reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Macierzyńskie

isemena

Początkująca w BB
Dołączył(a)
22 Luty 2011
Postów
17
Witam
Pracuje już od 3 lat w firmie, w między czasie wyszłam za mąż za właściciela, więc w tej chwili jestem osobą współpracująca, więc z tego co mi wiadomo macierzyńskie mnie się nie należy.
Otwarłam też działalność na osobę fizyczną w tym roku, ale płace niski ZUS, a więc macierzyńskiego będzie tyle co na opłaty na chorobowe.
Jedynym wyjściem z sytuacji jest zatrudnienie się u kogoś na pełen etat i z stąd moje pytanie, kiedy to mogę zrobić?? oraz czy mogę zatrudnić się i już po np tygodniu iść na L4, jak to wygląda prawnie?
I jeszcze jedno pytanie, czy umowa musi być na czas nieokreślony? i czy mogę się zwolnić od razu po macierzyńskim?
Z góry dziękuję za odpowiedz.
 
reklama
Nie ma zakazu prawnego zatrudniania kobiet w ciąży, wręcz przeciwnie - teoretycznie odmowa zatrudnienia z tego powodu byłaby dyskryminacją kandydata. Ale w praktyce ZUS się bardzo czepia takich przypadków, a już nie daj Boże jak zatrudnienie jest w jakiejś małej firmie prowadzonej przez członka rodziny. ZUS bardzo stara się wyłapać przypadki sztucznego zatrudniania na potrzeby wyłudzenia świadczeń macierzyńskich i zdarza się, że nie wypłaca zasiłku.
 
Do góry