reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Co powinno umieć 4,5 miesieczne niemowlę?

natalia__

Aktywna w BB
Dołączył(a)
22 Marzec 2019
Postów
90
Mój syn:
- leżąc na plecach robi "mostek" tzn. opiera sie na nogach i głowie a plecy podnosi nad podłoże
- leżąc na plecach ciągnie głowę do góry, jakby chciał siadać
- chwyta zabawki
- kilka dni temu zaczął łapać stópki; jeszcze nie wkłada ich do buzi

Nie potrafi:
- leżeć dobrze na brzuszku - układam go z rączkami pod klatką piersiową, kilka minut tak wytrzymuje i ładnie trzyma głowe, rozgląda sie itd, ale po tych kilku minutach ręce rozjeżdżają mu sie na boki, główka opada, mały sie złości i koniec leżenia...
- obracać się na boki, ani z pleców na brzuch, ani z brzucha na plecy

W jakim wieku wasze dzieci zaczeły sie obracać? Czy powinnam już zgłosić się do specjalisty czy mały ma jeszcze czas?
 
reklama
Normą obracania jest bardzo szeroka. Jeśli masz wątpliwości reaguj. Możesz iść na konsultacje do dobrego rehabilitanta fizjoterapeuty - zaleci ogólnorozwojowe ćwiczenia do domu, żeby stymulować rozwój. Są proste i sama dasz radę z maleństwem ćwiczyć.
Moje dziecko wcześnie się obracało właśnie przez takie zabawy ogólnorozwojowe wcale na obroty nie nacelowane
 
Każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Są jakieś ogólne normy dla różnych miesięcy życia, ale są one bardzo ogólne. Z tego co opisujesz, Twoje dziecko rozwija się prawidłowo. Jeśli masz wątpliwości możesz zapytać pediatrę.
 
Z całym szacunkiem ale czemu takie porównania maja służyć?
Każde dziecko jest inne, rozwija się w swoim tempie.
Te wszystkie harmonogramy, porównania, siatki najchętniej bym na publicznym stosie spaliła.
Moja Gabi chodziła w wieku 11 mcy a synek koleżanki dopiero zaczął wstawać mając 12 mcy. Chodzić zaczął dopiero w 14 mcu.
Oboje zdrowi i zadowoleni.
Moja Gabi wszystkie zeby, które mieć w wieku 12 mcy powinna, już miała. Synek koleżanki pierwsza jedynkę wyrżnął w 12 mcu życia. Oboje dzieci zdrowe i zadowolone.
Czy to oznacza, ze moje Gabi jest najlepsza? Nie. To oznacza ze rozwija się inaczej niż inne dzieci. I każde dziecko rozwija się inaczej niż ona.
Rozwój zależy od wielu czynników. Od temperamentu, wagi przy urodzeniu, motywacji dziecka.
Latanie do specjalisty na tym etapie jest zwykła strata czasu.
 
Dokładnie, porównywanie dzieci nie ma sensu. Są za to rozwojowe normy czasowe dla danych umiejętności, np dla chodzenia to 18m. Z resztą harmonogram to w sumie śmieszne sformułowanie. Gdy czas mija lub sie zbliza a postepow nie widać warto skonsultować się ze specjalistą.
 
Dzięki dziewczyny, szczególnie Aguu, bardzo mi ta tabelka rozjaśniła w głowie :) poczekam jeszcze troche i jak nie będzie postępów to zgłoszę sie do fizjoterapeuty, ale na razie chyba faktycznie nie ma się co martwić
 
W perspektywy specjalisty uważam że powinno się monitorować postępy dziecka. Nie powinno się porównywać niektórych umiejetnosci naszego dziecka do innych dzieci, ale warto mieć inne dzieci na uwadze, szczególnie jak nie zna się norm rozwojowych. Jak np nasze dziecko nie mówi w wieku 18miesiecy (tylko kilka pojedynczych zwrotów) to warto zabrać je do logopedy, jak dziecko wstaje i zaczyna chodzić a jeszcze nie raczkowało to warto skonsultować to ze specjalistą itd. istnieją ćwiczenia dzięki którym możemy poprawić sprawność fizyczną i psychiczną dziecka ! :)
 
Z całym szacunkiem ale czemu takie porównania maja służyć?
Każde dziecko jest inne, rozwija się w swoim tempie.
Te wszystkie harmonogramy, porównania, siatki najchętniej bym na publicznym stosie spaliła.
Moja Gabi chodziła w wieku 11 mcy a synek koleżanki dopiero zaczął wstawać mając 12 mcy. Chodzić zaczął dopiero w 14 mcu.
Oboje zdrowi i zadowoleni.
Moja Gabi wszystkie zeby, które mieć w wieku 12 mcy powinna, już miała. Synek koleżanki pierwsza jedynkę wyrżnął w 12 mcu życia. Oboje dzieci zdrowe i zadowolone.
Czy to oznacza, ze moje Gabi jest najlepsza? Nie. To oznacza ze rozwija się inaczej niż inne dzieci. I każde dziecko rozwija się inaczej niż ona.
Rozwój zależy od wielu czynników. Od temperamentu, wagi przy urodzeniu, motywacji dziecka.
Latanie do specjalisty na tym etapie jest zwykła strata czasu.
Dokladnie, te normy itd satylko po to zeby matka sie denerwowala ;) a tak serio moja ma niedlugo 10 miesiecy i zero zabkow np ;) a zaczela sobie dreptac w chodziku bo juz sie dzwigala,wstawala i drepciła za raczki gdy miala 6 miesiecy , kazde dziecko jest inne ;)
 
reklama
Normy są potrzebne bo pozwalają reagować wcześnie - powiem Wam jako specjalista od rozwoju że żal dupkę ściska jak dziecko 4 lata przychodzi na diagnozę bo nie mówi nie bawi się nie przeszło treningu czystości.... Wczesna interwencja to super efekty i często likwidacja całkowita trudności!
 
Do góry