reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Cholestaza w 18 tyg ciąży

Dołączył(a)
31 Marzec 2022
Postów
3
Witam,jestem tu nowa. Jestem w ciąży bliźniaczej ,mam cholestaze ,którą stwierdzona w 18 tyg ciąży. W tej chwili jestem w 20 tyg ciąży i kwasy żółciowe wynoszą już 27.Bardzo się martwię co dalej.Czy któraś z Was miała również tak wcześnie wykrytą cholestaze?W którym miesiącu miałyście rozwiązanie ciąży?
 
reklama
Ja miałam cholestazę w obu ciążąch, ale wykrytą trochę później. W pierwszej ciąży w 25 tygodniu, w drugiej w 24 tygodniu.
Pierwsza ciąża - od 34 tygodnia pobyt w szpitalu, urodziłam naturalnie w 38+0, poród sam się zaczął, ale miałam powiedziane, że i tak w tym tygodniu będą wywoływać. Kwasy mimo dużej dawki leków nie wracały do normy, ale nigdy nie przekroczyły 40.
Druga ciąża - od 29 tygodnia w szpitalu, poród zaczęli wywoływać w 36+0, gdy kwasy dobiły do 70, ostatecznie urodziłam 36+2. Tutaj też bardzo duża dawka leków, ale poziom kwasów dużo wyższy niż w pierwszej ciąży, ostatnie 2-3 tygodnie spokojnie trzymał się powyżej 40 i stopniowo rósł.

Dostałaś jakieś leki na cholestazę (ursocam/proursan itp)?
 
Mam pytanie jak sie taka cholestaza objawia? I czy wychodzi to podczas standardowych badan w ciazy? ( Morfologia, mocz)
 
Mam pytanie jak sie taka cholestaza objawia? I czy wychodzi to podczas standardowych badan w ciazy? ( Morfologia, mocz)

Cholestaza najczęściej objawia się swędzeniem ciała, a zwłaszcza dłoni po wewnętrznej stronie oraz spodu stóp, chociaż niekoniecznie.
Standardowe badania w ciąży nie wykrywają cholestazy - konieczne jest zbadanie poziomu kwasów żółciowych oraz ewentualnie prób wątrobowych, chociaż kwasy ważniejsze. Z reguły lekarze zlecają te badania tylko jak pojawią się objawy mogące świadczyć o cholestazie lub gdy osoba miała cholestazę w poprzednich ciążach. Cholestaza najczęściej pojawia się dopiero pod koniec ciąży, ale nie zawsze.
 
Ja miałam cholestazę w obu ciążąch, ale wykrytą trochę później. W pierwszej ciąży w 25 tygodniu, w drugiej w 24 tygodniu.
Pierwsza ciąża - od 34 tygodnia pobyt w szpitalu, urodziłam naturalnie w 38+0, poród sam się zaczął, ale miałam powiedziane, że i tak w tym tygodniu będą wywoływać. Kwasy mimo dużej dawki leków nie wracały do normy, ale nigdy nie przekroczyły 40.
Druga ciąża - od 29 tygodnia w szpitalu, poród zaczęli wywoływać w 36+0, gdy kwasy dobiły do 70, ostatecznie urodziłam 36+2. Tutaj też bardzo duża dawka leków, ale poziom kwasów dużo wyższy niż w pierwszej ciąży, ostatnie 2-3 tygodnie spokojnie trzymał się powyżej 40 i stopniowo rósł.

Dostałaś jakieś leki na cholestazę (ursocam/proursan itp)?
Tak biorę proursan ,essentialle ,hepatil
Ja miałam cholestazę w obu ciążąch, ale wykrytą trochę później. W pierwszej ciąży w 25 tygodniu, w drugiej w 24 tygodniu.
Pierwsza ciąża - od 34 tygodnia pobyt w szpitalu, urodziłam naturalnie w 38+0, poród sam się zaczął, ale miałam powiedziane, że i tak w tym tygodniu będą wywoływać. Kwasy mimo dużej dawki leków nie wracały do normy, ale nigdy nie przekroczyły 40.
Druga ciąża - od 29 tygodnia w szpitalu, poród zaczęli wywoływać w 36+0, gdy kwasy dobiły do 70, ostatecznie urodziłam 36+2. Tutaj też bardzo duża dawka leków, ale poziom kwasów dużo wyższy niż w pierwszej ciąży, ostatnie 2-3 tygodnie spokojnie trzymał się powyżej 40 i stopniowo rósł.

