reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Kryzys?

reklama
witam, co do praktycznie wszystkich wskazówek waszych to stosuję je już kilka lat, ciuchy przeważnie dla dzieciaków w lumpku, żarówki energooszczędne to norma już:tak:, wodę nauczyłam się oszczędzać od dziecka i nigdy nie leje sie ona bez powodu, zawsze zakręcam przy myciu zębów, prysznicu czy myciu naczyń:tak:, po opłaceniu rachunków co robię od razu w jeden dzień wyznaczam sobie stawke tygodniową i staram się jej trzymać, co prawda czasem wypadnie choroba i wydam więcej bo na leki trzeba - zwłaszcza jak ma się atopowe dziecko i czterech alergików (łącznie z mężem):sorry2: ale napisze wam, że mając troje dzieci i tylko jedną pensję na chwile obecną to tylko byle "z łapy do papy":zawstydzona/y:

Acha i np prezenty dla dzieci na święta kupuję już w październiku i co m-c któremuś, dzięki temu nie odczuwam tego wydatku, tak samo jest z wyprawką szkolną
 
To i ja coś dorzucę
Nie będę powtarzać tego co już wprowadziłam a co już napisały poprzedniczki:
- Ubrania po dziecku i nas sprzedaję (oczywiście to co jest niezniszczone) - pieniądze są na następne ubrania :)
- Nietrafione prezenty czy inne rzeczy, które są niepotrzebne też staram się sprzedać czy wymienić na coś co mi jest potrzebne
- Dobra rada dla przyszłych mamuś - KARMIENIE PIERSIĄ -tanio i najzdrowiej (karmiłam ponad 2,5 roku), jak rodzice mają duże łóżko dziecku łóżeczko niepotrzebne :)
- Gotowanie. Nauczyłam się częściej kupować ale mało! tak, że u mnie nigdy nic się nie marnuje! Gotuję zdrowo.
Ostatnio wpadłam na świetny pomysł kiedy planujemy mięsko na obiad ( a jak u mnie jest mięso to nigdy smażone jak już to gotowane/duszone). Podduszamy mięso kiedy jest lekko miękkie dodajemy na niego warzywa i ziemniaki tak by leżały na mięsie i dusimy aż wszystko zmięknie i w 1 garnku mamy już zrobione mięso z jarzynami i ziemniakami :) pyszne i zdrowe.
- Pierogi, kopytka, knedle zawsze robię 2-3 talerze więcej (zajmuje to może 10 min dłużej). Mrożę i w razie "W" mam szybki obiad, w ten sposób nie muszę kupować mrożonych gotowych (nie wiadomo z czego zrobionych!)
- Chleb piekę sama na zakwasie - z mąki graham i mnóstwem ziaren jest bardzo zdrowy a przy tym odżywczy . Piekę jeden raz w tygodniu 2 chleby co nam starcza na 3 osoby na 5-6 dni ( 1 -2 dni dla odmiany jemy kupny chleb). Jeśli mamy większą rodzinę możemy upiec 3 większe chleby za 1 razem!
- Masło! Nie używamy margaryn, jemy masło ale ostatnio zrobiłam oliwę ziołową i wszyscy namiętnie polewają nią chleb - naprawdę wychodzi taniej i zdrowiej!
- Niektóre rzeczy lepiej i taniej kupić na targu; tańsza o połowę jest kasza jaglana, gryczana, jęczmienna, len, sezam, olej lniany itp. natomiast owoce i warzywa może i są w tej samej cenie ale za to jakościowo na pewno lepsze!
- Odżywiamy się zdrowo a zdrowe odżywianie to też tańsze życie, bo zdrowego jedzenia je się po prostu mniej- organizm szybciej czuje się syty (nie jest oszukany przez puste kalorie) a po drugie jesteśmy zdrowsi i nie wydajemy na leki!
- Przetwory robię sama (są zdrowsze a cenowo - bywa różnie czasem wychodzą tak jak kupne ( ale wiem co jem!) choć częściej nieco taniej
- Grzybów, jagód, kwaśnic, żurawiny i niektórych ziół nie kupuję - sami je zbieramy (część ziół rośnie na parapecie). Dużo orzechów włoskich i laskowych rośnie w miejscach nie należących do nikogo też zachęcam do ich zbierania - szkoda by się zmarnowały a my niepotrzebnie na nie potem wydajemy pieniążki
- Można umówić się z rolnikiem na zbiory - My pomagamy np. przy zbieraniu, ziemniaków, warzyw, owoców w zamian za nie. To naprawdę dobry pomysł kiedy mamy wolny dzień. Zapewniam, że przy większych zbiorach każda para rąk się liczy
- Wiosną zamiast nowalijek (pełnych chemii) robię kiełki - wychodzi dużo taniej i zdrowiej
- Do pracy 11 miesięcy w roku jeździmy rowerami ( zazwyczaj 1 miesiąc to są silne mrozy lub silne opady śniegu-więc nie da się jeździć) Zresztą wszędzie jeżdżę rowerem ( do szkoły po córkę, na zakupy, załatwić sprawy na mieście - szybko, tanio i przede wszystkim zdrowo i ekologicznie. Dzięki temu nie tracę na fitness czy siłownię (karnet, specjalne ubranie, czas!) - wolę te pieniądze przeznaczyć na zajęcia dodatkowe dla dziecka. Zachęcam też do ćwiczenia w domu. Naprawdę niewiele nam potrzeba, stara bawełniana koszulka, leginsy i karimata. Świetne układy ćwiczeń na określone partie ciała znajdziemy w internecie, ćwiczmy też z dziećmi!. Dzieci też muszą widzieć, że my dbamy o siebie, o zdrowie wtedy dla nich to też staje się ważne i widzą że nie potrzeba do tego karnetu na siłownie, oryginalnych dresów czy butów wystarczą chęci.
- Książki, audiobooki - biblioteki aż się proszą by po nie przyjść i wypożyczyć je. Po co kupować książkę na jeden raz!
- Nie mamy telewizora ( mniej zużywamy prądu i mamy więcej czasu dla siebie )
- Pranie robię zawsze gdy jest pełna pralka podobnie ze zmywaniem!
 
Ostatnia edycja:
czerwona borówka.jpg

A to nasza czerwona borowka brusznica (darmowa z lasu, sami zbieraliśmy :)) dziś będe robić zdrowy dżemik
 

Załączniki

  • czerwona borówka.jpg
    czerwona borówka.jpg
    7,4 KB · Wyświetleń: 2 312
reklama

Podobne tematy

Do góry