reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

KOLKI - Wszystko co może przynieść ulgę naszym maluchom

Angel.

Zwierzoholik;)
Dołączył(a)
5 Sierpień 2011
Postów
2 681
Miasto
South Wales
Chciałabym tu zebrać wszystkie informacje jakie znalazłam na temat kolek, a w zasadzie jak sobie z nimi radzić.
Jeśli macie jakies rady wpisujcie.

Kolka- najprawdopodobniej występująca w wyniku niedojrzałości układu pokarmowego niemowląt i nagromadzeniu się dużej ilości gazów w jelitach ; pojawia się ok 3 tygodnia i mija ok 3/4 miesiąca zycia.

Najsłynniejsze preparaty stosowane w walce z kolką:
Esputicon, Espumisan, Bobotic, Infacol, Sab Simplex - WSZYSTKIE one zawierają tę samą substancję zwaną simeticon ( czyli dimeticon + dwutlenek krzemu).

  • Esputicon ( 1 kropla 4 razy dziennie)
  • i sab simplex mają tyle samo 1ml=69,19mg simetikonu
  • espumisan 1ml= 40mg simetikonu ( 20 kropli-1ml- na dobe)\
  • bobotic 1ml= 66,66mg simetikonu ( 8 kropli x 4 )
  • infacol 1ml= 40mg simetikonu ( przed kazdym posilkiem 0,5ml)

SIMETICON- Związek obniża napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu w przewodzie pokarmowym, powodując ich łączenie się i ułatwiając usuwanie gazów z przewodu pokarmowego w wyniku perystaltyki. Zapobiega nadmiernemu gromadzeniu się gazów, zmniejsza wzdęcia i napięcie żołądka, łagodząc spowodowane nimi dolegliwości bólowe. Po podaniu doustnym nie wchłania się z przewodu pokarmowego i jest wydalany z kałem w postaci nie zmienionej.

Róznica miedzy preparatami zawierającymi simeticon jest dawkowanie- tak jak w Polskich odpowiednikach podaje sie krople do max 1 ml na dobę, tak infacol i najsłynniejszy sab simplex dawkuje sie po 0,5 ml do 1 ml na jedna aplikację!
Stąd podobno fenomen sab simplexu ( infacol mniej jeszcze znany w PL) gdzie poprostu podaje się "końską dawkę' tego leku.
Nie jest on jednak szkodliwy w takich ilościach! (patrz powyżej pogrubione zdanie).

Są jeszcze inne krople o zupełnie innym składzie i działaniu- DELICOL.

Nietolerancja laktozy, jako jedna z przyczyn kolki niemowlęcej.
Nietolerancja laktozy jest częstym czynnikiem wywołującym kolkę u niemowląt. Laktoza – cukier mleczny, jest głównym węglowodanem znajdującym się w mleku matki, jak również w mieszankach mlecznych. U małych niemowląt może wystąpić niedobór laktazy – enzymu trawiącego ten cukier w jelitach. Pozostający w przewodzie pokarmowym cukier ulega fermentacji z produkcją dużej ilości gazów, co jest przyczyną wzdęć.

Niedobór laktazy powoduje niedostateczny rozkład laktozy zawartej w mleku matki lub mleku sztucznym. Umożliwia to przechodzenie niestrawionej laktozy do jelita grubego. Staje się wtedy substratem dla pałeczek kwasu mlekowego i bifidobacterii w okrężnicy, które rozkładają ją w procesie fermentacji na kwas mlekowy i wodór.
Gwałtowne wytwarzanie wodoru w jelicie grubym rozpiera okrężnicę wywołując wzdęcia i uczucie bólu z tym związane.
Ciśnienie osmotyczne wywoływane przez laktozę i kwas mlekowy w okrężnicy powoduje napływ wody, który prowadzi do dalszego rozszerzenia jelit i biegunki o kwaśnym pH stolca
Delicol w naturalny sposób eliminuje przyczynę kolki, dostarczając laktazy, enzymu niezbędnego do prawidłowego trawienia laktozy.

Delicol rozkłada laktozę zawartą w mleku i sprawia, że staje się ono lepiej przyswajalne. Dzięki temu eliminuje dolegliwości kolkowe.
Duża aktywność enzymu laktazy pochodzenia roślinnego z wyciągu grzyba Aspergillus oryzae. Aspergillus oryzae to stabilne i biolgicznie aktywne źródło laktazy.
Stabilnośc w pH kwasu żołądkowego


Kolejną rzeczą pomocną przy kolkach są czopki:
- Czopki glicerynowe to powszechnie stosowany środek wspomagający oddanie stolca.są bezpieczne - można je stosować do likwidowania zaparć u malutkich dzieci, kobiet w ciąży i osób w podeszłym wieku.
- Czopki Viburcol- Są to czopki homeopatyczne i co najważniejsze można je podawać już od 1 dnia życia dziecka. Wskazania:
u niemowląt i małych dzieci w stanach niepokoju przebiegających zarówno z gorączką, jak i bez gorączki.
w przypadkach bolesnego ząbkowania, kolek niemowlęcych, odczynów poszczepiennych, a także infekcji u dzieci
łagodzi rozdrażnienie i przywraca spokojny sen.

