reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Czy to może być ciąża bliźniacza?

Dołączył(a)
26 Luty 2018
Postów
7
Witam,
jestem obecnie w trzeciej ciąży wg mojej ginekolog jest to ciąża pojedyncza, ja jednak mam trochę wątpliwości. Ostatnią miesiączkę miałam 26.09.17, pozytywny test ciążowy 25mlU/ml wyszedł 30.10, na pierwsze badanie poszłam 20.11 i wychodziło, że to 8tc. Badanie pokazało jednak bardzo mały zarodek wskazujący na 6t3d i nie było akcji serca. Kolejna kontrola po 10 dniach 30.11 i znów całkowita niezgodność, bo zarodek nadal mniejszy niż wychodzi z miesiączki i nawet niezgodnie z poprzednim usg bo teraz 7t2d, ale szczęśliwie jest bicie serca. Badania prenatalne miałam wyznaczone wg pierwszego usg na 10.01 czyli 13t5d. Badanie wykazało, że dziecko jest za duże żeby sprawdzić przezierność karkową, wiek ciąży obliczony na 14t1d. Kolejna niezgodność każde usg inne, żadne nie zgadza się z miesiączką. Pierwsze ruchy dziecka czułam ok 22.01 i w porównaniu do poprzednich ciąż ruchy są o wiele, wiele intensywniejsze i występują dużo częściej. Martwią mnie te nieścisłości, czy jest możliwe, że to ciąża bliźniacza i dlatego zarodki były mniejsze? Albo na drugim usg był widoczny inny zarodek i dlatego rozmiar się nie zgadza? Czy lekarka mogłaby coś takiego przeoczyć?

Dodam jeszcze, że przytyłam do połowy ciąży prawie 10kg, jem normalnie i nie jem słodyczy. Bardzo często łapią mnie kolki i zadyszki nawet jak idę tempem 3-latka.
 
Ostatnia edycja:
reklama
Rozwiązanie
Na wczorajszej wizycie nadal było widoczne tylko jedno dziecko. Wg usg wszystko się wyrównało i dziecko ma wszystkie wymiary zgodne z wiekiem obliczanym z miesiączki.

W pobliskim mieście jest tylko dwóch certyfikowanych lekarzy, obecnie czeka się na wizytę tydzień, więc niestety ale na połówkowe już mi się nie uda dostać bo właśnie zaczęłam 23tc. Planuję wizytę na 30tc.

Dziękuję wszystkim za udział w rozmowie, bardzo mi to pomogło i uspokoiło.
Watpie .Piszes ze mialas robione usg prenatalne a jest to usg robione przez certyfikowane lekarza na bardzo dobrym sprzecie.Poza tym mialas jiz tyle tych usg ze no nie ma szans.Druga kwestia wyliczec to sa na prawde ciezkie bo doslownie male drgniecie dloni podczas wykonyawania usg i juz paramete inny.Nie przejmowalabym sie tym kompletnie.

Ruchy w pierwsze ciazy u mnie byly duzo mniej intensywne niz w drugiej.
Nie raz az podskakwalam albo budzilam sie w nocy.Wszystko zalezy jak dziecko jest ulozone .Syn od 20 tc byl ulozony glowkowo a corka do 33tc poprzecznie .Dlatego pewnie tez te kopniaki byly tak intensywne .

Mysle ze nosisz 1 dzieciatko;-)

Napisane na LG-K350 w aplikacji Forum BabyBoom
 
Watpie .Piszes ze mialas robione usg prenatalne a jest to usg robione przez certyfikowane lekarza na bardzo dobrym sprzecie.


Może źle się wyraziłam - miałam usg, które powinno się robić między 11 a 14tc w celu wykluczenia wad chromosomalnych, robione przez tą samą lekarkę, na tym samym sprzęcie co poprzednie usg.
 
Czy nie wierzysz w kompetencje swojego lekarza? Myślisz, że nie zauważyłaby ciąży bliźniaczej? Wątpię... Na usg poszłaś trochę za późno. Ale z tych wyliczeń jest różnica kilku dni i nie jest to nic nienormalnego. Może owulacje miałaś później. Każda ciąża może inaczej przebiegać. W każdej możesz czuć się inaczej i nie jest to żaden wyznacznik.
 
