reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Ciąża a powrót do Polski

Dołączył(a)
16 Grudzień 2018
Postów
4
Cześć wszystkim,
Bardzo proszę o pomoc i wytłumaczenie kilku kwestii jak to pokolei powinno się odbywać.

Od początku. Przebywam na terenie Holandii i pracowałam (umowa cotygodniowa) przez 2 miesiące, od niedawna mam umowę na pół roku również przez biuro pracy, okazuje się że jestem w ciąży (jak narazie tylko test, wizyta u położnej zaplanowana na 27grudnia 2018r.). Ja wygląda to prawnie? Jak narazie jestem w stanie pracować nie mam żadnych problemów lecz zaczynam się martwić na zapas jeśli takie problemy zaczną następować i będę musiała zostać w domu ze względu na stan zdrowia. Czy jeśli będzie ze mną gorzej i nie bede czuła się na siłach aby dalej pracować to mam zgłosić się ponownie do położnej? Czy ona może wystawić tzw. Chorobowe?
Jeśli tak. To czy wtedy przekazuje je pracodawcy i on zgłasza mnie do UWV? I czekam na decyzję o przyznaniu świadczenia? Czy może taka decyzja być odmowna jeśli pracuję na umowie przez pośrednictwo pracy nie na kontrakt a wcześniej pracowałam tylko te 2mc?
Czy jeśli zgoda nastąpi na wypłacanie świadczeń (domyślam się że tylko na czas do zakończenia umowy) czy mogę pobierać chorobowe oraz wrócić do Polski? (Tam chciałabym czym prędzej wrócić) czy muszę ubiegać się o zgodę UWV? Czy mogą oni nie wyrazić zgody na wyjazd i pobieranie zasiłku od nich?
Czy jeśli umowa skończy się w maju a w sierpniu będzie termin to czy będąc w Polsce mogę ubiegać się macierzyńskie z UWV które jest wypłacane każdej kobiecie w ciąży?

Bardzo proszę o pomoc, i przeprowadzenie mnie krok po kroku jak rozwiązać tą kwestie
 
reklama
Hej jesteś na mieszkaniu prywatnym czy agencji? Wiem że na początku wydaje się być to trudne bo tutaj mają inny system ale spokojnie. Zastanówcie się czy chcecie zjechać czy zostać tutaj.. Jeżeli będziesz się źle czuła to zgłaszasz to do biura oni po dwóch dniach muszą cię podać do uwv, następnie to oni będą się z tobą kontaktować co Ci jest jaka pracę wykonujesz i wgl, jeżeli zostaniesz na chorobowym to od 34tygodnia włącza ci się macierzyńskie, a jak to wygląda że zjazdem do pl to nie mam pojęcia..
 
Mieszkanie prywatne.
Chcemy wrócić do Polski na pewno, czym szybciej tym lepiej :(
Czyli bez znaczenia że jestem zatrudniona przez agencję czy nie? I tak należy mi się chorobowe w razie W? Płatne 100%?

Zależy mi na tym czy ja mogę wrócić do Polski i korzystać chorobowego z Holandii? L4 polskie może obowiązywać?
 
Tak bez znaczenia że przez agencje chorobowe ci się należy uwv będzie Ci wypłacać, ze względu na ciąże raczej nie będzie problemu z uzyskaniem, ale czy możesz przenieść do pl i czy coś bedzie ci się należało to nie mam pojęcia.. Może doradz się kogoś kto się zna na tym i wybierzcie najlepsza opcje .. Jest taka strona pomoc Holandia zawsze możesz się ich doradzić.
 
Dziękuje, jestem spokojniejsza że chorobowe wrazie czego mi się należy. Jest to pierwsza ciąża więc nie mam pojęcia jak to będzie. Narazie jest okej, jestem jedynie słaba, czasami mnie zemdli ale nic poważnego, bez wymiotów.
Muszę się teraz zorientować jak to wygląda z przeniesieniem do Polski. Wyczytałam że można tak zrobić tylko trzeba jakieś podanie pisać itp..
 
Teoretycznie nie można będąc na zwolnieniu lekarskim przekraczać granicy kraju w którym to zwolnienie zostało wystawione ale moze jest na to jakaś możliwość, to też zależy, masz na myśli wrócić na stałe? Brak meldunku w kraju wystswienia zwolnienia zazwyczaj dyskwalifikuje ze świadczeń ale najlepiej dowiedzieć się o wszystkich kwestiach, moge agencja moze ci kogos polecić?
 
Rozumiem, może być z tym problem.
Ale czy naprawdę nie przysługuje mi się żadne chorobowe w momencie jeśli nie mam meldunku?

Znalazłam takie informacje dotyczące wyjazdu
Jeśli osoba, która otrzymuje zasiłek chorobowy, wyjeżdża na urlop w obrębie Holandii, musi poinformować o tym Instytut Świadczeń Pracowniczych (UWV). Jeśli planuje wyjazd poza granice Holandii, musi zapytać UWV o zgodę. Instytut może określić, jak długo może trwać wyjazd, oraz wnieść wymóg złożenia wizyty lekarzowi w Holandii lub za granicą. Pod pewnymi warunkami możliwe jest także przebywanie na stałe poza Holandią w czasie pobierania zasiłku chorobowego.

Gdy otrzymasz od UWV pozytywną decyzję, możesz się zwrócić do nich z prośbą o chęć powrotu do Polski. Warto tutaj podkreślić, że nawet jeżeli rozchorujesz się do 10 tygodni po powrocie do kraju – w dalszym ciągu przysługuje Ci prawo do złożenia wniosku o zasiłek chorobowy w Holandii.

Czytaj więcej: https://nto.pl/komu-nalezy-sie-zasilek-chorobowy-w-holandii/ar/4108621
 
reklama
Hej jesteś na mieszkaniu prywatnym czy agencji? Wiem że na początku wydaje się być to trudne bo tutaj mają inny system ale spokojnie. Zastanówcie się czy chcecie zjechać czy zostać tutaj.. Jeżeli będziesz się źle czuła to zgłaszasz to do biura oni po dwóch dniach muszą cię podać do uwv, następnie to oni będą się z tobą kontaktować co Ci jest jaka pracę wykonujesz i wgl, jeżeli zostaniesz na chorobowym to od 34tygodnia włącza ci się macierzyńskie, a jak to wygląda że zjazdem do pl to nie mam pojęcia..
Witam a jaka jest różnica między agencyjnym a prywatnym
 
reklama
Do góry