reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Krok Po Kroku ...czyli Pierwszy Rok Z Zycia Naszych Pociech

Joanna P.

:))
Dołączył(a)
22 Marzec 2007
Postów
599
Dziewczyny Za Wami cud narodzin, macie u swego boku wyczekiwanego maluszka. Pierwszy rok życia to okres intensywnych zmian. Rozwój dziecka następuje bardzo szybko, a zmiany ktore możecie zaobserwować napawają Was dumą i radością.
Ale czasem nasuwają się pytania, wątpliwości. Warto sprawdzić, czy Wasz szkrab rozwija się prawidłowo. Dlatego w tym watku bedziemy zbierac informacje opisujace rozwój dziecka w poszczególnych miesiącach i pisac co nasze skarby juz umieja a co nie a przy okazji pozostanie nam piekna pamiatka z pierwszego roku zycia naszych pociech bo chwile sa ulotne......
 
reklama
PIERWSZY MIESIACrozwój ruchowy
Maluch, który kończy pierwszy miesiąc życia potrafi w pozycji leżącej na brzuchu unieść głowę i utrzymać ją przez co najmniej 10 sekund. W pozycji siedzącej miesięczne dziecko trzyma głowę prosto przynajmniej przez 5 sekund.
Dziecko leżące na plecach przechyla głowę w jedną lub drugą stronę, macha energicznie nogami. Zaciśnięte piąstki pod koniec pierwszego miesiąca coraz częściej są otwarte. Miesięczny maluch zaciska dłoń na podanym mu przedmiocie, jednak za chwilę włożony przedmiot wypuszcza.
Charakterystyczne dla noworodka są odruchy noworodkowe. Szczególnie widoczny jest odruch Moro. Dziecko pod wpływem nagłego bodźca (zmiana położenia dziecka, podniesiony głos dorosłego itp.) rozrzuca rączki na boki w taki sposób jakby kogoś obejmowało, ciało momentalnie się wyprostowuje i maluch wstrzymuje oddech. Zaraz po tym rączki i nóżki przykurczają się i dziecko łapiąc oddech zaczyna krzyczeć. Odruch ten pod koniec trzeciego miesiąca zanika. Inne odruchy, to odruch Babińskiego, chodzenia, chwytania, Rittiga.

rozwój mowy
Dziecko wydaje gardłowe, krótkie dźwięki, które przypominają samogłoski a, e. Krzyk jest jednakowy, niezróżnicowany.

rozwój procesów poznawczych
Maluch reaguje na dźwięk, potrafi też skupić wzrok na przedmiotach i osobach, mimo, że w tym okresie widzi jeszcze bardzo nieostro, nie odróżnie kolorów. Co więcej, umie także śledzić przedmioty poruszające się w polu widzenia. Najlepiej dziecko widzi obiekty znajdujące się w odległości ok. 25-30 cm. Reaguje na zapach najbliższych. Dziecko po urodzeniu wyczuwa 4 smaki: słony, słodki, gorzki i kwaśny.

rozwój kontaktów społecznych
Na widok ludzi maluch przestaje płakać. Podobnie reaguje na głos człowieka. Kontakt z otoczeniem następuje poprzez skórę, dlatego jesli weźmiemy dziecko na ręce, pogłaskamy i przytulimy, szybko się uspokaja. Nawiązanie bliskości z maleństwem na tym etapie rozwoju zaowocuje jego właściwymi kontaktami z innymi ludźmi w przyszłości. Maluch sygnalizuje, czy jest dobrze karmiony, pielęgnowany, czy potrzebuje bliskości. Należy obserwować swoje dziecko, a doskonale będziemy wiedzieć czego w danej chwili potrzebuje.

