reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Menu roczniaka

agatapa

Zaciekawiona BB
Dołączył(a)
24 Czerwiec 2009
Postów
43
Witam serdecznie,
Jako,że mój synek za kilka dni kończy roczek,chciałabym się dowiedzieć,jak powinien wyglądać jadłospis dziecka w tym wieku.
Do tej pory nasze menu wyglądało tak:
Około 7-8 kaszka (ryżowa,ryżowo - kukurydziana,manna,owsianka)
w między czasie herbatka
Około 11 parówka z chlebkiem lub jajecznica,kanapeczki z wędliną,danio (na zmianę)
herbatka
Około 14-15 obiad ze słoiczka lub zupa ugotowana przeze mnie (krupnik,rosół,warzywna,kalafiorowa)
Soczek zmieszany z wodą
Owoce (jabłka,gruszki,brzoskiwnie itp)
Okolo 18.30 kaszka pszenna,ryżowa,wielozbożowa (na zmianę)
Okolo 19.30 150 ml mleczka

Czy taki dieta jest właściwa? Co powinnam zmienić po skończeniu przez dziecko roku?
Dodam,że synek do tej pory miał tylko 2 ząbki ale radził sobie dobrze:) W drodze 2 górne jedynki:)
I jeszcze pytanie,czy taka ilośc mlecznych posiłków jest wystarczająca? Czy nie przeszkadza,że podaję synkowi,np kaszkę mleczno-ryżową po 5 mies (chodzi o to,że nie jest mieszana z mlekiem modyfikowanym dostosowanym do wieku)?
Czy po roczku można podawać kakao (oczywiście takie odpowiednie dla wieku = opis na opakowaniu;-))
Synek nie chce jesc jogurtów naturalnych,ani tawrożków w zbyt dużej ilosci dlatego zdecydowalam się na danio. W jaki sposób urozmaicić dietę dziecka?
Pediatra po moim pytaniu o żywienie około 1,5 mies temu powiedzial,że wszystko można,co my jemy i co on lubi,a jemu nie szkodzi...

Dodam,że synek nie cierpi wszystkiego,co zawiera pomidory... Ani w postaci surowej,ani w ugotowanej... Nie lubi też jajka na miękko i w ogóle generalnie nie przepada za jajkami... Jak do tej pory nie nie jest na żaden produkt uczulony:)

pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:
reklama
Witam, menu jest w większości poprawne, na pewno roczne dziecko może już i powinno jeść obiad z 2 dań to jest ważne ze względu na różnorodność diety właśnie. Nie jestem zwolennikiem podawania dzieciom herbaty chyba że owocową. Ilość mleka jest odpowiednia, jednak powinna Pani dobierać kaszkę do wieku, jej skład jest dopasowany do potrzeb dziecka w danym wieku dla dzieci młodszych zawartość minerałów i witamin jest mnijesza.Jeśli chodzi o jaja to norma mówi o 3 jajach w tygodniu a przecież mamy jeszcze produkty w których jaja są ukryte jak np. makarony. Proszę podawać tak często jak dziecko ma na nie ochotę. Często dzieci odmawiają jedzenia konkretnych produktów w Pani przypadku pomidora, są to sytuacje przejściowe, proszę podawać inne warzywa które syn lubi, jednocześnie od czasu do czasu zachęcać do zjedzenia pomidora, ale nie zmuszać na siłę.
Może Pani podawać kakao ale raczej nie codziennie. Z produktów mlecznych są jeszcze maślanki oraz jogurty typu actimel, które są słodkie w smaku i dzieci często je akceptują.
Może polubi też budyń? Dieta Pani synka jest wystarczająco urozmaicona, na pewno pokrywa jego potrzeby żywieniowe:)
 
Ostatnia edycja:
Witam!

Mój synek od tygodnia konsekwentnie odmawia picia całych porcji mleka. W tej chwili dziennie wypija ok.550ml ( jeszcze ponad tydzień temu pił 3 razy po 210). Z dnia na dzień coraz gorzej "idzie" picie mleka. Jeśli chodzi o jadłospis:

9-mleko (wcześniej 210 teraz ok 160)
12-12.30 albo słoik kupny obiadu 190..albo robiony obiadek 250
15-drugi posiłek warzywny 190, albo 125 obiadek plus słoiczek owoców 125
18.30- mleko albo kaszka z lipą
20.30- 220 mleko z łyżeczką kaszki



Czasami w między czasie dostaje jeszcze jogurt dla niemowląt (Nestle), chrupki ryżowe, kukurydziane...i podjada to co ja mam na talerzu...czyli kawałek chlebka, parówki, ziemniaka z sosem...Dostaje również kompot z jabłek, soki i herbaty...bo wody niestety nie chce jeść. Z czerwonych owoców je tylko maliny. Oprócz tego jabłka, winogrona, morele, brzoskwinie, banana sporadycznie. Z warzyw: marchew, ziemniak, brokuł, kalafior, groszek, codziennie pietruszka,cukinia. 3 razy w tygodniu zjada również jajko:)

Czy taki jadłospis jest prawidłowy?

