reklama

brak zatrudnienia, a ciąża

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez Paula_, 16 Październik 2012.

  1. Paula_

    Paula_ Gość

    Dzień dobry, mam pytanie. Jestem w ciąży jakiś 6tydzień- dowiedziałam się o niej tydzień temu, ciąża jest potwierdzona przez ginekologa. Niestety nie posiadam zatrudnienia, jestem zarejestrowana na bezrobociu żeby mieć ubezpieczenie. Czy po zgłoszeni ciązy na bezrobociu otrzymam z zusu czy od państwa(nie znam się :-() jakieś pieniążki na utrzymanie siebie w okresie ciąży? Dodam jeszcze iż nie jestem mężatką. A zkładając gdybym była to jak wyglądałoby to pod względem jakichś dochodów?
    Generalnie chodzi mi o to, że jeżeli byłabym zatrudniona to zus przez cały okres ciązy wypłaca mi pieniążki które zarabiałam dotychczas na umowie (tak słyszałam) ale jak jest w przypadku osoby bezrobotnej- takiej jak ja?

    Z góry dziękuję za odpowiedź. To dla mnie na prawdę bardzo ważne.
     
  2. E. Słotwińska-Rosłanowska

    E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

    Nie ma świadczeń dla bezrobotnych kobiet w ciąży. Zawsze można wnioskować o zasiłek z MOPS. Gdyby była Pani meżatką obowiązek utrzymania Pani spoczywałby na meżu.
    Ojciec dziecka ma równiez obowiązek partycypować w niektórych kosztach: Art. 141. § 1. Ojciec nie będący mężem matki obowiązany jest przyczynić się w rozmiarze odpowiadającym okolicznościom do pokrycia wydatków związanych z ciążą i porodem oraz kosztów trzymiesięcznego utrzymania matki w okresie porodu.

    Ale wtedy była pani zatrudniona, a teraz nie.
     
  3. reklama
  4. Paula_

    Paula_ Gość

    Dziękuję za odpowiedź.
    Mam jeszcze pytanie odnośnie tego czy wychowawczy również jest płatny, tak samo jak macierzyński? Oczywiście mowa tutaj o osobie która przed porodem była przyjęta na umowę o pracę.
     
  5. E. Słotwińska-Rosłanowska

    E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

    Nie, urlop wychowawczy jest bezpłatny. Niemniej osoby pobierające zasiłek rodzinny i przebywajace na urlopie mogą wnioskowąć o dodatek z tytułu pozostawania na wychowawczym.
    Nie ma takiego warunku. Trzeba po prostu mieć pracę by być na urlopie ale nie musi być to zatrudnienie sprzed porodu.
     

Poleć forum