Trzeba też pamiętać, że każdy płód rozwija się swoim tempem. Na początku W MIARĘ podobnie, ale nie identycznie. W następnych tygodniach mogą być już nawet większe rozbieżności. Dlatego też mi powiedziano, że trzyma się cały czas "numeracji" i terminu porodu z badań prenatalnych.
Druga sprawa, że USG można porównać do cienia. Jak spojrzysz na cień swojej dłoni na ścianie to ok, zobaczysz, że to dłoń, ale dostrzegłabyś ile ma palców? Trzeba takie wyliczenia USG potraktować z przymrużeniem oka, one nigdy nie będą tak bardzo dokladne, niezależnie od jakości sprzętu. W końcu obraz USG, to co widzimy to odbicie fali od "przeszkody" i dzięki temu można zobrazować co znajduje się w środku.
Trzecia sprawa - serce. Bicie serca nakładałoby się na siebie lub byłoby widać, słychać dwa.
Swoją drogą chyba liczysz coś nie tak, bo ja tak na szybko sprawdziłam i jeśli 30.11 to 7t2d to 10.01 to 13t1dzień.
Ja też licząc od miesiączki mam ciążę o tydzień młodszą :p, to nic takiego
 
Na początku ginekolog liczyła mi wg pierwszego usg, z którym już drugie się nie pokrywa, tak samo trzecie. Teraz już wszystko liczy wg daty miesiączki. W poprzednich ciążach wszystko miałam wg usg liczone odchyły były max 1-2 dniowe, termin porodu też zgadzał się z usg. Tylko, że teraz kto inny prowadzi mi ciążę, nowa lekarka w mieście, nie ma za dużo pacjentek i dlatego też trochę panikuję.
 
Kurcze. Trochę późno.. bo teraz już nie ustalisz tygodnia, bo po prostu już każde dziecko rosnie swoim tempem na tym etapie. A jesteś teraz pewnie w ponad 20tygodniu?
Ja bym na Twoim miejscu poszła jeszcze do jakiegoś innego ginekologa żeby się upewnić i się poradzić.
Te różnice nie są aż tak duże, mysle ze nie ma co panikowac. Nie odbiegają od normy, a tak jak już mówiłam, USG to nie lustro

Napisane na Redmi Note 4 w aplikacji Forum BabyBoom
 
Watpie.A nie pomyslalas ze mogła Ci sie przesunac owulacja?? U mnie ciaza byla inna z miesiączki a wielkość zarodka odpowiadala 2.5 tyg mniej..i zamiast np 11 tyg byl 9..i liczyl lekarz 9 bo jak sie okazalo owulacja byla pozno.
Dlatego z usg lepiej niz z miesiaczki bo organizm to nie zegar.
A pozniej dzieci to juz rosna roznie..
Raz cos za male raz za duze Usg to tylko maszyna ona ma zakodowane wymiary swoje.
A na usg prenetalne poszłaś za pozno ..niby do 14 ale lekarze kaza max do 12 tyg robić
 
Ostatnia edycja:
reklama
A kazda ciąża jest inna nie sugeruj sie ruchami.
Tego nie da sie przeoczyc w 21 wieku..raczej.
Podam Ci przykład moj..to ze mialam ciaze 2 tyg mlodsza ,ale później jak lekarz mierzył dzidzie to rosla idealnie do swojego wieku..tyle cm mial synek ile dany tydzień przewiduje.
Z okresu nawet nie liczylam bo jak poszlam w 6 tyg od okresu na usg to było czarno gdzie zarodek powinien byc juz..a to byl 4 tydz bo owu wypadla w dniu miesiączki.
I beta tez tak wskazywala na 4 tydz.
Od 24 tyg synek miał głowke 3 tyg większą i lekarz tłumaczyl ze może ktores z nas tak mialo bo mial bardziej okragla niz jajowata.
Ze usg to tylko glupia maszyna ona ma zakodowane swoje wymiary.
I ze teraz rosnie glowka, później stanie w miejscu i brzuszek nadrobi.
I ze moze jak donosze do konca to sie wyrówna ładnie i co akurat ostatnia wizyte mialam w 38 tyg i glowka idealnie do 38 tyg była :p
Raz mialam tydzień wyzej ciaze calym synkiem.
Ale lekarz nadal sugerowal sie data z usg.
Bo to waga byl wyzej.
I tak juz zostalo i w ta date dokładnie urodziłam syna.
Poprostu musza sprawdzać i tyle.
Co druga kobieta tak ma ze cos za male cos za duze i usg automatycznie liczy wyzej tydzień .
Wazne ze pojawil sie u Ciebie zarodek i serduszko i rosnie w którym tyg to przecież malo wazne.
Synek urodził sie z mala ksztaltna glowka:)
Ile wazy maluch ?
 
reklama
Do góry