reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Ciąża a obliczanie nowej podstawy L4

Anasta07

Fanka BB :)
Dołączył(a)
19 Listopad 2020
Postów
9 389
Witam, moje pytanie dotyczy ciąży i ponownego obliczania nowej podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. W grudniu 2020 poszłam na zwolnienie lekarskie w związku z zagrożoną ciążą, niestety w połowie stycznia poroniłam i miałam zabieg łyżeczkowania. Zwolnienie już bez kodu B miałam do połowy lutego, po czym wróciłam do pracy (umowa o pracę na czas nieokreślony). Jeśli dobrze zrozumiałam nowej podstawy nie oblicza się jeśli kolejna niezdolność do pracy pojawi się w ciągu 3 pełnych miesięcy kalendarzowych, w moim przypadku do końca maja tego roku. I tu moje pytanie
Czy jeśli wystąpi niezdolność do pracy np na początku maja, (inny niż kod B), to rozumiem że postawa będzie taka sama jak w styczniu 2021. A co jeśli w maju pójdę na L4 np 2-3 dni i wrócę do pracy i druga niezdolność pojawi się np 20 czerwca bądź lipca ale z kodem B, to czy ta kolejna podstawa będzie obliczana z nowego okresu majowego/czerwcowego, czy jednak w czerwcu lub lipcu będzie dalej obowiązywać podstawa taka jak w styczniu (z racji wypłaty starej podstawy w maju)? Po prostu mając wysoką starą podstawę czasem się zastanawiam czy jak się chwilowo gorzej czuję(mam duże problemy z kręgosłupem) a staramy się o kolejne dziecko, to w moim przypadku bardziej opłaca się wziąć urlop (co czesto jest trudne z racji braku personelu) czy jednak krótkie zwolnienie, tak aby nie stracić starej podstawy. Po prostu nie wiem czy wtedy na krótkim zwolnieniu stara podstawa się jakby zresetuje i od nowa będę musiała dłużej pracować na kolejną w razie kolejnej ciąży. I drugie pytanie, czy rodzaje zwolnień(rozpoznania lub kody) ORAZ czas zwolnienia(np krótkie 2-3-dniowe)mają znaczenie co do obliczania nowej podstawy. Mam nadzieję że dostatecznie jasno się wyraziłam i dziękuję z góry za odpowiedź.
 
Ostatnia edycja:
reklama
Do góry