reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

L4 i brak jakiegokolwiek kontaktu z pracodawcą

Sasanka22

Fanka BB :)
Dołączył(a)
3 Październik 2018
Postów
1 785
Dzień dobry, może któraś z Was się zna na sprawach kadrowych/księgowych. Przebywałam na urlopie wychowawczym i złożyłam listownie wniosek o skrócenie urlopu z zachowaniem 30dni. List został przez pracodawcę odebrany bo dostałam potwierdzenie odbioru z poczty. W pierwszy dzień pracy miałam wizytę u ginekologa i dostałam l4 z kodem B. Wysłałam mail oraz SMS z informacją o zwolnieniu, zero odpowiedzi. Zadzwoniłam do księgowej i okazało się że zmienili księgowość ale nie wiedziała na kogo. Pracodawca telefonów nie odbiera, nie odpisuje. Mam dylemat co do wysokości mojego wynagrodzenia ponieważ po urlopie rodzicielskim a przed wychowawczym wzięłam 13 dni urlopu wypoczynkowego, w trakcie tego urlopu dostałam aneks z obniżeniem pensji do 75% na 2 miesiące. Czy powinni mi wypłacić tyle co przed macierzyńskim w poprzedniej ciąży czy z tego felernego niepełnego miesiąca jeszcze z obniżonej pensji? Aneksu wtedy nie podpisałam ale i tak mi mniejszą wypłatę wysłali ale wtedy już nie miałam siły walczyć o te kilka dni a tutaj teraz może to mieć wpływ na i obecne l4 i późniejszy macierzyński? Do tego martwi mnie ten brak kontaktu, mam nadzieje ze taka próba poinformowania o zwolnieniu wystarcza.
 
reklama
Będzie liczona średnia z 12 m-cy. Niepełnego miesiąca nie będą brać pod uwagę.
A wogóle firma istnieje?
 
W internecie jest. Od tamtej starej księgowej dowiedziałam się że chcą zmienić s.c. na z.o.o. ale na razie w necie jest stary NIP.

Średnia z 12 miesięcy to w takim razie z tego roku poprzedniego l4 ciążowego tak czy jeszcze wcześniej przed L4?
 
Będzie liczona średnia z 12 m-cy. Niepełnego miesiąca nie będą brać pod uwagę.
A wogóle firma istnieje?
Rozumiem ze jak zamkną firmę by otworzyć spółkę z o.o to mnie powinien przejąć ZUS? A oni powinni wystawić świadectwo pracy i rozliczyć ekwiwalent za zaległy urlop?
 
Artykuł 553 Kodeksu spółek handlowych mówi o tym, że spółka przekształcona ma wszystkie obowiązki oraz prawa spółki przekształcanej. Zatem - nie przejmuje Ciebie ZUS - tylko dalej jesteś zatrudniona. Pracownicy stają się automatycznie pracownikami spółki przekształconej. W związku z tym nie wystawiają żadnego świadectwa pracy ani nie wypłacają ekwiwalentu, ponieważ nie dochodzi do zakończenia umowy o pracę.
A Kodeks pracy nie zobowiązuje w żaden sposób pracodawcy do informowania pracowników o przekształceniu.
Ale brak kontaktu jest dziwny - to jakaś duża firma?

edit. Chodzi mi coś po głowie, że w ciągu 2 miesięcy od przekształcenia możesz rozwiązać umowę bez wypowiedzenia (z poinformowaniem 7-dniowym) - ale chyba ta opcja Cię nie interesuje?
 
Artykuł 553 Kodeksu spółek handlowych mówi o tym, że spółka przekształcona ma wszystkie obowiązki oraz prawa spółki przekształcanej. Zatem - nie przejmuje Ciebie ZUS - tylko dalej jesteś zatrudniona. Pracownicy stają się automatycznie pracownikami spółki przekształconej. W związku z tym nie wystawiają żadnego świadectwa pracy ani nie wypłacają ekwiwalentu, ponieważ nie dochodzi do zakończenia umowy o pracę.
A Kodeks pracy nie zobowiązuje w żaden sposób pracodawcy do informowania pracowników o przekształceniu.
Ale brak kontaktu jest dziwny - to jakaś duża firma?

edit. Chodzi mi coś po głowie, że w ciągu 2 miesięcy od przekształcenia możesz rozwiązać umowę bez wypowiedzenia (z poinformowaniem 7-dniowym) - ale chyba ta opcja Cię nie interesuje?
właśnie nie duża, obecnie 2 szefostwa i chyba Max 5 pracowników. Wiem że oni chcieliby mnie zwolnić bo podjęli taką próbę w kwietniu przy końcu rodzicielskiego ale udało mi się złożyć wniosek o wychowawczy. A brak kontaktu jest dziwny, myśle że są obrażeni albo kombinują jak mogą się mnie pozbyć. Będę jeszcze próbować dzwonić po nowym roku a jak to nie zadziała wyślę męża do biura. Muszę tego pilnować bo co jak się przekształci firma a ja l4 na stary NIP będę mieć wystawione. Ogólnie mało ciekawa sytuacja :(
 
Ale oni już się przekształcili czy dopiero zamierzają? Bo NIP nadawany jest dopiero w momencie przekształcenia. Jeśli są VATowcami - to możesz sobie sprawdzić czy NIP firmy jest aktywny tutaj
 
reklama
Ale oni już się przekształcili czy dopiero zamierzają? Bo NIP nadawany jest dopiero w momencie przekształcenia. Jeśli są VATowcami - to możesz sobie sprawdzić czy NIP firmy jest aktywny tutaj
Dziękuje bardzo za ten link, sprawdziłam teraz i firma figuruje w rejestrze :) o tej chęci przekształcenia wiem od ich starej księgowej, bo z niej zrezygnowali bo nie prowadzi spółek z o.o.
 
Do góry