reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

jakie są czterolatki???

słowiczek

mama pisklaczków
Dołączył(a)
18 Październik 2004
Postów
6 072
Miasto
piękna okolica Poznania
Mam kilka pytań odnośnie zachowania czterolatka.
Jest kilka spraw, które mnie niepokoi, z których jestem zadowolona i chciałabym poprostu wiedzieć jak to jest z Waszymi dziećmi, czy poprostu za dużo lub za mało nie wymagam od mojej córki.
Oto pytania!
1. Czy wasze dziecko umie się przedstawić, powiedzieć gdzie mieszka?
2. Umie śpiewać różne piosenki i recytować wierszyki, chętnie się uczy?
3. Umie samo pupę wytrzeć, umyć ręce, czy umyć się w kąpieli?
4. Umie słuchać i wykonywać polecenia?
5. Czy sprząta po sobie zabawki?
6. Ubiera się i rozbiera samo? Wybiera sobie ciuchy do ubrania?Samo zakłada/ściąga buty???
7. Umie liczyć i do ilu?
8. Jak z jedzeniem? Czy trzeba je do tego namawiać?
9. Lubi jak się czyta bajki?
10.Ile czasu spędza przed telewizorem i komputerem?
11.Jak ze spaniem? Czy chodzi w nocy, ma koszmary? ( chyba już te pytanie jest zadane w tym dziale, więc nie koniecznie odp.)
To byłoby na razie na tyle. Jak sobie coś przypomnę to zapytam.
A jak Wam coś się przypomni wartego napisania o zachowaniu czterolatka to bardzo proszę.
 
reklama
Witaj.
Mój Kamil ma 4 lata i 2 miesiące.
Odpowiem Ci na te pytania, ale dam Ci rade nie sugeruj sie tym jaki jest mój syn a jakie Twoje dziecko.
Kazde dziecko rozwija sie we własnym tempie.
Ma przykład, bo Kamilek ma młodszego brata.
Podam Ci przykład;
Kamil przestał korzystać z pieluch jak miał 1 rok i 10 miesiecy.Natomiast jego młodszy brat Oskar za kilka dni skonczy 2 lata i ani mu sie sni zrobic siusiu na nocnik.
Oskarek bardzo duzo mówi.Powtórzy prawie kazde słowo, albo przynajmniej sie stara, Kamil w tym wieku mówił mama, tata baba, i dudi(czyli dziadek).No i sobie tylko znane słowa.Takze nie patrz na to jak rozwija sie inne dziecko, bo to nie w tym rzecz, no ale jesli chcesz odpowiem Ci na te pytania.
1.Kamil umie sie przedstawić, adres podaje, no i wie ile ma lat
2.Kamilek chodzi do przedszkola,wiec uczy sie wielu piosenek, i wierszyków.Jesli czasami zapomni jakiegos fragmentu, to sam go wymysla.
Tylko, jak zapytam o piosenkę np, z wrzesnia to zapomina sie czasami.
3.Powiedzmy, że próbuje sie sam umyć, no ale wiesz jak to jest nie robi tego zbyt dokładnie.W toalecie obsłuzy sie sam, sprawdzam go tylko po kupce czy jest czysty.
4.Słuchac, i wykonywac to on umie, tylko nie za czesto ma ochote je wykonywać, i czasami próbuje stawiać na swoim;-)
5.Powiem tak, w przedszkolu sprzatanie wychodzi mu rewelacyjnie, natomiast w domu, to tak sobie.Trzeba go zagonic zeby po sobie posprzatał.
6.Tak, umie sie ubrać i rozebrać, ubrań raczej nie wybiera sobie sam.Trzeba mu tylko pomóc załozyc buty, i zawiązać, bo sam nie umie.
7.Umie liczyc do 10, no i tu moze sie bede chwalić( przepraszam),ale umie sie sam podpisać
8.NO, akuturat do jedzenia to go nie tzreba namawiać:-)
9.Z ksiazeczkami to jest różnie, raczej woli ogladać bajki w telewizji, niestety
10.Przed komputrem to niewiel czasu spedza, natomisast jak jest w domu to bardzo duzo przed telewizorem.Stram sie mu ograniczać ,ale nie zawsze nam to wychodzi.
11.Spi normalnie, nie ma koszmarów, nie budzi sie , chodzi około 20-21 i spi do 8 rano.zdrza sie ze idzie spać póxno, i wtedy spi do 9 np.
Mówie ci nie sugeruj sietym bo kazde dziecko rozwija sie we własnym tempie.
Pozdrawiwamy serdecznie.
 
