reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

krok po kroku po urodzeniu

Dołączył(a)
24 Listopad 2010
Postów
9
Witam,
potzrebuje szybkiej,sprawnej podpowiedzi :)
Jestem w 34 tyg ciązy i na dniach będę miała cesarskie cięcie i niestety odkladalam na pozniej wzsystkei moje pytania a teraz na gwałt potrzebuje pomocy.
Jestem zatrudniona na czas okreslony do dnia porodu.
Otzrymuje z ZUS za zwolnienie lekarskie.
Prawcowałam 5 lat w ciągu
Proszę podpowiezdieć czy dobrze myśle - po urodzeniu dziecka musze zawiez informacje do zakladu pracy, do ZUS - tam starac się o urlop macierzyński.
Ile dokladnie trwa? Jak kwota?
Po ukończeniu urlopu macierzynskiego muszę iść na bezrobocie - tam otzrymam wychowawczy?!jak dlugo - bo podjąć pracy nie będe mogla, ponieważ nie mam z kim zostawić dziecka.
Jestem w wolnym zwiążku - czy otrzymam becikowe? Musze wtedy iść do Opieki Społecznej?
A jak z rodzinnym - kiedy przysługuje i czy Ojciec moze odbierac?
Ile przysluguje urlopu za urozdenie dziecka dla Ojca?
Z góry zdiękuje za odpowiedz na bardzo dużo pytań :)))
Pzdr
Iwona
 
reklama
Proszę podpowiezdieć czy dobrze myśle - po urodzeniu dziecka musze zawiez informacje do zakladu pracy, do ZUS - tam starac się o urlop macierzyński.
Do ZUS należy dostarczyć:
1. zaświadczenie o urodzeniu dziecka (ze szpitala)
2. druk wypełniony przez pracodawcę.
Nie ma reguły kto dostarcza dokumenty do ZUS - czy Pani czy pracodawca. prosze porozmawiać z pracodawcą i to ustalić. Albo Pani doniesie pracodawcy zaświadczenie ze szpitala i on prześle dokumenty do ZUS, albo wypełni druk i odda go Pani i Pani będzie musiałą pójść do ZUS.

Ile dokladnie trwa? Jak kwota?
Trwa to różnie, ale zwykle po złożeniu kompletu dokumentów przebiega to dosć sprawnie.

Po ukończeniu urlopu macierzynskiego muszę iść na bezrobocie - tam otzrymam wychowawczy?!
Urlop wychowawczy się Pani nie bedzie nalezał. Urlop wychowawczy to uprawnienie pracownicze, a Pani nie będzie pracownikiem tylko bezrobotną. Może się Pani zarejestrować w UP - będzie Pani przysługiwał zasiłek, ale niepodjęcie pracy wskazanej przez UP będzie skutkowało pozbawieniem zasiłku.

jak dlugo - bo podjąć pracy nie będe mogla, ponieważ nie mam z kim zostawić dziecka.
Odpowiedź na to pytanie zawarłam powyżej. Nikt nie będzie wnikał czy ma Pani z kim zostawić dziecko czy nie - albo zarejestruje się Pani jako bezrobotna (czyli osoba bez pracy ale poszukująca pracy) i wtedy otrzyma Pani zasiłek dla bezrobotnych i ubezpieczenie ale bedzie Pani musiała podjąć pracę wskazaną przez UP, albo przejdzie Pani w stan biernosci zawodowej (czyli bedzie Pani osobą bezrobotną bez zamiaru podjecia pracy) i wtedy ani zasiłek ani ubezpieczenie z UP nie będzie Pani przysługiwało.

Jestem w wolnym zwiążku - czy otrzymam becikowe?
Tak.

Musze wtedy iść do Opieki Społecznej?
Tak do MOPS właściwego dla Pani miejsca zamieszkania.

A jak z rodzinnym - kiedy przysługuje i czy Ojciec moze odbierac?
Co ma Pani na myśli pytając o "rodzinne"? Zasiłek rodzinny? Jesli tak, zasiłek nalezy się rodzinom, w których dochód nie przekracza 504 zł netto na osobę (sumuje się dochód Pani i partnera za 2010 rok, Pani dochód można uznać za utracony).

Ile przysluguje urlopu za urozdenie dziecka dla Ojca?
Urlop ojcowski w 2011 roku to 1 tydzień, w 2012 - 2 tygodnie. Urlop trzeba wykorzystać do ukończenia przez dziecko 12 mieisęcy. Zatem jak ojciec wykorzysta urlop w 2011 będzie on krótszy, a w 2012 - dłuższy.
 
ale mam jeszcze jedno pytanie odnośnie urlopu - poniewaz podpowiada mi mój narzeczony, iż w firmie dowiedzial się, ze urlopu przysluguje mu 2 dni
A pozneij to mzoe isc na opieke.....
Z tego co własnei wczytałam wszędzie to jest tak jak Pani mówi...ale moze jesli nie ejsteśmy w malzenstwie jest inaczej!?
Czyli najkozystniej byłoby teraz nie wykozystywać urlopu a w przyszlym roku nalezec się bezdie więcej 14 dni ?!
 
ale mam jeszcze jedno pytanie odnośnie urlopu - poniewaz podpowiada mi mój narzeczony, iż w firmie dowiedzial się, ze urlopu przysluguje mu 2 dni
2 dni to urlop okolicznosciowy z tytułu urodzenia dziecka. Tak urlop ojcu nalezy się w okolicach daty porodu (niekoniecznie w dniu porodu). Urlop ojcowski to zupełnie inny urlop. O jego wymiarze pisałam powyżej.

Z tego co własnei wczytałam wszędzie to jest tak jak Pani mówi...ale moze jesli nie ejsteśmy w malzenstwie jest inaczej!?
Stan cywilny rodzićów nie ma tu nic do rzeczy.

Czyli najkozystniej byłoby teraz nie wykozystywać urlopu a w przyszlym roku nalezec się bezdie więcej 14 dni ?!
Moim zdaniem warto poczekać do 2012. Zawsze to dwa tygodnie pełnop[łatne, a nie tydzień.
 
Witam,
potrzebuję porady na temat ubezpieczenia zdrowotnego. Moja umowa o pracę wygasa w dniu porodu. Czy po tym okresie dalej będę ubezpieczona czy przejdę na ubezpieczenie męża?
 
reklama
Do góry