wygląd dziecka
Nowonarodzone dziecko nie ma zachowanych proporcji w budowie ciała. Główka malucha jest bardzo duża, jej obwód jest o 1-2 cm większy od odwodu klatki piersiowej. Rączki i nóżki króciutkie, dadatkowo są one cały czas zgięte w stawach. Skóra noworodka jest żyworóżowa, elastyczna i gładka. Dziecko zwykle ma dobrze rozwiniętą tkankę tłuszczową. Główka pokryta jest mocnymi, nierzadko długimi włoskami, a paluszki rąk i nóg wyposażone są w często długie paznokcie. Oczy malucha są zaciśnięte, rzadko je otwiera. Dłonie też są zaciśnięte w piąstki.
Zwykle waga dziecka przy urodzeniu wynosi ok. 3500 g, a długość ciała ponad 50 cm. Ciemię może mierzyć nawet 4 na 5 cm.
Dziecko w pierwszym tygodniu życia traci na wadze zwykle ok. 10% masy urodzeniowej i najczęściej wyrównuje tę stratę w drugim tygodniu. Każdy noworodek przechodzi żółtaczkę fizjologiczną, która uaktywnia się ok. 3-4 doby po urodzeniu i ustępuje samoistnie w drugim tygodniu życia.
 
fajny wątek:-) super informacje.....u nas narazie Maciej podnosi główkęi odwraca za dźwiękiem:tak:
 
Też mi się podoba ten wątek. Świetne informacje Joanno P. i wiele się zgadza jeśli chodzi o moją Olę:-D dokładnie ma wszystkie te odruchy:-) Główkę to trzymała po parę sekund już w pierwszym tygodniu, a teraz to już ponad 10 sekund utrzymuje jak kładę ją na brzuszku. Wodzi wzrokiem za kolorową skarpetką z grzechotką, odwraca główkę w obydwie strony na dźwięk tej grzechotki, lubi być przytulanai głaskana. Piąstki najczęściej ma zaciśnięte jak nie śpi, ale rozluźnia je ładnie podczas snu i karmienia:-) łapie podawane jej przedmioty, ale niestety za chwilkę jej wypadają z rączki;-). Reaguje na mój głos. Jak usłyszy, że coś mówię, odwraca głowę w moją stronę. Ojjj jak ja ją baaardzo KOCHAM:-D
 
MIESIAC DRUGI
rozwój ruchowy
Maluch ułożony na brzuchu potrafi unieść głowę na wysokość 5 cm i utrzymać ją przez dłuższą chwilę. Lekarze zalecają układanie dziecka na brzuszku, aby ćwiczyło ono mięśnie grzbietu, aby przez takie ułożenie samodzielnie masowało sobie brzuszek w odpowiedni sposób. Jeśli jednak nasz maluch protestuje, reaguje na takie ułożenie płaczem, nie zmuszajmy go do tego. Dziecko potrafi samodzielnie przewrócić się z boku na plecy, czasem dotyka zabawek zawieszonych w zasięgu ręki. Potrafi też przez chwilę utrzymac przedmiot włożony w dłoń, nie jest to jednak świadome działanie. Napięcie mięśniowe jest jeszcze duże, jednak maluch zaczyna na chwilkę otwierać dłonie i prostuje paluszki. Kończyny malucha jeszcze są zgięte we wszystkich stawach. Dziecko krzycząc najczęściej porusza nimi energicznie.
Odruchy noworodkowe są teraz mocniejsze niż w pierwszym miesiącu życia.

rozwój mowy
Zaczyna się okres gruchania, a dźwięki wydawane przez dziecko są bardziej zróżnicowane. Zaczyna wydawać dźwięki przypominające samogłoski a lub e.

rozwój procesów poznawczych
Maluch odwraca głowę w kierunku źródła dźwięku, potrafi wodzić oczami za przedmiotami i osobami. Wyraźnie reaguje na ludzki głos. Dziecko chętnie "spaceruje", noszone na rękach po mieszkaniu. Takie poznawanie najbliższego otoczenia jest dla niego ogromną radością.

rozwój kontaktów społecznych
Pierwsze uśmiechy. Dziecko ożywia się podczas przewijania, przygotowania do karmienia i na widok ludzi. Zaczyna wodzić oczkami za bliskimi, próbuje skupić uwagę na pochylającej sie twarzy mamy.


