reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

L4, zasiłki, urlopy wypoczynkowe, wychowawcze , macierzyńskie

ZuMiKa

maj 2007
Dołączył(a)
2 Listopad 2006
Postów
1 771
Dziewczyny potrzebuję informacji i nigdzie nie mogę znaleźć tego co Wy rodzące już, napewno będziecie wiedziały.
Od początku ciąży jestem na L4. Wiem, że trzydzieści pare dni płaci zakład pracy, potem sto osiemdziesiąt pare ZUS, a potem jest jakiś zasiłek. I tu proszę pomóżcie. Jak wygląda to "przejście" na zasiłek. Wiem, że lekarz coś musi napisać i to wszystko. Ale jak to wygląda w rzeczywistości? Czy momentu, kiedy kończy się L4 płacone przez ZUS powinien pilnować pracownik, pracodawca, czy może ZUS wysyła taką informację? Jak wygląda to przyznawanie zasiłku? Za wszystkie informacje z tym związane będę wdzięczna.

Następna sprawa to urlop macierzyński i wychowawczy. Ile czasu mamy na złożenia wniosku o przyznanie urlopu tego typu? Kiedy powinniśmy to zrobić, zaraz po urodzeniu czy może urlop macierzyński dostajemy automatycznie "z urzędu"??

Dzięki za wszystkie odpowiedzi.
 
reklama
Świetny temat, zuziaczykacper! Mam podobny problem :confused:
Mam tylko uwagę co do Twojego postu, napisałaś:

trzydzieści pare dni płaci zakład pracy, potem sto osiemdziesiąt pare ZUS - a nie jest tak, że ten okres się sumuje i w sumie po 180 dniach niezdolności do pracy trzeba się starać o zasiłek?

I jeszcze coś - już raz byłam w takiej sytuacji, że zbliżałam się do tych 180 dni - dostałam wtedy z pracy wniosek, jaki powinnam złożyć do ZUS-u w razie dalszej niezdolności do pracy. Tyle, że wtedy przerwałam zwolnienie, więc nie wiem jak to jest z tym zasiłkiem...
 
Krupka pewnie masz rację z tą ilością dni. Ja nigdy nie byłam tyle czasu na L4.
Ale już 1 odpowiedź dzięki Tobie znam:-) informację dostaniemy od zakładu pracy.
Tylko co dalej.....
 
Witajcie miłe koleżanki :-) !

W poprzedniej ciąży, prawie 8 miesięcy byłam na zwolnieniu lekarskim. Więc trochę się orientuję w nurtujących Was kwestiach ;-) .
Zakład pracy płaci nam wynagrodzenie do 33 dni niezdolności do pracy, potem wypłaty wynagrodzenia idą z ZUS-u :tak: . Ogółem na zwolnieniu lekarskim można przebywać łącznie 180 dni. Po tym okresie ZUS wypłaca świadczenie rehabilitacyjne :tak: .
Aby je uzyskać należy wypełnić wniosek (ja dostałam go z zakładu pracy) a dokładniej wypełnia go lekarz prowadzący ciążę. Wniosek należy złożyć w swoim oddziale ZUS-u (wg miejsca zamieszkania) - ja składałam go osobiście. Potem ZUS ma jakiś termin na odpowiedź i przesyła informację o przyznaniu zasiłku do domu. Niestety nie pamiętam :no: ile wcześniej należy złożyć wniosek o przyznaniu do ZUS-u i jaki termin na odpowiedź ma ZUS. Na pewno ginekolog o zbliżającym się terminie złożenia wniosku poinformuje (przynajmniej mnie pani doktor poinformowała ;-) ). Zresztą dla pewności można zapytać o termin lekarza prowadzącego:eek:
A i jeszcze jedno ZUS może wezwać Was na komisję lekarską :baffled: . Nie należy się w takim przypadku denerwować, bo chodzi tylko o stwierdzenie naoczne ciąży (że nie jest to kłamstwo ;-) ) i mogą pytać jak się czujecie :cool2: . Ja na szczęście nie miałam takiej przyjemności :-)

A urlop macierzyński to chyba ;-) należy nam się z urzędu. Coś mi się kojarzy, że mężuś dzwonił do mojej pracy i poinformował o porodzie. Zresztą on jeździł do pracy i załatwiał jakieś formalności. Na pewno PZU ale nie wiem czy coś jeszcze :no:
Niestety nie ma teraz w domku (wróci dopiero przed 23 :baffled: ) to go zapytam i jutro Wam napiszę :tak:
 
Super ze taki temat powstał bo jatez jeztem zainteresowana.jestem od połowy 3 miesiaca na zwolnieniu.Prace mam dosyc ciezko wiec nie wiem czy powinnam wrocic do pracy.a jesli wroce na tydzien badz dwa to czy chorobowe liczy sie od poczatku?Ile wynoci taki zasiłek rehabilitacyjny.Aha i czy teraz podczas zwolnienie miałyscie np.kontrole z zusu?
 
jesli wroce na tydzien badz dwa to czy chorobowe liczy sie od poczatku?

Nie, żyrafo, tak dobrze, to nie ma :no: Przerwa między zwolnieniami o tym samym charakterze (ten sam powód wystawienia L4) musi wynosić min. 60 dni, aby te 180 liczyć od nowa...

Ja jak do tej pory kontroli nie miałam, mimo, iż moje pierwsze długie zwolnienie trwało ponad 4 m-ce i wcale nie było na nim kodu "B"
 
Natka a czy o ten wniosek to sama prosiłaś, czy zakład wysłał Ci do domu? Pamiętasz jak to było?
I bardzo dziękujemy za wypowiedź:-)

Żyrafa ja jestem od połowy 2 miesiąca i kontroli jeszcze żadnej naszczęście nie miałam (i mam nadzieję, że mieć nie będę). A na L4 mam wpisane 2-chory może chodzić - to też może być istotne.
 
reklama
Czyli tak jak na L4 - tyle, że 100% pensji oznacza tak naprawdę średnią pensję z ostatnich 6 m-cy, więc czasem może odbiegać od tego, co mamy w umowie.
 
Do góry