Hej mamusiaagusia!
Dzięki za odpowiedź.
Oczywiście nie sugeruję się tym, jaki jest Twój syn, tylko poprostu chciałam się dowiedziec jak to jest z innymi rówieśnikami mojej córeczki.
Co prawda jeszcze nie skończyła 4 lat ale poprostu jestem ciekawa, czy jej rozwój nie odbiega od norm:cool2: :laugh2: Bo czasami mam wrażenie, ze się uwstecznia:-D :szok: . Może dlatego, że jej młodszy braciszek jest innym etapie rozwoju i ona go naśladuje. Czy u Ciebie mamusiuagusiu też tak jest????
No i inna sparwa, że młodsze rodzeństwo szybciej się rozwija, próbuje naśladować starsze, dogonić je...u mnie właśnie tak do pewnego momentu było...a teraz na odwrót czasami.
Ale nie jest to główny powód.
Staram sie jej wszystkiego uczyć, młoda nie chodzi do przedszkola, ze względów losowych ale od września już pójdzie i mam nadzieję, ze wiele rzeczy nadrobi.
Muszę jednak swój czas poświęcić na dwójkę urwisów i czasem Gaba jest na uboczu i mam wyrzuty sumienia, ze ją zaniedbuję. Stąd też między innymi moje pytania.
Ale po Twojej wypowiedzi widzę, ze nie odbiega daleko od normy, no przynajmniej od Twojego synka ale nad pewnymi elementami musze jeszcze pracować.
Dzieki za odpowiedzi.
A jeszce jedno pytanie.
Jak z koncentracją? Czy potafi zająć się jedną zabawą, rzeczą dłużej niż 5 minut????
Pozdrawiam.
 
U nas między chłopcami jest róznica 2 lata i 2 miesiące.
Muszę Ci powiedzieć, ze nie ma raczej sytuacji, aby Kamil sie usteczniał patrząc na młodszego brata.Czasami tylko, ale widać było, że tak dla żartu, łapał Oskara smoczka i wkładał sobie do buzi.No ale od razu go wyciagał.
I powiem Ci ze wielu sprawach oskar duzo szybciej sie rozwija niz kamil.Ma z kogo brać przykład.
Po za tym przedszkole to bardzo fajna rzecz.Kamilek chodzi tylko na minimum programowe czyli na 5 godzin, ale to własnie w przedszkolu, nauczył sie sam ubierać, liczyć.śpiew piosenki mówi wierszyki.Stał sie bardziej samodzielny.
Co do Twojego pytania o zabawe, to zalezy w cosie bawi, ale raczej potarfi sie czymś zająć na dłuzej niz na 5 minut.
Wiesz co gdybyś kiedys chciłała pogadać, to pisz na gg.Njalepiej tak po 14, wtedy najczesciej jestem.
Mój numer to 9707689.
pozdrawiamy.
 
Tak wogóle to musze zmienić liczniki z wiekiem chłopaków, bo sie coś zacieły i sa nie wiarygodne.:-) :-) :-)
 