Dostałaś jakieś leki na cholestazę (ursocam/proursan itp)?
Tak biorę proursan ,essentialle ,hepatil jutro ponownie badanie kwasów.Tak się boję
 
Mam pytanie jak sie taka cholestaza objawia? I czy wychodzi to podczas standardowych badan w ciazy? ( Morfologia, mocz)
Zaczęło się od swędzenia c
Ja miałam cholestazę w obu ciążąch, ale wykrytą trochę później. W pierwszej ciąży w 25 tygodniu, w drugiej w 24 tygodniu.
Pierwsza ciąża - od 34 tygodnia pobyt w szpitalu, urodziłam naturalnie w 38+0, poród sam się zaczął, ale miałam powiedziane, że i tak w tym tygodniu będą wywoływać. Kwasy mimo dużej dawki leków nie wracały do normy, ale nigdy nie przekroczyły 40.
Druga ciąża - od 29 tygodnia w szpitalu, poród zaczęli wywoływać w 36+0, gdy kwasy dobiły do 70, ostatecznie urodziłam 36+2. Tutaj też bardzo duża dawka leków, ale poziom kwasów dużo wyższy niż w pierwszej ciąży, ostatnie 2-3 tygodnie spokojnie trzymał się powyżej 40 i stopniowo rósł.

Dostałaś jakieś leki na cholestazę (ursocam/proursan itp)?
Tak biorę proursan ,essentialle ,hepatil,jutro ponownie badanie kwasów.Tak bardzo się boję.
 
@Alisaa Pozostaje mieć nadzieję, że u Ciebie leki zadziałają. U mnie średnio działały, bo kwasy cały czas były wysokie i bardzo zmienne (chociaż w sumie nie mam pewności, ile by było bez leków).
Ale za to dziewczyna, którą poznałam w szpitalu też z cholestazą - jak zaczęła brać leki w 29 tygodniu, tak kwasy wróciły jej do normy, alat i aspat też i do końca ciąży miała wyniki w normie (cały czas brała leki). Tak więc nie ma reguły - może ty też będziesz tym przypadkiem, gdzie leki sprawdzą się super:)
 
Ja mam pytanie odnośnie kwasów żółciowych czy tylko ich zbadanie wystarczy żeby określić cholestaze? Od 2 tygodni trochę mnie skóra swędzi, nie cały czas i w różnych miejscach (ale jestem też alergiczka i czytałam że w 3 trymestrze może się zwiększyć poziom histaminy co też może powodować świąd) a wizytę mam za tydzień u lekarza i póki co od razu po pierwszym dniu swędzenia zrobiłam właśnie to samo badanie kwasów i po tygodniu powtórzyłam i oba wyniki w normie. Chcę jeszcze powtórzyć za tydzień przed wizytą ale gdyby to była cholestaza to chyba wynik kwasów od razu byłby podwyzszony skoro wystąpiłyby możliwe objawy w postaci świądu?
 
Myślę, że jeśli jest świąd, to gdyby to była cholestaza to pewne kwasy by wyszły podwyższone. Możesz jeszcze ewentualnie razem z kwasami przed wizytą zrobić badanie ALAT i ASPAT. U mnie przy drugiej ciąży ALAT i ASPAT poszły w górę jakieś 2 tygodnie wcześniej niż kwasy. Z tym że to były niewiele przekroczone normy i jeszcze wtedy nic mnie nie swędziało. Gdyby nie to, że w pierwszej ciąży miałam cholestazę i w drugiej na wszelki wypadek miałam robione te badania, to pewnie nawet nie przyszłoby mi do głowy, że coś może być nie tak. 2 tygodnie później już miałam kwasy powyżej normy.
 
reklama
Myślę, że jeśli jest świąd, to gdyby to była cholestaza to pewne kwasy by wyszły podwyższone. Możesz jeszcze ewentualnie razem z kwasami przed wizytą zrobić badanie ALAT i ASPAT. U mnie przy drugiej ciąży ALAT i ASPAT poszły w górę jakieś 2 tygodnie wcześniej niż kwasy. Z tym że to były niewiele przekroczone normy i jeszcze wtedy nic mnie nie swędziało. Gdyby nie to, że w pierwszej ciąży miałam cholestazę i w drugiej na wszelki wypadek miałam robione te badania, to pewnie nawet nie przyszłoby mi do głowy, że coś może być nie tak. 2 tygodnie później już miałam kwasy powyżej normy.
Czyli rozumiem, że prędzej czy później kwasy i tak będą podwyższone przy cholestazie. Zrobię je jeszcze raz za tydzień (czyli to będzie już 3 raz) i mam nadzieję, że wynik nadal będzie w normie :)
 
Do góry