reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Łożysko

reklama
20 tydzień. Byłam tydzień na połówkowych i właśnie lekarz mnie zmartwił... Mówił, że dziecko jest ułożone blisko łożyska...
Nie rozumiem co lekarz chciał przez to powiedzieć. Łożysko przodujące nie oznacza, że dziecko jest blisko, bo ono zawsze jest blisko łożyska połączone z nim pępowina. Łożysko przodujące oznacza łożysko położone nisko, blisko ujścia szyjki, częściowo lub całkowicie zasłaniające szyjkę. Wtedy trzeba robić CC i uważać na krwawienia. Prowadzi się oszczędniejszy tryb życia. Zapytałam o tydzień ciąży, bo do ok 26, czy nawet 28tc (teraz już dokładnie nie pamiętam) może się ono podnieść. Dopiero wtedy mówi się o łożysku przodującym, choć wcześniej zwraca się na nie uwagę. Miałam w dwóch ciążach przodujące. Z synem się podniosło. Z córką nie wiem, bo miałam większe problemy niż przodujące łożysko.
Nie wiem o co pytasz ani czego się obawiasz. Nie wyjaśniała tego w postach.
 
Ja w 18 tc miałam wpisane w kartę ciąży łożysko nisko ściana tylna, lekarz pokazał mi na usg o co chodziło, łożysko było nisko, częściowo nachodziło na wewnętrzne ujscie szyjki macicy- powiedział, że obserwujemy bo może przodować brzeżnie, ale że jeszcze wraz ze wzrostem macicy może się podnieść. To samo w sobie nie ma większego znaczenia dla dziecka na takim etapie ciąży. U mnie na kolejnej wizycie w 23tc już było 2cm od ujścia szyjki czyli w bezpiecznej odległości. Myślę, że do trzeciego trymestru z wyrokowaniem na temat przodowania łożyska to trzeba poczekać i nie panikować.
A dzieci często są blisko łożyska, to taka "podusia" więc się tulą, czasem cieżko przez to np. buzie na usg obejrzeć, ale samo w sobie to nic złego :)
 
reklama
Polecam kontrolować łożysko, zwracać na to uwagę lekarzom, żeby koniecznie przy każdym badaniu porządnie się przyjrzeli.

I na 3cich prenatalnych koniecznie doppler dopochwowo, żeby wykluczyć naczynia przodujące. Wtedy poród musi być między 34 a 36 tygodniem drogą cc, bo inaczej można doprowadzić do wykrwawienia się dziecka przy porodzie.
Mam taką sytuację z naczyniami i nie życzę nikomu... Ale warto mieć wiedzę.
 
reklama
Do góry