reklama

brak zatrudnienia, a ciąża

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez Paula_, 16 Październik 2012.

 1. Paula_

  Paula_ Gość

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Dzień dobry, mam pytanie. Jestem w ciąży jakiś 6tydzień- dowiedziałam się o niej tydzień temu, ciąża jest potwierdzona przez ginekologa. Niestety nie posiadam zatrudnienia, jestem zarejestrowana na bezrobociu żeby mieć ubezpieczenie. Czy po zgłoszeni ciązy na bezrobociu otrzymam z zusu czy od państwa(nie znam się :-() jakieś pieniążki na utrzymanie siebie w okresie ciąży? Dodam jeszcze iż nie jestem mężatką. A zkładając gdybym była to jak wyglądałoby to pod względem jakichś dochodów?
  Generalnie chodzi mi o to, że jeżeli byłabym zatrudniona to zus przez cały okres ciązy wypłaca mi pieniążki które zarabiałam dotychczas na umowie (tak słyszałam) ale jak jest w przypadku osoby bezrobotnej- takiej jak ja?

  Z góry dziękuję za odpowiedź. To dla mnie na prawdę bardzo ważne.
   
 2. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Nie ma świadczeń dla bezrobotnych kobiet w ciąży. Zawsze można wnioskować o zasiłek z MOPS. Gdyby była Pani meżatką obowiązek utrzymania Pani spoczywałby na meżu.
  Ojciec dziecka ma równiez obowiązek partycypować w niektórych kosztach: Art. 141. § 1. Ojciec nie będący mężem matki obowiązany jest przyczynić się w rozmiarze odpowiadającym okolicznościom do pokrycia wydatków związanych z ciążą i porodem oraz kosztów trzymiesięcznego utrzymania matki w okresie porodu.

  Ale wtedy była pani zatrudniona, a teraz nie.
   
 3. reklama
 4. Paula_

  Paula_ Gość

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Dziękuję za odpowiedź.
  Mam jeszcze pytanie odnośnie tego czy wychowawczy również jest płatny, tak samo jak macierzyński? Oczywiście mowa tutaj o osobie która przed porodem była przyjęta na umowę o pracę.
   
 5. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Nie, urlop wychowawczy jest bezpłatny. Niemniej osoby pobierające zasiłek rodzinny i przebywajace na urlopie mogą wnioskowąć o dodatek z tytułu pozostawania na wychowawczym.
  Nie ma takiego warunku. Trzeba po prostu mieć pracę by być na urlopie ale nie musi być to zatrudnienie sprzed porodu.
   

Poleć forum