reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

kulinaria

reklama
ciasto chałwowo-czekoladowe !!! jak tylko przeczytałam to aż mi ślina pociekła he koniecznie robie w tygodniu dzięki ;)
 
Macie może jakiś sprawdzony przepis na ciasto na pizzę? Ja miałam taki ulubiony, ale gdzieś zgubiłam kartkę, a na pamięć nie znam, bo w sumie to rzadko robię sama, zwykle zamawiam, a chciałabym jutro zrobić na obiad.
tez właśnie przepisu nie mam napisałam do znajomej z włoch ale nie miała czasu siasc na dłuzej do kompa a prosiłam ją o pare przepisów -jak dostane ten przepis to wkleje
choc napewno bede czekała aż tu sie pojawi-moze wcześniej niz dostanę!



 
narazie znalazłam na to drożdżowe
DROŻDŻOWY SPÓD DO PIZZY

1 i 1/2 szklmąki,
ok. 1/2 szkl. letniej wody,
1 dag drożdży,
szczypta soli
3 łyżki oleju
Do mąki dodać rozpuszczone w letniej wodzie drożdże, olej i sól. wyrobić aż ciasto będzie elastyczne. Pozostawić do wyrośnięcia. Rozwałkować w krążek i wyłożyć na wysmarowaną blachę.

Kiedyś bardzo często robiłam z tego przepisu, ale moje zdanie jest takie że jak dajecie dużo farszu zwłaszcza pieczarek to lepiej sprawdza się spod z ciasta kruchego. Pieczarki mają dużo wody i spód nie zawsze dobrze wyrasta (chyba że komuś się chce wcześniej te pieczarki podsmażyć, ale ja to za leniwa jestem). Moim faworytem jest jednak spód kruchy i jak wrócę z miasta to wstukam przepis.
 
Macie może jakiś sprawdzony przepis na ciasto na pizzę?

Pojechać do Lidla i kupić ichniejsze ciasto- ponoć warto! :-D:-D:-D

A tak na serio, to ja też poproszę o przepis na takie chrupkie, podpłomykowe ciasto. Ja umiem tylko spód gruby drożdżowy zrobić, a najbardziej smakuje mi właśnie takie prawdziwie kruche... w figaro w poznaniu takie podają w oczekiwaniu na przystawkę- pyszność!

Przepis na ciasto czekoladowo-chałwowe spokoju mi już od 5 minut (czyli od przeczytania) nie daje, za chwilkę druknę i będę dziś pewnie przyrządzać. Mniam!
 
NUTELLA ZE ŚLIWKAMI (ulubione ciasto mojej rodziny :-D:-D zwłaszcza męskiej strony Łakomczuchów)
Biszkopt:
4 jaja
1 szkl. cukru
1/2 szkl. mąki pszennej (tortowej)
1/2 szkl. mąki ziemniaczanej
2 łyzki kakao
1 łyżeczka proszku do pieczenia
Wiadomo - bijemy białka z cukrem na sztywno, dodajemy żółtka i resztę. Na blachę i do piekarnika nagrzanego do 180 stopni C i pieczemy 25 minut. Po przestudzeniu biszkopt nasączamy połową szklanki herbaty z kieliszkiem wódki (wódka niekoniecznie).

Krem:
1/2kg śliwek suszonych bez pestek
1/2 szkl. wódki
400g słoik nutelli (lub kremu nutellopodobnego)
250g masła
Śliwki wrzucić do słoika, zalać wódką na 24h. Słoik od czasu do czasu odwracać, by śliwki nasiąkły równomiernie. Potem masło utrzeć na puch z nutellą i dodać śliwki pokrojone drobno, utrzeć (masa oczywiście nie będzie jednolita, będą kawałki śliwek... poliżcie - MIODZIO!!!!!;-):-D:-D)

Wierzch:
1/2 l śmietanki kremówki (30%)
4 łyżki cukru pudru
2 "śmietanfixy"
10 dag gorzkiej czekolady
Mocno schłodzoną śmietanę ubijamy z cukrem pudrem z dodatkiem śmietanfixu (śmietanfix jest po to, by śmietana trzymała konsystencję i się nie rozwarstwiała).

Na nasączony biszkopt wykładamy krem, na to bitą śmietanę, na wierzch tarkujemy czekoladę. Schładzamy.
Jak każde ciasto z bitą śmietaną, także i to nie nadaje się do dłuższego przechowywania, ale z tym nie będzie raczej problemu, bo ciasto znika w oka mgnieniu. SMACZNEGO:-D:-D:-D
 
Ostatnia edycja:
KRUCHY SPÓD DO PIZZY

225 g mąki,
125 g masła lub margaryny,
1 jajko
2 łyżki wody
szczypta soli
Wszystkie składniki zagnieść i to tyle :). Ja używam tłuszczu z lodówki. Do kruchego lepszy zimny. Na to robie sosik pomidorowy, kłade pieczarki, paprykę, szynkę. piekę aż będzie miękie i potem posypuję serem i na minutkę jeszcze do piekarnika. Ale wiadomo wierzch wg uznania.

Czasem jak chcemy zrobić większą pizze to warto te składniki na ciasto podwoić.

Zaraz jeszcze poszukam przepisu na to ciasto z chałwą
 
reklama
Ciasto z jabłkami i chałwą

Ciasto:
7 jajek, 2 szkl. cukru, margaryna (250 g), 2 szklanki mąki, 2 łyżeczki proszku do pieczenia, 2 łyżeczki kakao, 10 dag wiórków kokosowych, 1 i 1/2 kg jabłek, cynamon
Polewa chałwowa:
10 dag margaryny, 1/2 szkl cukru (jak ktoś woli mniej słodkie można dać troche mniej)
4 łyżki mleka, 1 batonik chałwy waniliowej
Ciasto:
Żółtka, 1 szklankę cukru i margarynę ucieramy. Dodajemy mąkę, proszek do pieczenia i na koniec pianę ubitą z 2 białek. Ciasto dzielimy na pół i do jednej częsci dodajemy kako. Pozostałe 5 białek ubijamy ze szklanką cukru i na koniec dodajemy wiórki kokosowe.
Masa jabłkowa:
Jabłka obieramy i ścieramy na grubych oczkach, odciskamy sok i dodajemy cynamon (wg uznania).
Polewa:
Margarynę, cukier i mleko rozpuszczamy, następnie dodajemy batonik chałwy.

Na blachę (najlepiej taka okrągła tortownica) wnatłuszczoną i wysypaną kaszą manną lub bułką tartą wykładamy ciasto ciemnie, pianę z kokosem, jabłka i jasne ciasto. Pieczemy w temp 180 C przez ok 45 min. Jak ciasto wystygnie wylewamy polewę z chałwy i do lodówki.
 
Do góry