Kacperek ma 4 lata i prawie 1,5 miesiąca.
1. Umie się przestawić, powiedzieć gdzie mieszka i ile ma lat.
2. Umie śpiewać piosenki i mówić wierszyki- tego nauczył się w przedszkolu. Niestety co do nauki, nikt go nie zmusi, ale jak chce potrafi :)
3. Sam myje ręce, buzię, wyciera po zrobieniu kupki, stara się sam myć w wannie.
4. Umie słuchać i wykonywać polecenia, ale, że jest upartym baranem zodiakalnym, robi to, gdy ma na to ochotę - niestety :(
5. Jak chce to potrafi posprzątać po sobie i młodszej siostrze, ale jak nie ma ochoty to wołami go nie zaciągniesz do sprzątania
6. Od dawna sam się ubiera i rozbiera, buty też zakłada sam, ma swoje ulubione ciuszki, o które często prosin p. bluzka ze słonikiem, bluza z pociągiem, spodnie koniecznie z kieszonką :)
7. Umie liczyć do 10-ciu, był czas kiedy oglądał bajki na super rtl, to i po niemiecku mi liczył i szwajgotał, aż go dziadkowie zrozumieć nie mogli :)
8. Jedzenie chować, gdzie podadnie, on uwielbia jeśc, nawet zwykłą bułkę z masłem schrupie z chęcią - to też ma tego swojego ciałka troszkę :)
9. Lubi oglądać książeczki, omawiać je, lubi słuchać zmyślonych przeze mnie bajek, często sam je kreuje, a ja tylko idę nakazanym przez niego kierunku. Lubi też niestety przesiadywać przed bajkami w telewizorze .
10. Do komputera na razie go nie dopuszczam. Przed telewizorem siedział by długo, nawet kiedy bawi się zabawkami lubi, by ten był włączony. Staram się z nim walczyć o chwile bez tv, jakoś nam to idzie. Wciągam do prac domowych, do pomocy- on się odrywa od oglądania i jest zadowolony, że jest już taki duży, by mógł mi pomagać :)
11. Śpi w miarę spokojnie, czasem po wielkich emocjach w dzień pojawiają się jakieś nocne sny i wtedy gada ile wlezie. Zaczął się trochę bać ciemności, więc jak usypia świecimy mu lamkę taką do kontaktu dla małych dzieci i jest ok.

Poza tym jest bardzo uparty, chce iść do celu niezależnie od tego, czy mu się zabrania, czy też nie, woli sam się "sparzyć". W jednej chwili potrafi zamienić się z kochanego aniołka w diabełka z rogami podnosząc ciśnienie wszystkim domownikom. Jest uczynny, pomocny i coraz bardziej samodzielny. Ostatnio próbował zrobić sobie kanapkę z kiełbaską. Skończyło się na szczęście tylko na zadraśnięciu wskazującego palca. Chyba przez dłuższy czas nie odważy się dotknąć noża.... przynajmniej taką mam nadzieję. To taka mała Zosia-samosia, wszystko chce zrobić sam, w końcu jest już taaaki duży :)

Jeśli chcecie wiedzieć coś więcej pytajcie- śmiało :)
 
