reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

reklama

L4 w nowej pracy.

Ewuuu

Fanka BB :)
Dołączył(a)
28 Październik 2020
Postów
482
Witam. Chciałabym zasięgnąć informacji w sprawie zwolnienia chorobowego.
Jak to wygląda, jeżeli osoba zatrudniona w nowej firmie (na umowie o pracę na okres próbny do 3miesięcy) przepracuje kilka dni, np tydzień, a następnie dostanie zwolnienie lekarskie od swojego lekarza ginekologa.(A nie jest to początek ciąży tylko dalszy późniejszy etap) :
Jak to wygląda prawnie?

1. Czy taka osoba swoją pierwszą wypłatę dostanie 100%płatną wynagrodzenia podstawowego tj. Najniższa krajowa ?-czy zakład pracy wypłaci kwotę tylko tylu dni ile pracownica przepracowała ( Na tym przykładzie 7dni) ?
2. Jak to się ma w kolejnym miesiącu trwania zatrudnienia? Zus musi już przejąć takiego pracownika? Co z wypłacaną kwotą chorobowego będąc na L4 ?
3. Czy pracodawca po końcu umowy na okres próbny od razu zwalnia pracownice - tzn. Automatycznie nie przedłuża jej umowy do porodu?
4. Jak wygląda sytuacja jeśli chodzi na tym przykładzie o czas już po porodzie... czy kobieta dostanie zasiłek macierzyński czyli 1000zł płatne przez te ok 280dni?
5. Jak wyglądają w takim przypadku lata pracy liczone potem do emerytury ?

6. Czy nie będac zatrudnioną po porodzie , a zarejestrowaną w urzędzie pracy zasiłek macierzyński wypłacany jest w jednej i tej samej kwocie 1000zł czy jest on pomniejszony z jakiegoś tytułu?

7. Jak to jest z tym czasem wyczekiwania na pieniądze ze zwolnienia chorobowego?
 
reklama

witch84

Fanka BB :)
Dołączył(a)
10 Styczeń 2015
Postów
6 746
1. Tak - zakład wypłaci za 7 dni (ale patrz p. 2)
2, Zasiłek chorobowy będzie Ci przysługiwał od 31 dnia pracy. Zatem powiedzmy, że zostałaś zatrudniona 1.01.2021r. Pracowałaś do 7.01 włącznie. Od 8.01 jesteś na zwolnieniu. Zasiłek chorobowy będzie Ci przysługiwał od 31.01 - czyli za ten dzień wynagrodzenie chorobowe wypłaci Ci pracodawca). Pracodawca płaci za 33 dni zwolnienia (od 08 do 31.01 są 24 dni, więc za 9 dni lutego dalej pracodawca wypłaca wynagrodzenie chorobowe, a od 10.02 wypłaty przejmuje ZUS - o ile jest to mała firma do 20 pracowników).
3. To zależy. W Twoim przypadku musi przedłużyć umowę do dnia porodu - mówi o tym 177 ust. 1 KP - jeśli umowa na okres próbny jest zawarta na okres dłuższy niż 1 miesiąc, to pracodawca nie może zwolnić kobiety.
4. Po porodzie będzie przysługiwał zasiłek macierzyński liczony od podstawy wynagrodzenia (albo 80% przez rok, albo 100%/60% - w zależności od Twojego wyboru).
5. Nie ma tu lat pracy, bo tylko za 7 dni będą płacone składki społeczne. Jedynie podczas okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego będziesz podlegała ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu - więc ten rok będzie się liczył.
6. Jw. - w dniu porodu będziesz traktowana jako osoba ubezpieczona, więc nie będzie to 1000zł, tylko 80% od podstawy wynagrodzenia w umowie.
7. Jw. - jeśli w ciągu 30 dni pójdziesz na zwolnienie, to dopiero od 31 dnia zatrudnienia będzie Ci wypłacane wynagrodzenie chorobowe.
 
Do góry