zezujace niemowle
Niewielki zez u malucha ,ktory nieskonczyl jeszcze szejsciu miesiec,to nic niepokojacego.Zwiazany jest z niedojrzaloscia unierwienia miesni poruszajacych oko.U niemowlecia latwo sie mecza.Rano zez jest prawie niezauwazalny,czesciej pojawia sie pod koniec dnia .Jesli dziecko zezuje raz jednym oczkiem,raz drugim,a potem ustawienie oczu wraca do normy,prawdopodobienstwo,ze po pewnym czasie zez calkowicie minie jest duze.Gdy zezuje stale,wizyta u okulisty dzieciecego jest konieczna.Leczenie zeza mozna rozpoczac u kilkumiesiecznego malucha.Poczatko zaslania sie nie zezujace oczko specialna zasloka,by ,,wymusic" do pracyto slabsze.Niekiedy potrzebna jest korekcja za pomoca okularow (nawet u dzieci ponizej dwunastego miesiaca zycia).Nie wolno zaprzepascic szansy leczenia zeza w wieku niemowlecym.U maluchow powyzej trzech lat leczenie jest trudniejsze i czasem przynosi gorsze efekty.
prof. J. Grygalewicz ,pediatra


JA TYLKO ZNAJDE MOJA UKOCHANA KSIAZKE O DZIECIACH TO WAM COS JESZCZE NAPISZE O ROZWOJU ITP.
 
SUPER WATEK bardzo mnie inetresuje co bedzie w drugim miesiacu tzn juz sie nie moge doczekac tych zmian, bo bedzie mozna sie bardziej aktywnie bawic z maluszkiem i nawiazac kontakt :-)
ja wlasnie sie wczytuje, bo mam w ksiazeczce zdrowia malej taka tabele rozwojowa na pierwszy rok...

u mnie tez wszystko wg planu, mala juz ladnie rozluznia raczki, szczegolnie podczas karmienia i odruch moro i przekrecanie glowki :tak: i widac ze juz skupia wzrok na blisko przesowajacych sie obrazach, i wydaje rozne nieartykulowane dzwieku ktore sa wyraznymi probami komunikacji, np ma taki specyficzny jakby krzyk jak chce jesc,´... obserwowanie tego rozwo´ju to czysta przyjemnosc...

wiecie co... nie moge sie doczekac kiedy mala zacznie sie usmiechac, czase, jej sie zdarzy ale rozumiem ze to jeszcze przypadkowe...:cool2:
 
wiecie, że mój synek już zaczyna sobie gaworzyć:-) no i często się uśmiecha jak się do niego rozmawia:-)
 
reklama
Porady zdrowie i pielegnacja

Zaczerwienienie; ropna wydzielina; łzawienie oka.
Przyczyną zaczerwienienia oka, ropnej wydzieliny, łzawienia u niemowląt jest najcześciej zapalenie spojówek bądź niedrożność przewodu nosowo-łzowego. Najczęstszą przyczyną zapalenia spojówek jest zakażenie bakteriami.
W leczeniu stosujemy krople z antybiotykiem. Jeśli pomimo leczenia objawy nie ustępują, należy pomyśleć o niedrożności dróg łzowych.

Układanie dziecka do snu.

Układając maluszka do snu, pamietaj, że nie potrafi zmienić on samodzielnie pozycji swojego ciałka.
Jeśli dziecko zasypia na pleckach, ułóż jego główkę skręconą na lewy lub prawy bok. Zapobiegniesz w ten sposób zachłyśnięciu się dziecka w przypadku ulania. Leżąc w ten sposób, maluszek nie spłaszczy sobie również potylicy.
Uwaga! Nie układaj maleństwa do snu na brzuszku.
Może to doprowadzić nawet do uduszenia niemowlęcia poprzez zatkanie dróg oddechowych, gdy twarz dziecka będzie przylegała do poduszki.

Czkawka u niemowląt.

Czkawka występująca u niemowląt najczęściej spowodowana jest niedojrzałością układu nerwowego.