Mam jeszcze pytanie odnośnie kaszy....jak często dziecko może jeść kasze...synek lubi kaszę i prawie codziennie dostaje kasze do obiadu...kukurydzianą, jaglaną, jęczmienną...na zmianę. Oprócz kasz zjada również makaron i ryż.

Czy może dostawać dwa razy dziennie mięso do obiadu?

Pozdrawiam
 
Proszę wprowadzić produkty mleczne w postaci jogurtów powinny być naturalne (takie jak dla dorosłych) ostatecznie mogą być te dla dzieci. Dzięki temu zwiększy Pani ilość wapnia. Jednak 500 ml dla prawie rocznego dziecko to ilość zgodna z zaleceniami.Brakuje mi w jadłospisie produktów zbożowych, oprócz kaszki niemowlęcej, powinna Pani zacząć wprowadzać chlebek, kaszę (jaglaną, manną) do obiadu lub na słodko.
pozdrawiam
 
Witam!

Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Synek je kaszę jaglaną od dawna. Gluten miał wprowadzany od września, więc nie wiem na ile mogę sobie pozwolić z dawkami produktów zbożowych jak chleb.
 
Witam, próbowałam zasięgnąć rady w innym dziale forum, jednak bez rezultatów niestety, pozwolę więc sobie napisać jeszcze tutaj.

Tak wygląda dzienne menu mojej rocznej córki:

ok. 9:00 - 120 ml mleka;
ok. 13:00 - 120 ml mleka z odrobiną kaszki, czasami da się wdusić kilka kwadracików chleba z jakimś serkiem lub szynką (kwadraciki wielkości mniej więcej 2x2 cm);
ok. 16:00 - 120 ml mleka, podejście do obiadku, które kończy się krzykiem po drugiej łyżeczce najczęściej, wtedy staram się dać małej jeszcze kilka kawałeczków chleba albo banana, którego sporadycznie zje (tez w ilości kilku centymetrów kwadratowych łącznie);
ok. 19:30 - 150 ml mleka z odrobiną kaszki;
ok. 23:00 - 210 ml mleka z małym dodatkiem kleiku ryżowego.

Tak to przeważnie wygląda. Echhh. Daję jej też _raz dziennie_ kawałek suchego chleba, który jest głównie niuplany, czasami połowa jest zjedzona oraz biszkopta lub inne suche ciastko. Ale nie są to ilości, które mogą nawet niejadka zapchać na tyle, że jest syty.

Dodam jeszcze, że problemy z jedzeniem zaczęły się niecały miesiąc temu. Prawie z dnia na dzień. Wcześniej córka jadła zupełnie dobrze, może nie dużo, ale urozmaicenie i bez protestów. Nie jest chora, nie było w tym czasie żadnej "epokowej" zmiany w rozwoju, otoczeniu itd.

Co mam z tym fantem począć? Czy to co je jest w stanie pokryć jej potrzeby?
 
Witam !
czy dla 1,5 rocznego dziecka ok 400 ml zupy na jeden posiłek dość gęstej to nie za dużo? Jesli tak to ile takiej zupy w ml powinien on zjadac i jakiej konsystencji??
 
wojtysiowa: to stanowczo za dożo jest to porcja dla dorosłego człowieka, jeśli zje 200ml to będzie wystarczająco, im gęstsza zupa tym więcej kalorii, chyba że jest to krem z warzyw to wówczas gęstość nie jest jednoznaczna z kalorycznością.
Miranda13: po 2 roku życia nie więcej niż 30 g na porcję nie częściej niż 1 raz w tygodniu.
 
reklama
Mam roczną córeczkę.Od miesiąca sama przygotowuję jej posiłki.Chciałabym wiedzieć jaką ilość mięsa powinnam podawać do obiadu/np.jeden gotowany klopsik,łyżka gotowanego mięsa/.Czy warzywa z zupy można podawać na 2 danie jako dodatek do miesa?Czy do wywarów warzywnych dodaje się masło lub olej?w jakiej ilości i kiedy/na koniec gotowania czy w trakcie?Mam jeszcze wiecej pytań ale o odp.na te prosiłabym na poczatek:)To moje pierwsze i jedyne dziecko:)Jestem "starszą-młodą mama":)
 
Do góry