reklama

lęk przed rówieśnikami

Temat na forum 'Przedszkolaki' rozpoczęty przez barbieri, 25 Styczeń 2007.

 1. barbieri

  barbieri Początkująca w BB

  :-( Witam serdecznie!!! Moje dziecko za 3 miesiące kończy 5 lat. Nie chodzi jeszcze do przedszkola. Bardzo się wzbrania przed tym , ponieważ jak twierdzi, boi się dzieci. Mozna by powiedziec, że musi to przezwycięzyć, ale ten lęk nie dotyczy tylko przedszkola. Wystarczy, że idziemy na plac zabaw, bawi się dopóki jest tam sama. Wystarczy pojawienie się innego dziecka powoduje, że natychmiast rezygnuje z zabawy i zmusza mnie by wracać do domu. Wydaje mi się, że pięciolatek absolutnie nie powinien tak się zachowywać. Nie wiem, jak z nią postepowac?
  Wczoraj bylismy na sankach. Jeżziła do momentu pojawienia sie dzieci i od razu zapowiedziała , że juz nie chce wiecej iść. Sugerowałam, że nastepnego dnia pójdziemy, więć, kiedy zbliżała się godzina wyjścia, zaczęła wmawiać mi, że jest bardzo zmęczona i położyła sie do łózka, czego nigdy nie robiła a w konskwencji leżenia zasnęła. Może ktoś z was miał podobne problemy. Jak pomóc jeje pokonać lęki przed dziećmi? Z drugiej strony ma silna potrzeba kontaktu z dziećmi, ale tylko z kuzynostwem. Inne dzieci nie wchodzą w grę
   
 2. loli

  loli Fanka BB :)

  Może jednak powinna chodzić do przedszkola, mój syn miał podobny problem ale w wieku 3 lat ,
  poszedł do przeszkola i przez rok prawie nie bawił się z dziećmi tylko siedział z pania,
  potem wszystko minęło, stawał się coraz odważnieszy,
  a teraz to nie ten sam człowiek, bawi się z każdym,
  będzie dobrze ale potrzeba dużo czasu na ośmielenie dziecka.
   
 3. reklama
 4. sunflower789

  sunflower789 Początkująca w BB

  Witam. Twoje dziecko jest po prostu nieśmiałe, bardziej wstydliwe od innych dzieci. Może to wynikać z niskiego poczucia własnej wartości, obawy przed krytyką i ośmieszeniem ze strony innych dzieci, tendencją do unikania niepowodzeń. To może sprawiać, że dziecko nie poszukuje kontaktów z rówieśnikami. Jednakże funkcjonowanie w relacjach z innymi ludźmi jest bardzo ważnie ze względu na rozwój Twojego dziecka, nabywanie przez niego odpowiednich kompetencji społecznych. Przede wszystkim musisz zaakceptować to, że Twoje dziecko potrzebuje więcej czasu na to, aby się ośmielić i wejść w relacje z rówieśnikiem. Nie naciskaj na swoje dziecko, aby coś robiło wbrew swojej woli. Jest kilka sposobów, dzięki którym możesz pomóc swojemu dziecku w przezwyciężaniu nieśmiałości. Zapisz dziecko na jakieś dodatkowe zajęcia związane z jego zainteresowaniami, gdzie grupa uczestników zajęć nie będzie za duża. Może z dziećmi, z którymi łączą Twoje dziecko podobne upodobania będzie łatwiej nawiązać kontakt. Mniejsza grupa rówieśników będzie dobrym sprawdzianem czy Twoje dziecko poradzi sobie w przedszkolu. Często chwal swoje dziecko,podkreślaj jego mocne strony, gdyż będzie to wzmacniało jego poczucie wartości. Możesz poprzez zabawę ćwiczyć z dzieckiem typowe scenki różnych sytuacji społecznych, np. robienie zakupów w sklepie czy nawet witanie się i przedstawianie za pomocą zabawek. Zapraszaj do domu znajomych, którzy mają dzieci w podobnym wieku. Rozmawiaj z dzieckiem, by mógł Ci opowiedzieć czego się wstydzi. Pamiętaj, że dziecko obserwuje, jak Ty się zachowujesz w relacjach z innymi ludźmi. Nie ponaglaj swojego dziecka (,,Pobaw się z dziećmi"), ale zachęcaj i motywuj (,,Dzisiaj nie miałeś jeszcze odwagi na zabawę z pozostałymi dziećmi. Ale nie martw się. Następnym razem na pewno będzie lepiej"). Wspieraj samodzielność swojego dziecka oraz pozwól mu podejmować pewne decyzje. Pamiętaj, że ośmielenie dziecka wymaga czasu. Poświęcając go mu pokazujesz swoje wsparcie i budujesz jego pozytywną samoocenę. Pozdrawiam.
   
 5. victorianQa

  victorianQa Zaciekawiona BB

  Pewnie się wstydzi i nie ma śmiałości by podejść i zacząć bawić się z kimś innym. Sama przez to przechodziłam. Własnie jak najwięcej kontaktu z innymi dziećmi to to co Twoja córka potrzebuje - dodatkowo w przedszkolu jest Pani, która taż będzie miała wpływ na kontakt między dziećmi.
   
 6. kusmir

  kusmir Fanka BB :)

  Dziecko powinno przebywać z rówieśnikami, a to właśnie w dużej mierze od rodziców zależy, jakie będzie miało stosunki z innymi dziećmi. Dlaczego twoja pociecha boi się rówieśników? Może zbyt rzadko przebywał w ich towarzystwie? Może za bardzo była izolowana? Możliwe, że gdzieś popełniłaś błąd i z tego powodu mała czuje lęk przed innymi. Tym bardziej więc powinna mieć kontakt z dziećmi, żeby ten lęk przezwyciężyć. Musisz jej pokazać, że nie ma się czego bać.
   
 7. mamabliźniaków2

  mamabliźniaków2 Początkująca w BB

  No dokładnie, Trzeba pokazac, że to nic strasznego ale także zwrócić uwagę czy dzieci jej nie odpychają i czy chcą sie z nią bawić...
   

Poleć forum