Maurycy 4 i pół roku:
1. Czy wasze dziecko umie się przedstawić, powiedzieć gdzie mieszka? - wie jak się nazywa, ale adresu nie pamięta i mam wrażenie, że niewiele go to obchodzi :)
2. Umie śpiewać różne piosenki i recytować wierszyki, chętnie się uczy? - odkąd chodzi do nowego przedszkola, czyli od marca uczy się i powtarza, śpiewa na okrągło, wcześniej obawiałam się, że nie potrafi niczego zapamiętać.
3. Umie samo pupę wytrzeć, umyć ręce, czy umyć się w kąpieli? - w toalecie oczekuje obsługi, ale to taki typ - królewski :) Czasem pomaga przy kąpieli i kategorycznie się sprzeciwia jeśli chcę poprawić to, co on twierdzi że umył.
4. Umie słuchać i wykonywać polecenia? - na pewno słyszy, ale czy słucha i wykonuje to już zależy od sytuacji i jego motywacji.
5. Czy sprząta po sobie zabawki? - tak, jeśli będzie nagroda :) generalnie robi to jego satrsza siostra, tata i mama
6. Ubiera się i rozbiera samo? Wybiera sobie ciuchy do ubrania?Samo zakłada/ściąga buty??? - tak, potrafi się ubrać i rozebrać, składa ubranka, oczywiście nie wiąże sznurowadeł
7. Umie liczyć i do ilu? - liczy do 20stu, po angielsku do 15 :) i zna literki
8. Jak z jedzeniem? Czy trzeba je do tego namawiać? - o tak, namawiać, prosić, wymyślać zabawy przy jedzeniu; istny cyrk :) generalnie lubi jeść, ale mam wrażenie, że albo szkoda mu na to czasu albo energii, ale dzielnie go namawiamy do samodzielności
9. Lubi jak się czyta bajki? - o tak, bajki uwielbia, komiksy, gazetki dla dzieci, typu Power Ranger, Miś, Kubuś Puchatek itp.
10.Ile czasu spędza przed telewizorem i komputerem? - bardzo rzadko ogląda TV, może 2-3 godziny w tygodniu, ale za to gra, w bionicle, co drugi dzień ok 40 minut; na to nie ma siły, bo my cała rodzina jesteśmy gracze :)
11.Jak ze spaniem? Czy chodzi w nocy, ma koszmary? - raczej sypia dobrze, nie miewa koszmarów, zasypia ok 20.00-21.00 a do przedszkola wstaje ok 6.30 - sam się budzi, w dzień nie śpi, twierdzi że nie jest zmęczony.
To o Maurycym, ale jego siostra (obecnie 10 latka) była sporo inna :)
pozdrawiam, Maura
 
  1. Wie jak ma na imie i gdzie mieszka.O nazwisku czasem zapomina.
  2. Piosenki - zna kilka,wymysla sama piosenki.Ale tzreba bardzo sie natrudzic,zeby cos zaspiewala.Wierszyki -zna,cale ksiazki zna na pamiec.Jak jej czytam,nie koncze,Zuzia robi to za mnie.Jak przeinacze slowo,poprawia mnie.
  3. Pupy nie chce wytrzec zza nic - twierdzi,ze nia ma ochoty ubrudzic sie kupa.Raczki,buzke myje bez problemu.Zeby tez ...powiedzmy.
  4. Umie słuchać i wykonywać polecenia? - na pewno słyszy, ale czy słucha i wykonuje to już zależy od sytuacji i jego motywacji.
  5. Na ogol tak...a jak nie trzeba postraszyc,ze cos zniknie...
  6. ubiera sie,rozbiera,sklada sama ubrania,zaklada buty,ale tylko te ulubione;ma syndrom skarpetki i rajstop,nie chce sama ic zakladac,a ja zawsze zle je zakladam i musz poprawiac:baffled:
  7. Liczy do 5,czasem do 10.Zna niektore literki,lubi bawic sie w szkole i pisac literki.
  8. raczej nie ma problemu z jedzeniem,chyba ze akurat jest dzien problemu...zagmatwalam ,ale tego nie da sie inaczej okreslic...
  9. UWIELBIA,ksiazki,gazety.Najwieksza kara dla Zuzi,to jest wtedy,gy powiem,jej,ze nie bede jej czytac wieczorem.
  10. Srednio godzine dziennie przed tv,ale na ogol tylko dobranocke oglada tak na prawde.Przed kompem,bawimy sie moze raz na 2 tygodnie,tez moze z godzinke.
  11. Zasypia o 20.chyba ze Hania <mlodsza siostra> cos swiruje.Spi do rana 6-8.Zalezy od tego jak intensywnie spedzila poprzedni dzien.Spi spokojnie,no moze po za kreceniem sie na lozku.Koszmary miewa bardzo zadko.I wtedy zdarza sie jej robic siusiu.Osttanio snilo sie jej ze ja gonily 2 odkurzacze i chcialy wciagnac:eek:
Pozdrawia Katka:ninja:
 
