reklama

ciąża a zwolnienie z pracy

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez MartaSx, 22 Czerwiec 2012.

1. MartaSx

MartaSx mama Oliwierka

Witam
    Mam problem z moją firmą a zacznę od tego że jestem w ciąży i zostałam zwolniona. Moja firma posiadała dwóch pracodawców u każdego było ok. 15 pracowników. Osobą decyzyjną i tak był tylko jeden; drugi był tylko na papierze. U tego u którego ja byłam ogłosił likwidację po tym jak się dowiedział że jestem w ciąży. Wszystkich pracowników przenieśli do nowego pracodawcy ( umowy zostały rozwiązanie za porozumieniem stron i podpisane nowe ) tylko ja dostałam z likwidacją. Sprawę oddałam do Sądu Pracy z żądaniem przywrócenia do pracy. Dziś otrzymałam pismo iż Pan Robert G ( mój były szef) nie zgadza się z moimi twierdzeniami i żąda ode mnie zwrotu kosztów za pełnomocnika. Dodam iż obecnie jestem bez pracy w 5 miesiącu ciąży, a księgowa która do mnie dzwoniła gdy byłam już na zwolnieniu lekarskim poinformowała mnie iż dostanę pocztą wypowiedzenie, ponieważ jestem w ciąży i nie przynoszę firmie żadnych dochodów, dlatego też nie zamierzają płacić za mnie składek ZUS. Ponadto zwolnienie lekarskie mam od 28.02.2012 a wypowiedzenie dostałam z datą 31.03.2012.

W związku z powyższym chciałam prosić o poradę co dalej robic - jestem bezradna i boję się że sąd nie przychyli się do tego iż firma została zlikwidowana, ponieważ defakto został zmieniony pracodawca...

Z góry bardzo dziękuję !

2. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Jak to dwóch pracodawców? Fima ma pracodawców?

Moze dwie spółki, z których jedną zlikwidowano?
    Typowa odpowiedź na pozew. Strrona pozwana ma prawo żadać zwrotu kosztów zastepstwa procesowego.
    Jesli faktycznie foirmę zlikwidowano to nic Pani nie osiagnie. pracownicę w ciąży można zwolnić w przypadku likwidacji pracodwacy (firmy).

Te daty są bez znaczenia w momencie likwidacji firmy.
    Wszystko zalezy od tego jakie Pani ma dowody na to, że nie nastąpiła rzeczywista likwidacja. W poście nie ma nic na ten temat.

3. reklama
  4. MartaSx

MartaSx mama Oliwierka

Ja oczywiście wszystko rozumiem z tym że firma nie została zlikwidowana tylko wszystkich przeniesiono do nowego pracodawcy - prócz mnie mało tego nawet ktoś został przyjęty na moje miejsce pracy...
    To jest trochę skomplikowane ponieważ każdy z pracodawców miał po 15 osób ale osobą decyzyjną w firmie i tak była jedna osoba - po czasie miedzy szefami się nie układało i jeden kazał drugiemu zlikwidować firmę i założył ją na żonę po to by dalej płacić mniejsze składki... Wszyscy dostali wypowiedzenie za porozumieniem stron i podpisane umowy ( z żoną) a tylko ja dostałam z likwidacją. Ne wiem czy nie namotałam troszkę :baffled:
    Powodem że firma nie została zlikwidowana jest fakt że nadal prosperuje przyjmowani są nowi pracownicy, nawet oferty pracy są w internecie, przyjęto nową osobę na moje miejsce. Księgowa wyraźnie powiedziała ze skoro jestem w ciąży nie zamierzają za mnie płacić składek ZUS...

5. E. Słotwińska-Rosłanowska

no teraz to ja nie rozumiem. pytanie jest proste i kluczowe - czy firma w której była Pani zatrudniona istnieje czy nie?

Albo wypowiedzenie albo porozumienie stron - nie ma wypowiedzeń za porozumieniem stron.
    Nie troszeczkę, ale bardzo. Ja nie mogę zgadywać, ja muszę mieć jasne informacje.

6. MartaSx

MartaSx mama Oliwierka

No więc tak firma nadal istnieje i prosperuje, nadal są ogłoszenia ponieważ potrzebują osób do pracy, wcześniejsze umowy z pracownikami zostały wypowiedziane ze starym pracodawcą a podpisane zostały nowe z nowym pracodawcą, oprócz mnie. Ja dostałam wypowiedzenie z likwidacją firmy.

7. E. Słotwińska-Rosłanowska

jesli firma nadal istnieje (pod tą samą nazwą) to przysługuje Pani skarga do sądu pracy - prosze zaskarżyć wypowiedzenie.

Poleć forum