reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Czy moje dziecko jest uzależnione od telefonu komorowego?

Dołączył(a)
29 Maj 2017
Postów
3
Witam,
Czy to możliwe żeby moje dziecko było w tak młodym wieku uzależnione od telefonu komórkowego( ma 10 lat?) Nie można zabrać mu telefonu bo od razu robi się agresywne i bije młodsze rodzeństwo. Kilka razy pani w szkole zabrała mu telefon bo grał na nim podczas zajęć. Proszę pomóżcie mi!!! Co ma zrobić?
 
reklama
Może dać mu telefon, który będzie służył tylko do dzwonienia i wysyłania sms-ów? Jakiś stary model, co by się młody opamiętał?
 
Na pewno się da. Niestety mam młodsze dzieci i trudno mi oceniać starsze. Całkowite zabranie telefonu pewnie nie wchodzi w grę - problem może być taki, że sobie pożyczy komórkę od kolegi.
 
Witch dobrze mówi, moze byc uzależnion. Niewiem moze jakas konsultacja z psychologiem? Moj siostrzeniec w tym samym wieku jest uzalezniony od komputera, laptopa itd. Tylkow tym przypadku nie jest agresywny a wielce obrazony, znudzony zyciem itd.
 
Z informacji podanych przez Panią ciężko stwierdzić czy dziecko jest uzależnione, gdyż nie wiem jak długo posiada telefon komórkowy, do czego mu służy i w jakich okolicznościach go używa? Musi Pani wiedzieć, że ciężko jest zdiagnozować uzależnienie od telefonu komórkowego. Na wczesnym jego etapie osoba młoda jest nie świadoma zagrożeń jakie ją czekają. Z upływem czasu korzystanie z telefonu utrudnia życie, przeszkadza w codzienny funkcjonowaniu. Warto wiedzieć, że uzależnienie te przybiera kilka form m.in. uzależnienie od SMS-ów, uzależnienie od nowych modeli, gracze komórkowi itp. Myślę, że warto porozmawiać z dzieckiem na spokojnie na ten temat i ustalić pewne zasady. Należy poinformować do czego służy telefon- głównie do kontaktu z rodziną. Bardzo dobry pomysł ma Witch84 aby dziecko dostało zwykły telefon (nie smafona), który będzie służył tylko do dzwonienia. Warto wprowadzić w domu strefy wolne od telefonów (np. kuchnia, łazienka), jak i poza domem (kino) i nie zabierać tam telefonu. Bardzo ważne jest, aby Pani spędzała wolny czas z dzieci nie używając telefonu, grając np. w gry planszowe. To właśnie rodzice powinni dawać przykład dzieciom. Jeśli Pani syn lubi grać w gry, nie należy ich instalować na telefonie. Bardzo polecam książkę „Patologia Fonoholizmu” Stanisława Kozaka, rozdział 2. Znajdzie tam Pani wiele informacji na temat uzależnień od telefonów komórkowych (przyczyny, objawy, leczenie- dokładniej strona 79- 104). Od strony 106 znajdzie Pani kilka testów/ ankiet, które mogą posłużyć do diagnozowania wstępnego fonoholizmu (czyli uzależnienia od telefonu). Jak wynika z Pani wypowiedzi poprzez problem z telefonem dziecko sprawia trudności wychowawcze, które Pani opisuj tzn. jest agresywne, bije młodsze rodzeństwo, gdy zabierze mu Pani telefon. Jest wiele konsekwencje z nadmiernego korzystania z telefonu np. utrata kontroli nad własnym zachowaniem, czyli w przypadku Pani syna agresja i przemoc wobec rodzeństwa może być jednym z nich. Także należy jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki aby mu pomóc. Musi Pani wyjaśnić dziecku dlaczego bicie młodszego rodzeństwa jest złe, jak czuje się ofiara przemocy. Należy poinformować dziecko jakie istnieją inne metody rozładowania napięcia. Polecam książkę „Dyscyplina bez krzyku i bicia” J.Wyckoff i B.C Unell. Znajdzie Pani tam informacje jak poradzić sobie z agresją i napadami złości u dziecka (zwłaszcza strony od 25-29 oraz 198-204). Książka ta jest bardzo przejrzysta, poruszonych jest w niej wiele zachowań, które mogą sprawiać problem rodzicom. W razie większych wątpliwości zalecam wizytę u specjalistów (psychologa czy terapeuty).
 
Ostatnia edycja:
Dziękuję bardzo za wszystkie rady, postaram się je wcielić w życie :) Chociaż zastanawiam się czy może problem nie tylko tkwi w samym telefonie? Naprawdę takie uzależnienie od telefonu może prowadzić nawet do agresji???
 
znam przypadki że maluchy 3-4 letnie już lepiej obsługują telefon od rodziców, mój starszy to nie bardzo ię tak rwie do telefonu,c zasami razem zagramy w jakąś farmę ale tak na wszelki wypadek zainstalowałam w telefonie g datę, kupilam w pakiecie z antywirusem na komputer, zresztąm i samej się przydało bo omal sobie wirusa nie ściągnęłam z jakąś aplikacją, na szczęscie antywirus to zablokował, a teraz pełno tych doniesień o wirusach, atakach
 
Problem z telefonami wśród dzieci narasta każdego dnia.Nauczyciele na każdym zebraniu napominają rodziców aby ograniczać dziecku dostęp do telefonu.Dzieci nie potrafią komunikować się ze sobą swoje problemy rozwiązują poprzez różne komunikatory internetowe.Warto ustalić z dzieckiem jakieś zasady korzystania z telefonu.W szkole poprosić pedagoga o pogadankę na lekcji o telefonach.Jeżeli potrzebujemy kontaktu z dzieckiem a tel.ma wyłącznie do tego służyć to może warto zamienić go na taki który nie ma funkcji gier i internetu.Trzeba próbować ,ponieważ nie sądzę ,że dziecko samo się opamięta.
 
reklama
na pewno to musi być pod kontrolą, a nie samopas zamiast spędzić z dzieckiem czas to dać mu telefon i ma się spokój, rozmowy i limity korzystania szczególnie u młodszych dzieci, dobrze że rodzice są też coraz bardziej świadomi i też antywirusy instalują na komórkach, ściagając aplikacje można też sobie problemu narobić a antywirus przed tym zabezpiecza
 
Do góry