reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Dziewczyny - o co chodzi z tymi centylami?

anekk

Zaciekawiona BB
Dołączył(a)
19 Sierpień 2005
Postów
40
Chyba wyjdę tu na tępaka z księżyca spadłego ;D ;) :p ale nie mam pojęcia, co to są te centyle, po co i jak się toto oblicza. Oświecicie mnie? Jeśli mozecie, to powiedzcie też jak to się oblicza, bo ponoć w Excelu?

POZDRAWIAM :-[
 
reklama
Średnia waga i średni wzrost to pięćdziesiąty centyl. To oznacza, że połowa dzieci w tym wieku ma takie wymiary. Maksymalny, 97. centyl pokazuje wartości wagi i wzrostu dla dzieci dużych, a 3. centyl - jak się łatwo domyślić - dla tych najdrobniejszych. Cały obszar pomiędzy 3. a 97. centylem pokazuje granice normy. Zaznaczając wagę i wzrost na siatce, można samemu narysować krzywą rozwoju dziecka. Zasada jest prosta: nawet jeżeli przebiega ona powyżej albo poniżej średniej, ale wznosi się systematycznie - nie ma powodu do niepokoju. Dziecko jest po prostu większe lub mniejsze niż jego przeciętny rówieśnik, ale rozwija się harmonijnie.
Siatki centylowe masz w książeczce zdrowia, więc tylko zaznacz sobie wiek i wagę (albo wzrost) i tam gdzie ci się przetną linie sprawdż jaki to centyl.
 
Do góry