reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Masa kreatywności, czyli Farma Świeżości!

    Wskakuj na Farmę Świeżości i sprawdź propozycje dla dzieci 3-10 l. Jasne, że wskakuję.

    Nie zapomnijcie wziąć udział w konkursie Netto: Zdobądź nagrody!

reklama

Co robić kiedy "tatuś" nie stawi sie na rozprawie sadowej??!!

iwon3004

lipcowa mamuśka 09
Dołączył(a)
12 Maj 2008
Postów
3 302
Miasto
Bielsko
Witam.
Moja koleżanka złożyła nie tak dawno stosowne dokumenty do sądu w sprawie ustalenia ojcostwa i przyznania alimentów ale obawia się że ojciec dziecka nie stawi się na rozprawie sądowej albo co gorsza w ogóle nie odbierze wezwania do sądu.
Ile wtedy będzie się ciągła taka sprawa?? Czy będą musieli tak długo czekać aż ojciec sie w końcu wstawi czy możliwe jest poprowadzenie rozprawy bez stawinnictwa tego Pana?

Pozdrawiam
Iwona
 
reklama

E. Słotwińska-Rosłanowska

Ekspert BB. Prawniczka
Dołączył(a)
8 Styczeń 2010
Postów
2 797
Zgodnie z art. 455 kodeksu postępowania cywilnego, rozprawa w sprawie o ustalenie ojcostwa odbywa się bez względu na niestawiennictwo jednej ze stron. Niestawiennictwo (mimo odebrania wezwania) nie jest więc przesłanką wyłączającą możliwość prowadzenia sprawy. Sąd jednak nie może przyjąć domniemania ojcostwa pozwanego, niezbędne jest przeprowadzenie postępowania dowodowgo.

W sytuacji, gdy wezwania nie są odbierane (na przykład nie jest możliwe ustalenie miejsca pobytu pozwanego) również teoretycznie nie ma przeszkód, aby postępowanie o ustalenie ojcostwa i alimenty zostało przeprowadzone pod nieobecność strony. Postępowanie takie nie zostanie jednak szybko wszczęte, gdyż co do zasady pozew powinien być doręczony pozwanemu. Jeżeli jednak jego miejsce pobytu będzie pozostawało nieznane, pojawi się konieczność ustanowienia dla niego kuratora w postępowaniu.
 
Ostatnia edycja:

iwon3004

lipcowa mamuśka 09
Dołączył(a)
12 Maj 2008
Postów
3 302
Miasto
Bielsko
Adres ojca jest znany i mieszka tam na 100%. Ale przestał płacić na dziecko uznając, że np.100zł miesięcznie wystarczy!!!! Poza tym kpił sobie żeby matka złożyła pozew do sądu bo liczył, że w ogóle tego nie zrobi... ależ ile można??!!
Dziękuje bardzo za szybka odpowiedź.
 
Ostatnia edycja:

E. Słotwińska-Rosłanowska

Ekspert BB. Prawniczka
Dołączył(a)
8 Styczeń 2010
Postów
2 797
Jesli będzie Pani potrzebowała wzoru pozwu, prosze dać znać. Warto jeszcze wiedzieć, że wniesienie pozwu o ustalenie ojcostwa i alimenty nie wiąże sie z kosztami. Strona dochodząca tych roszczeń nie ma bowiem obowiązku uiszczania kosztów sądowych.
 
Dołączył(a)
28 Kwiecień 2011
Postów
1
witam mam prośbę czy mogłaby mi pani przesłać wzór pozwu o ustalenie ojcostwa na maila aniax2@tlen.pl czytałam posty o ustalenie ojcostwa i widziałam ze oferowała pani przesłanie takiego wzoru
 
reklama
Dołączył(a)
26 Listopad 2015
Postów
1
Witam co to oznaczaJeżeli jednak jego miejsce pobytu będzie pozostawało nieznane, pojawi się konieczność ustanowienia dla niego kuratora w postępowaniu. bo mialam pierwsza sprawę i alimenty i badania DNA i mój były nie stawił się i listu z sadu nie przyjął i najprawdopodobniej powód był taki ze tam nie mieszka. A ja wiem ze tam mieszka jest zameldowanych pod wskazanym miejscem zamieszkania. A znając fakty wiem ze na żadnej sprawie się nie stawi i listów z sadu nie będzie przyjmował z tym syn uzasadnieniem. I takie moje pytanie co to oznacza?
 
reklama
Do góry