Jako, że kolka to przedewszystkim zalegające w jelitach gazy - natychmiastową ulgę można przynieść dziecku używając katateru rektalnego WINDI:
Kateter rektalny WINDI stanowi nieocenioną pomoc w pozbyciu się kolki u niemowląt. Kateter usuwa zalegające w jelitach gazóy w sposób bezpieczny i natychmiastowy. Kateter można, jako jeden z nielicznych produktów na naszym rynku, stosować już od 1. miesiąca życia.

Działanie przyrządu WINDI opiera się na powszechnie znanej i stosowanej w warunkach domowych metodzie, polegającej na umieszczeniu w odbycie dziecka końcówki termometru do mierzenia temperatury ciała. Silny niepokój towarzyszący kolce powoduje wzrost napięcia mięśni u dziecka, również mięśni zwieraczy odbytu, utrudniając tym samym wydostanie się zbędnych gazów na zewnątrz. Stymulacja tej grupy mięśni prowadzi do ich rozluźnienia i w konsekwencji umożliwia usunięcie gazów z układu wydalniczego. Kateter rektalny WINDI jest bezpiecznym wyrobem medycznym przeznaczonym specjalnie do tego celu. Konstrukcja przyrządu pozwala uniknąć zbyt głębokiej aplikacji. Dzięki łagodnie wyprofilowanej końcówce WINDI, stosowany zgodnie z instrukcją, nie podrażnia błony śluzowej odbytu.

Z domowych sposobów-
- masaż brzuszka
- ciepła kąpiel
- suszarka i jej zbawienna pomoc przy wyciszeniu i uspokojeniu maluszka
- ciepły okład na brzuszek ( nagrzana pieluszka, termofor np. z perstek wiśni).
- leżenie na brzuszku
 
Ostatnia edycja:
reklama
u nas cud zdziałał Bobotic połączony z probiotykiem BioGaia;-))
oczywiście codziennie masujemy brzusia, latamy samolotem, dociskamy nóżki.
Niestety kolki dopadły maleńką tak samo jak mnie jak byłam mała, ale...dajemy sobie radę (tfu! tfu!) :D
 
Tricia hehe no niezle ;) Oni chyba jednak musza zawsze tak przeciwko całemu światu ;)

Chciałabym prosić byście pisały jak Manta co pomogło w Waszym przypadku z problemami brzuszkowymi. Dla cierpiącego malucha każda rada i sposób dobry by wyprobować!

Do nas doszły leki, wiec podaje Delicol ( 2 dawki poki co) i bedziemy obserwowac..
Rano juz byl taki zmeczony, ze dalam Vibrucol ...co poskutkowalo momentalna kupa i prutami :-D Wiec daje do myslenia czy tez te zwykle czopki glicerynowe nie byly by dobre miec pod ręką i pomoc czasem.
 
Delicol fajnie jak sie wkrapla do butli, równomiernie sie roznosi i ile wypije tyle wypije. A do cyca przed zalozywszy ze ma wypić 120 ml 6 kropel a on mi no podjadl b. krótko z jednego cyca dwa razy :/
Ile razy średnio stosujecie windi?
 
reklama
Jako, że mam niemałe doświadczenie z kolką u mojej córki mogę powiedzieć, że u każdego dziecka działa co innego. My mieliśmy Delicol, Espumisan, Bobotik, BioGaia, Herbatkę uspokajającą Hippa po 1 miesiącu, Windi i kilka jeszcze innych specyfików. Z Usa siostry wysłały mi Gripe Water-to na kolki, ząbkowanie, bóle brzuszka, gazy- to było już gdy kolka prawie znikała. Być może to pomogło. Domowe sposoby działały tylko chwilowo, wszelakie okłady itd... Robiliśmy wszystko, nawet zmieniłam mleko na Nutramigen a później na Bebilon Pepti. Kolka od 18 do 1 w nocy dzień dnia. W końcu przeszło. Woziliśmy ją nawet o 23 autem przy siarczystym mrozie na zewnątrz- to pomagało ale jak wchodziliśmy do domu, budziła się i znów zaczynała się jazda.Moje dziecko się odgazowywało, robiło normalnie kupki a jednak miało kolki. Viburcol oczywiście też nie dał poprawy. Niektóre dzieci mają kolkę na tle nerwowym-u nas chyba była ta właśnie przyczyna.
Byłam zmęczona, styrana, zaryczana, szukałam pomocy u lekarzy, na forach, bo nic nie działało. Ulga gdy przeszło. Zazdroszczę rodzicom, którzy nie przechodzą tej mordęgi, ja zniechęciłam się patrząc na jej cierpienie, by mieć kolejne dzieci.
 
Do góry