1.Zuzia umie sie przedstawic,wie ile ma lat i gdzie mieszka ´,na jakiej ulicy i zna numer domu.
2.Uwielbia spiewac,tanczyc,zna cale fragmenty ksiazek na pamiec.Nie lubi rysowac,no chyba ze rekami :-)
3.Sama udaje sie do "toalety",zaklada sobie podkladke na sedes,czasami wyciera pupe i najbardziej na swiecie uwielbia taplac sie w wodzie.Mycie rak trwa wiec kolo 10 min.
4. Czasami zrobi o co ja sie prosi,ale na ogol brak jej na to czasu.
5.Sprzata jak mowie,ze ja posprzatam,ale dokladnie :-)
6.Ubiera sie sama rzadko,rozbiera szybciusko (zwlaszcza do kapieli),umie zakladac buty,ale tylko te na rzepy.
7.Liczy do 10 w dwoch jezykach.Zna niektore litery,ktore jej sie z czyms kojarza np.M jak mama albo C jak ciastko :-).
8.Je bardzo ladnie i raczej nie protestuje Puk puk odpukac.
9.Czytanie to jest to co Zuzia lubi bardzo,bardzo.Czytamy kilka razy na dzien,a przed snem obowiazkowo.
10.Oglada ulubione bajki,ale czasami sa awantury o wylaczenie telewizora,bo nalgle wszystkie bajki sa ulubione .
11.Spi cala nocke,zasypia kolo 22 a wstaje okolo 8.30.Spi w dzien jakies 1-1,5 godziny.W nocy kopie i ciagle sie odkrywa.

Pozdrawiam Mamy i ich Czterolatki
 
reklama
To może i ja się dopiszę, choć co prawda Filip jest czterolatkiem w tym sensie, że zaczął czwarty rok życia, ale do czwartych urodzin zostało mu jeszcze parę miesięcy. Choć z tego, co piszecie, to raczej nie odbiega od "normy":
1. Umie się przedstawić, wie gdzie mieszka (miasto i kraj), już od dawna.
2. Piosenki śpiewa, ma kilka ulubionych - szczególnie jedna, która jest po angielsku - komicznie to wychodzi, jak sobie tak podśpiewuje na cały głos "litel jeloł bas"...
Wierszyków raczej nie recytuje, choć wiele zna na pamięć. Ale jak pójdzie do przedszkola, to pewnie zacznie.
3. Umyć ręce umie, w kąpieli też sobie radzi - najbardziej lubi polewać się prysznicem i wogóle woda to jego żywioł. Pupę wyciera byle jak, więc jeszcze mu pomagam.
4. Słuchać i wykonywać umie. Jak chce;-). Trzeba go czasem dobrze zmotywować.
5. Raczej sprząta, szczególnie jak mamy w perspektywie jakieś kolejnie ciekawe zajęcie, na przykład wyjście do koleżakni - wtedy idzie mu błyskawicznie.
6. Przy ubieraniu i rozbieraniu ma tylko problem z koszulkami z krótkim rękawkiem - trudno mu przy rozbieraniu wyjąc z rękawka tę "pierwszą" rękę. Buty idą mu dobrze, przeważnie ma na rzepy.
7. Z liczeniem trochę się cofnął - kiedyś potrafił policzyć do 10, teraz mu się myli, ale to chyba dlatego, że bardziej interesują go teraz literki - zna już wszystkie, potrafi też powiedziec, jaki wyraz na jaką literę się zaczyna.
8. Z jedzeniem różnie - jak mu coś smakuje, to futruje aż miło, jak nie bardzo, każe się karmić (o zgrozo:szok:) albo twierdzi, że nie jest głodny. Ale ogólnie niejadkiem nie jest. Tyle, że wybredny.
9. Bardzo lubi jak się mu czyta.
10. Telewizor - ostatnio niewiele, choć miał taki okres w zimie, że siedziałby caly dzień przed ekranem. Teraz bajki mu się znudziły. Komputer - jakby mu pozwolić, to siedziałby caly dzień. Pozwalamy tylko w sobotę i niedzielę po godzince. I to też nie zawsze.
11. Śpi dobrze (odpukać), tyle że budzi się około piątej rano, a zasypia po osiemnastej wieczorem. Mi to nie przeszkadza.

pozdrawiam
nikita
 
Do góry