Przyczyny czkawki:
* głośny śmiech dziecka
* połknięcie powietrza
* ochłodzenie dziecka
* wypełniony brzuszek po jedzeniu

Z upływem czasu występowanie czkawki jest coraz rzadsze. Jeśli maluch zmarzł, wówczas niezbędne jest podanie piersi w celu zlikwidowania czkawki. Jeśli natomiast brzuszek dziecka jest przepełniony od pokarmu i to było powodem powstania czkawki, wtedy należy przeczekać aż część pokarmu przejdzie drogę z żołądka do jelit i czkawka sama ustąpi. W takiej sytuacji najlepiej jest ponosić malucha w pozycji pionowej z brzuszkiem przytulonym do piersi i główką opartą na ramieniu.

Gdy maluch płacze.

Twój maluszek jest najedzony, przewinięty. Nie widzisz zatem powodów dlaczego miałby być niezadowolony. Jednak on nie przestaje płakać. Co robić?
Jest kilka sposobów na ukojenie niemowlęcych łez:
* przytul mocno dziecko do siebie
* możesz dodatkowo je ukołysać lub nawet z nim zatańczyć
* zaśpiewaj coś maluszkowi
* jeśli masz bujany fotel, wykorzystaj go - usiądź z maluchem i pobujaj sie lekko
* owiń maleństwo kocykiem
* zainteresuj małego jakąś zabawką
* możesz wykonać delikatny masaż lub przygotować ciepłą kąpiel
* jeśli to nie noc, wyjdź z dzieckiem na spacer.


Ciemieniucha (Cradle cap)

Tą nazwą określamy powstającą na głowie niemowlęcia żółtą, tłustą skorupkę. Powstaje z powodu wzmożonej produkcji łoju, który łącząc się ze złuszczonym naskórkiem tworzy trudną do usunięcia masę. Dziecko nie odczuwa dolegliwości, ale ciemieniucha może być przyczyną rozwoju zakażenia, wypadania włosów i w zasadzie świadczy o zaniedbaniach higienicznych.

Nie jest bardzo trudno ją usunąć. Wystarczy posmarować główkę oliwką i zostawić na 12-24 godziny, potem zebrać ją grzebieniem lub szczotką i umyć główkę. Najczęściej czynność tę trzeba powtórzyć kilka razy, tym bardziej, ze ciemieniucha ma tendencje do nawracania.


Kolka.

Bolesna dolegliwość występująca w pierwszych trzech miesiącach życia dziecka. Spowodowana jest niedojrzałością enzymatyczną i motoryczną młodego przewodu pokarmowego. Często występuje o stałych porach dnia, np. wieczorem, podczas karmienia. Dziecko przestaje ssać, czerwienieje na twarzy, kopie nóżkami, głośno płacze.


Pleśniawki.

To małe, białe plamki powstające na śluzówkach jamy ustnej i języku, świadczące o zakażeniu grzybiczym. Najczęściej są to kolonie grzybów Candidia albicans.

Wystąpieniu ich sprzyjają:
- złe warunki higieniczne
- antybiotykoterapia
- obecność grzybków na skórze matki i zakażenie w czasie karmienia.

Zakażenie nie jest groźne o ile nie jest masywne, wtedy przyjmuje obraz grubego "kożucha" utrudniającego ssanie. W leczeniu stosujemy kilka razy dziennie miejscowo preparaty przeciwgrzybicze i witaminy z grupy B.

Odparzone pośladki.
Może się zdarzyć, że za długi kontakt wrażliwej skóry dziecka z mokrą lub zabrudzoną stolcem pieluszką wywoła odczyn zapalny skóry. Pośladki i okolica krocza są wtedy zaczerwienione, nadmiernie ucieplone, wrażliwe na dotyk i czynności pielęgnacyjne. Zaniedbanie na tym etapie może doprowadzić do rozwinięcia pełnego obrazu pieluszkowego zapalenia skóry krocza i w konsekwencji dłuższego leczenia.

Jeżeli zauważysz zaczerwienienie to:
- przygotuj kąpiel pupy w słabym naparze rumianku z użyciem delikatnych środków myjących przeznaczonych do pielęgnacji delikatnej skóry dziecka
- osusz delikatnie przez przykładanie miękkiej pieluszki, nie pocieraj
- możesz nałożyć cienką warstwę kremu zawierającego alantoinę lub lanolinę lub nanieść dłońmi odrobinę zasypki pielęgnacyjnej lub mąki ziemniaczanej
- zastosuj wietrzenie pośladków, przy swobodnym dostępie powietrza skóra goi się szybciej.

