reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Nowa praca a ciąża

Dorota.991

Początkująca w BB
Dołączył(a)
25 Czerwiec 2022
Postów
21
Hej . Od tygodnia pracuje w nowej firmie jako doradca . Moja praca nie jest ciężka , ale niekiedy muszę dźwignąć jakiś cięższy karton . Dziś wykonałam test ciążowy i od razu poleciałam na betę i wychodzi na to , że jestem w 5-6 tyg ciąży . Nie spodziewałam się tego , bo w ostatnim czasie miałam dużo stresu i myślałam ze tym spowodowane jest opóźnienie miesiączki . No ale do rzeczy . Dostałam umowę na 3 miesiące , po 3 miesiącach dostałabym na czas nieokreślony . Na razie czuje się dobrze , ale nie wiem jak będzie w przyszłości . Dlatego chciałabym się od Was dowiedzieć , jak wyglądałoby pójście na zwolnienie w moim przypadku ? Wiem , ze pracodawca jest zobowiązany przedłużyć mi umowę do dnia porodu w przypadku kiedy będę po 12 tygodniu ciąży . Jednak do 12 tygodnia jeszcze sporo czasu . W 1 ciąży często dokuczały mi mdłości , dlatego boję się , ze chęci do pracy nie wystarczą. Kolejna sprawa to taka , że do 30 maja byłam zatrudniona na 3/4 etatu . Ponad 2 tygodnie byłam bez pracy . Średnia , która byłaby mi wypłacana w przypadku l4 liczy się także z tej starej pracy ? Czy jeżeli będę pracować powiedzmy 2 miesiące w nowym miejscu to średnia będzie liczona z tych 2 miesięcy ? Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi :)
 
reklama
W nowej pracy musisz przepracować conajmniej miesiac aby mieć płatne l4. Poprzednie zatrudnienie niestety nie wlicza się do średniej. Średnia bedzie wyliczana z nowej pracy i z tyłu miesiecy ile przepracujesz. Tyle, że na Twoim miejscu bym pracowała tyle na ile samopoczucie pozwoli, bo możesz zostać z niczym i zus może podważyć Twoje zatrudnienie.
Druga sprawa jeśli bedziesz po wizycie potwierdzającej ciążę wzięłabym zaswiadczenie i przedstawiłabym pracodawcy aby on Ci dostosował warunki pracy czyli lżejsze czynności np. abyś nie musiała dźwigać.
Jesteś zatrudniona więc możesz nawet teraz mu powiedzieć o ciąży, w ciazy zwolnić nikogo nie może. A po 3 miesiącach dostaniesz pewnie umowę albo na czas nieokreślony (zalezy od pracodawcy) albo do dnia porodu.
 
Pytanie przede wszystkim który to tydzień bo jak w dniu końca umowy nie będziesz w skończonym 12 tygodniu to tej umowy nie muszą Ci przedłużać i pewnie tak zrobią

Bo to że beta wskazuje 5-6 tydzień to niekoniecznie tak jest

Osobiście bym nie mówiła pracodawcy do końca tego okresu pierwszej umowy chyba że naprawdę nie będzie wyjścia
 
Umowa kończy mi się we wrześniu , także na pewno będę po 12 . Miesiączka również wskazuje na 5-6 tydzień . Nawet jeżeli byłby 5 tydzień to 12 zaczynałby się w sierpniu
Pytanie przede wszystkim który to tydzień bo jak w dniu końca umowy nie będziesz w skończonym 12 tygodniu to tej umowy nie muszą Ci przedłużać i pewnie tak zrobią

Bo to że beta wskazuje 5-6 tydzień to niekoniecznie tak jest

Osobiście bym nie mówiła pracodawcy do końca tego okresu pierwszej umowy chyba że naprawdę nie będzie wyjścia
 
To nie tak, że musi przedłużyć PO 12 tygodniu. Jeśli umowa jest na czas określony i 12 tydzień wypadnie przed końcem umowy, to umowę przedłużyć musi.
Skoro miałaś przerwę - to obowiązuje Cię okres wyczekiwania na chorobowe. Musisz przepracować 30 dni, by mieć je płatne (na L4 możesz iść, ale zapłacą dopiero od 31. dnia zatrudnienia).
No i się nie stresuj.
 
To nie tak, że musi przedłużyć PO 12 tygodniu. Jeśli umowa jest na czas określony i 12 tydzień wypadnie przed końcem umowy, to umowę przedłużyć musi.
Skoro miałaś przerwę - to obowiązuje Cię okres wyczekiwania na chorobowe. Musisz przepracować 30 dni, by mieć je płatne (na L4 możesz iść, ale zapłacą dopiero od 31. dnia zatrudnienia).
No i się nie stresuj.

A to nie jest tak, że po między jedna praca a druga musi minąć ponad 30 dni, żeby znowu był okres wyczekiwania?
 
A to nie jest tak, że po między jedna praca a druga musi minąć ponad 30 dni, żeby znowu był okres wyczekiwania?
Właśnie tez tak sadze , jednak na razie nie myśle zeby iść na zwolnienie ( chociaż przez 2-3 msc ). Chcę pracować póki będę mogła . Mam nadzieję , że mi się to uda .
 
reklama
Hej . Od tygodnia pracuje w nowej firmie jako doradca . Moja praca nie jest ciężka , ale niekiedy muszę dźwignąć jakiś cięższy karton . Dziś wykonałam test ciążowy i od razu poleciałam na betę i wychodzi na to , że jestem w 5-6 tyg ciąży . Nie spodziewałam się tego , bo w ostatnim czasie miałam dużo stresu i myślałam ze tym spowodowane jest opóźnienie miesiączki . No ale do rzeczy . Dostałam umowę na 3 miesiące , po 3 miesiącach dostałabym na czas nieokreślony . Na razie czuje się dobrze , ale nie wiem jak będzie w przyszłości . Dlatego chciałabym się od Was dowiedzieć , jak wyglądałoby pójście na zwolnienie w moim przypadku ? Wiem , ze pracodawca jest zobowiązany przedłużyć mi umowę do dnia porodu w przypadku kiedy będę po 12 tygodniu ciąży . Jednak do 12 tygodnia jeszcze sporo czasu . W 1 ciąży często dokuczały mi mdłości , dlatego boję się , ze chęci do pracy nie wystarczą. Kolejna sprawa to taka , że do 30 maja byłam zatrudniona na 3/4 etatu . Ponad 2 tygodnie byłam bez pracy . Średnia , która byłaby mi wypłacana w przypadku l4 liczy się także z tej starej pracy ? Czy jeżeli będę pracować powiedzmy 2 miesiące w nowym miejscu to średnia będzie liczona z tych 2 miesięcy ? Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi :)
W przypadku L4 średnia Będzia liczona tylko z nowej pracy, nowa podstawa zasiłku. Niestety w obecnych czasach ZUS tylko czeka na takie szybkie zwolnienia ciężarnych kobiet i zaraz wszczyna kontrolę, oczywiście niekoniecznie będziesz kontrolowana ale prawdopodobieństwo jest wysokie. Nie masz okresu wyczekiwania albowiem między jednym a drugim zatrudnieniem była przerwa krótsza niż 30 dni.
Umowa zostanie przedłużona do dnia porodu z mocy prawa, albowiem 3 miesięczna umowa, która podpisałas kończy się po skończonym 12 tygodniu ciąży. Wobec czego przysługuje również urlop macierzyński i rodzicielski jeśli oczywiście ZUS nie podważy zatrudnienia
 
Do góry