówiono Pani wyłącznie z uwagi na brak świadectwa
    3. gdyby była Pani zarejestrowana znalazłaby Pani pracę.

Poleć forum