reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Handmade'owy wątek, czyli zrób to sama :)

joanna153

Fanka BB :)
Dołączył(a)
27 Lipiec 2009
Postów
701
Miasto
Bydgoszcz
Za zgodą Deli i Waszą aprobatą tworzę handmade’owy wątek, w którym będziemy mogły pokazać, jak zrobić różne rzeczy dla naszych maluchów, a także podzielić się przydatnymi linkami czy książkami na temat robótek.

Ostatnio naszło mnie na robienie filcowych zabawek. Przyjemny sposób na relaks, zwłaszcza, gdy się już siedzi na zwolnieniu lekarskim. :-) Filcować można na dwa sposoby. Potrzebna jest do tego wełna czesankowa (dostępna w wielu pasmanteriach czy sklepach internetowych, bądź Allegro), do filcowania na sucho: - specjalna igła do filcowania (dostępna w pasmanteriach), gąbka kąpielowa (na niej filcujemy igłą wełnę), do filcowania na mokro – szare mydło, ciepła woda (potem zimna), folia bąbelkowa, na której rozkładamy wełnę.

Dwa przydatne filmiki, które moim zdaniem znakomicie i prosto objaśniają tajemnice filcowania.

· Filcowanie krok po kroku na MOKRO:
http://www.youtube.com/watch?v=NK5wtYHziws

· Filcowanie krok po kroku na SUCHO:
http://www.youtube.com/watch?v=OfwGUjulWck

Gdy się opanowało robienie kulki, reszta kształtów pójdzie już bardzo łatwo, ponieważ za pomocą igły wełna filcuje się niczym plastelina i bardzo łatwo można ją modelować.

Uwaga na palce przy nakłuwaniu, bo igła jest bardzo ostra.

Wracając do moich robótek, przyszedł mi do głowy pomysł, by najpierw zrobić serię zabaweczek w przeważających kolorach czerń i biel, ponieważ maluch na początku dostrzega barwy kontrastowe i zwraca szczególną uwagę na duże obiekty czarne i białe.
Pierwszą zabawką jest motyl na druciku do obserwowania przez malucha.

Zaczęłam od podstaw, czyli robienia kulek – największa na głowę (na niej jeszcze doczepiona mała kulka jako nos i dwie czarne jako oczy), kolejne różnej wielkości na odwłok.
100_6280.jpg


Głowa, odwłok zostały połączone drucikiem – uwaga – zakończenia drucików zakrzywiamy w haczyk i wbijamy w filc, a potem nanosimy malutko wełny i dofilcujemy, by całkowicie zakryć drucik niewidoczną łatką. Podobnie będziemy robić z zakończeniami w skrzydłach itp.

Czółka zrobiłam następująco. Skręciłam dwa różne pasma wełny, dla ułatwienia jedną końcówkę skręconego już pasma przypięłam szpilką na gąbce (by przy filcowaniu się nie rozłaziło) i igłą do filcowania zaczęłam filcować do uzyskania twardego wałeczka. Wcześniej zalecam wsadzić w środek drucik, by usztywnić czółka. Czółka łatwo możemy przymocować do głowy za pomocą filcowania.

100_6282.jpg

Przez głowę i odwłok przechodzi drucik. Kulki tworzące korpus motyla są przymocowane do siebie przez filcowanie. Nie stosujemy żadnych klejów.

100_6287.jpg

Skrzydła stanowią najwięcej roboty. Trzeba uzbroić się w cierpliwość. Tworzymy drucikiem szkielet, po czym obkręcamy go wełną, by potem nam łatwo nanosiło się wełnę po całości. Następnie powoli nanosimy wełnę i kawałek po kawałku filcujemy. Po całości nałożyłam z trzy warstwy, by była porządnie „ubita”, na nią dałam czerwoną włóczkę i pawie oczka. Jak ułożyć taki wzór? Po prostu na gotową ufilcowaną warstwę układamy luźno włóczkę we wzór, jaki nam odpowiada. Potem wzór ten filcujemy i po tej czynności wygląda jak sklejony. :)

100_6285.jpg100_6286.jpg 100_6288.jpg


Skrzydła doczepiłam drucikami do kulek odwłokowych.
Na końcu dorobiłam łapki owadowi. :)

Końcowy efekt:

IMG_7199.jpg IMG_7202.jpg IMG_7203.jpg IMG_7206.jpg
 

Załączniki

  • 100_6280.jpg
    100_6280.jpg
    24,2 KB · Wyświetleń: 333
  • 100_6282.jpg
    100_6282.jpg
    26,8 KB · Wyświetleń: 466
  • 100_6287.jpg
    100_6287.jpg
    25,4 KB · Wyświetleń: 386
  • 100_6285.jpg
    100_6285.jpg
    17,5 KB · Wyświetleń: 350
  • 100_6286.jpg
    100_6286.jpg
    18,7 KB · Wyświetleń: 332
  • 100_6288.jpg
    100_6288.jpg
    28,4 KB · Wyświetleń: 427
  • IMG_7199.jpg
    IMG_7199.jpg
    28 KB · Wyświetleń: 353
  • IMG_7202.jpg
    IMG_7202.jpg
    29,7 KB · Wyświetleń: 354
  • IMG_7203.jpg
    IMG_7203.jpg
    33 KB · Wyświetleń: 335
  • IMG_7206.jpg
    IMG_7206.jpg
    30,5 KB · Wyświetleń: 302
reklama
joanna świetny ten motylek. Nawet nie przypuszczałam, że w ten sposób można zrobić takie skomplikowane kształty.
 
Na dniach będę chciała zrobić fajnego kota też do przywieszenia. :D Będzie chyba nawet łatwiejszy. Wełna dzięki igle staje się bardzo plastyczna i można tworzyć, co dusza zapragnie. :D
 
Joanna, piękne te dreptułki. Można się zakochać w takich stópkach. :D Te żabki są słodkie.
Die, właśnie się zastanawiam, czy by potem wszystkich zabawek nie połączyć na krzyżaku w tradycyjną karuzelkę. W planach mam na razie jeszcze filcowanie kotka, psa. :)
 
dobra to ja wkleje linka wizyjnego do moich literek :)
wiec tak- inspiracja z wyrobów mini dekor - dekorache z drewna
nap1.jpgnap12.jpgnap2.jpgnap4.jpgnap5.jpgnap6.jpgnap7.jpgnap8.jpgnap10.jpgnap11.jpg

literki maja 20 cm- najwieksza a pozostale proporcjonalnie mniej i sa trojwymiarowe
tutaj znalazlm aukcje z juz wycietymi lieterkami do samodzielnego pomalowania i cos takiego chyba zamowie za sztuke literki 4 zł... LITERKI DREWNIANE IMIĘ 20cm Dekor Farby PROMOCJA! (3297344276) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. Najlepsze oferty na największej platformie handlowej. lub tutaj -kreatiko- LITERY LITERKI DECO DREWNIANE DUŻE 20cm (3303207875) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. Najlepsze oferty na największej platformie handlowej.
 

Załączniki

  • nap1.jpg
    nap1.jpg
    16,7 KB · Wyświetleń: 273
  • nap10.jpg
    nap10.jpg
    18,9 KB · Wyświetleń: 298
  • nap11.jpg
    nap11.jpg
    23,9 KB · Wyświetleń: 326
  • nap12.jpg
    nap12.jpg
    16,8 KB · Wyświetleń: 295
  • nap2.jpg
    nap2.jpg
    19,5 KB · Wyświetleń: 295
  • nap4.jpg
    nap4.jpg
    19,1 KB · Wyświetleń: 270
  • nap5.jpg
    nap5.jpg
    20,4 KB · Wyświetleń: 317
  • nap6.jpg
    nap6.jpg
    17,2 KB · Wyświetleń: 279
  • nap7.jpg
    nap7.jpg
    14,3 KB · Wyświetleń: 322
  • nap8.jpg
    nap8.jpg
    20,2 KB · Wyświetleń: 261
ewentualnie podobaja mi sie tez te literki maja po 18 mm wysokosci i sa bardzo grube bo maja 2,5 cm tylko narazie w ofercie brakuje literki O l.jpge.jpgp.jpgd.jpg
 

Załączniki

  • l.jpg
    l.jpg
    46,7 KB · Wyświetleń: 299
  • e.jpg
    e.jpg
    51,1 KB · Wyświetleń: 295
  • p.jpg
    p.jpg
    46,4 KB · Wyświetleń: 272
  • d.jpg
    d.jpg
    49 KB · Wyświetleń: 294
reklama
Do góry