Zapobieganie
Noworodek siusia ok. 30 razy na dobę, niemowlę ok. 10. Dziecko karmione piersią, może oddawać stolec po każdym karmieniu. Tak więc im młodsze niemowlę tym częściej wymaga zmiany pieluszek. Pampersy nie mogą być traktowane jak zbiorniki. Jeżeli używamy pieluszek tetrowych, do prania stosujmy proszki przeznaczone dla dzieci, np. płatki mydlane, a program płukania w pralce nastawiajmy dwa razy.

Ukaszenie.

W czasie spacerów w liściastych lasach i zaroślach możemy doświadczyć ukąszenia kleszcza, które jest niebolesne i często ten fakt można przeoczyć. Dopiero czarna, wypukła grudka na naszym ciele świadczy o tym. Kleszcze mogą przenosić wirusy w tym wirusa kleszczowego zapalenia mózgu i bakterie, głównie prątki boreliozy.

Ukąszeniu sprzyjają:
- zapach potu
- jaskrawa odzież
- odsłonięte ciało.

Jeżeli już dojdzie do „złapania” kleszcza, najlepszym sposobem aby się go pozbyć jest usunięcie go za pomocą pęsety ciągłym ruchem i zdezynfekowanie miejsca po ukąszeniu. W przypadku niekompletnego usunięcia kleszcza lub zaobserwowania zaczerwienienia w tym miejscu lub wystąpienia objawów w ciągu miesiąca, przypominających grypę, trzeba zgłosić się do lekarza informując go o fakcie ukąszenia.

Jak zapobiegać?
- podczas spacerów w lesie założyć dziecku spodnie, bluzkę z długimi rękawami, głowę osłonić czapką
- unikać szczególnie gęstych zarośli
- zapach dezodorantów odstrasza kleszcze
- używać tzw. repelenty czyli środki odstraszające owady dostępne w aptece.


Apteczka wakacyjna.

Na wyjazdy wakacyjne i ferie warto zabrać ze sobą:
- leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe - zawierające paracetamol, np. Apap, Efferalgan, Panadol, dostępne w zawiesinie lub czopkach (uwaga! czopki należy przechowywać w lodówce)
- leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne - zawierające ibuprofen, np. Ibum, Nurofen
- krople do uszu o działaniu przeciwzapalnym, przeciwgorączkowym i lekko przeciwbólowym Antotalgin (należy podawać (wkrapiać) ogrzane do temperatury ciała).
- leki przeciwbiegunkowe, np. Smekta, Gastrolit, Lacidofil, Enterol
- leki na przeziębienie, np. Oscylococcinum, Aflubin, Vit. C, Calcium, Rutinoscorbin.
- syrop na kaszel, w zależności od rodzaju kaszlu:
* kaszel suchy, męczący – Stodal, Drosetux
* kaszel mokry - Mucosolvan
- łagodne środki przeciwalergiczne, np. Claritine (tabletki bez recepty, syrop na receptę)
- żel na zmiany uczuleniowe na skórze oraz po ugryzieniu owada, np. Fenistil Żel
- środki opatrunkowe (gaza, jałowe gaziki, bandaż, plastry) i woda utleniona, maść na skaleczenia i oparzenia Vitamerfen
- żel stosowany przy bolesnym ząbkowaniu (dla maluszków), np. Dentinox
- termometr,
- strzykawka lub inna miarka do dawkowania leków
- krem na odparzenia, np. Sudocrem, Linomag
- środek przeciwko komarom, np. Off
- sól fizjologiczna
- leki homeopatyczne na chorobę lokomocyjną.


Wszystkich porod udzielily min.:

Hanna Wardak- Sędzicka-pediatra,Specjalista chorób dziecięcych, specjalista medycyny rodzinnej.
Malgorzata Robaczynska-okulista Lek. med. spec. II st. Asystent Kliniki Okulistyki AM we Wrocławiu.


 
Do góry