reklama
 1. Odliczaj z nami do Dnia Dziecka. Klikasz w okienka kalendarza?/ Wygraj magiczne klocki! Kliknij!/
  Zamknij powiadomienie

ciąża a zwolnienie z pracy

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez MartaSx, 22 Czerwiec 2012.

 1. MartaSx

  MartaSx mama Oliwierka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Witam
  Mam problem z moją firmą a zacznę od tego że jestem w ciąży i zostałam zwolniona. Moja firma posiadała dwóch pracodawców u każdego było ok. 15 pracowników. Osobą decyzyjną i tak był tylko jeden; drugi był tylko na papierze. U tego u którego ja byłam ogłosił likwidację po tym jak się dowiedział że jestem w ciąży. Wszystkich pracowników przenieśli do nowego pracodawcy ( umowy zostały rozwiązanie za porozumieniem stron i podpisane nowe ) tylko ja dostałam z likwidacją. Sprawę oddałam do Sądu Pracy z żądaniem przywrócenia do pracy. Dziś otrzymałam pismo iż Pan Robert G ( mój były szef) nie zgadza się z moimi twierdzeniami i żąda ode mnie zwrotu kosztów za pełnomocnika. Dodam iż obecnie jestem bez pracy w 5 miesiącu ciąży, a księgowa która do mnie dzwoniła gdy byłam już na zwolnieniu lekarskim poinformowała mnie iż dostanę pocztą wypowiedzenie, ponieważ jestem w ciąży i nie przynoszę firmie żadnych dochodów, dlatego też nie zamierzają płacić za mnie składek ZUS. Ponadto zwolnienie lekarskie mam od 28.02.2012 a wypowiedzenie dostałam z datą 31.03.2012.

  W związku z powyższym chciałam prosić o poradę co dalej robic - jestem bezradna i boję się że sąd nie przychyli się do tego iż firma została zlikwidowana, ponieważ defakto został zmieniony pracodawca...


  Z góry bardzo dziękuję !
   
 2. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Jak to dwóch pracodawców? Fima ma pracodawców?

  Moze dwie spółki, z których jedną zlikwidowano?
  Typowa odpowiedź na pozew. Strrona pozwana ma prawo żadać zwrotu kosztów zastepstwa procesowego.
  Jesli faktycznie foirmę zlikwidowano to nic Pani nie osiagnie. pracownicę w ciąży można zwolnić w przypadku likwidacji pracodwacy (firmy).

  Te daty są bez znaczenia w momencie likwidacji firmy.
  Wszystko zalezy od tego jakie Pani ma dowody na to, że nie nastąpiła rzeczywista likwidacja. W poście nie ma nic na ten temat.
   
 3. reklama
 4. MartaSx

  MartaSx mama Oliwierka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Ja oczywiście wszystko rozumiem z tym że firma nie została zlikwidowana tylko wszystkich przeniesiono do nowego pracodawcy - prócz mnie mało tego nawet ktoś został przyjęty na moje miejsce pracy...
  To jest trochę skomplikowane ponieważ każdy z pracodawców miał po 15 osób ale osobą decyzyjną w firmie i tak była jedna osoba - po czasie miedzy szefami się nie układało i jeden kazał drugiemu zlikwidować firmę i założył ją na żonę po to by dalej płacić mniejsze składki... Wszyscy dostali wypowiedzenie za porozumieniem stron i podpisane umowy ( z żoną) a tylko ja dostałam z likwidacją. Ne wiem czy nie namotałam troszkę :baffled:
  Powodem że firma nie została zlikwidowana jest fakt że nadal prosperuje przyjmowani są nowi pracownicy, nawet oferty pracy są w internecie, przyjęto nową osobę na moje miejsce. Księgowa wyraźnie powiedziała ze skoro jestem w ciąży nie zamierzają za mnie płacić składek ZUS...
   
 5. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  no teraz to ja nie rozumiem. pytanie jest proste i kluczowe - czy firma w której była Pani zatrudniona istnieje czy nie?

  Albo wypowiedzenie albo porozumienie stron - nie ma wypowiedzeń za porozumieniem stron.
  Nie troszeczkę, ale bardzo. Ja nie mogę zgadywać, ja muszę mieć jasne informacje.
   
 6. MartaSx

  MartaSx mama Oliwierka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  No więc tak firma nadal istnieje i prosperuje, nadal są ogłoszenia ponieważ potrzebują osób do pracy, wcześniejsze umowy z pracownikami zostały wypowiedziane ze starym pracodawcą a podpisane zostały nowe z nowym pracodawcą, oprócz mnie. Ja dostałam wypowiedzenie z likwidacją firmy.
   
 7. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  jesli firma nadal istnieje (pod tą samą nazwą) to przysługuje Pani skarga do sądu pracy - prosze zaskarżyć wypowiedzenie.
   

Poleć forum