reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Ciąża, a praca

Dołączył(a)
26 Luty 2019
Postów
2
Witam =)
Mam takie pytanko, a mianowicie:
Moja kobieta jest w ciąży =) 10tc (tak sie to piszę?) Od początku lutego pracuje jako kelnerka po 12h-13h posiada umowe o prace do końca maja, a termin porodu jest na wrzesień. Powiedzice mi proszę jak to jest z tym l4 platnym. Musi przepracować 30 dni czy 90 ? Ciężko tam pracuje, a powiem szczerze, ze nie jest mi na reke, zeby sie przemeczala skoro nie musi. Z góry dziękuję =)
 
reklama
Rozwiązanie
U
Jeżeli chodzi o kosiniakowe, to przysługuje tylko kobietom tak jak koleżanka wyżej napisała jeżeli nie były zatrudnione. A dwa można się o to starać jeżeli kobieta nie pracuje i zajmuje się wychowaniem dziecka. Ja nie skorzystałam z tego kosiniakowego ani z 500+ i daje rade. Mops omijam szerokim łukiem :-D partner pracuje za granicą i sobie dobrze żyjemy, ja nie pracuje acz kolwiek pójdę do pracy jak będę wiedziała że córka jest na tyle dojrzała emocjonalnie że mogę ją zaprowadzić na te 6 godzin do przedszkola bądź opiekunki :) nie każdy musi składać dokumenty o pieniądze na dziecko, jeżeli ktoś chce to jak najbardziej
Składki trzeba odprowadzać 30 dni. Po tym czasie może iść na pełnopłatne zwolnienie lekarskie z powodu ciąży. Świadczenie powinno być przedłużone aż do porodu, natomiast bez prawa do macierzyńskiego. Natomiast do zasiłku owszem, wynosi on 1000 zł.
 
Składki trzeba odprowadzać 30 dni. Po tym czasie może iść na pełnopłatne zwolnienie lekarskie z powodu ciąży. Świadczenie powinno być przedłużone aż do porodu, natomiast bez prawa do macierzyńskiego. Natomiast do zasiłku owszem, wynosi on 1000 zł.
Umowa o pracę musi być przedłużona do dnia porodu. W takim wypadku w dniu porodu jest się ciągle w stosunku umowy o pracę więc dostaje się zasiłek macierzyński który jest identyczny jak urlop macierzyński czyli dostaje się 80% wynagrodzenia przez rok a nie 1000 zł.
1000 zł to kosiankowe przysługuje osobom które nie były zatrudnione w dniu porodu na umowę o pracę.
 
Jeżeli chodzi o kosiniakowe, to przysługuje tylko kobietom tak jak koleżanka wyżej napisała jeżeli nie były zatrudnione. A dwa można się o to starać jeżeli kobieta nie pracuje i zajmuje się wychowaniem dziecka. Ja nie skorzystałam z tego kosiniakowego ani z 500+ i daje rade. Mops omijam szerokim łukiem :-D partner pracuje za granicą i sobie dobrze żyjemy, ja nie pracuje acz kolwiek pójdę do pracy jak będę wiedziała że córka jest na tyle dojrzała emocjonalnie że mogę ją zaprowadzić na te 6 godzin do przedszkola bądź opiekunki :) nie każdy musi składać dokumenty o pieniądze na dziecko, jeżeli ktoś chce to jak najbardziej
 
Rozwiązanie
Do góry