reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Początek ciąży i brak zatrudnienia

Dołączył(a)
25 Wrzesień 2017
Postów
2
Witam,
Mam pytanie dotyczące mojej obecnej sytuacji w jakiej się znalazłam. Mam 2 dzieci z najmłodszym siedzę w domu ponieważ nie dostał się do żłobka a dzisiaj dowiedziałam się że jestem w ciąży w 2 tygodniu. Jestem zarejestrowana w UP bez prawa do zasiłku i spodziewam się 3 dziecka ... 500+ dostaję na drugie dziecko z żadnych innych świadczeń nie korzystam a przeraża mnie świadomość przebywania kolejnych minimum 2 lat w domu bez żadnych dochodów... Pytanie moje dotyczy sytuacji w której np. mój brat prowadząc działalność gospodarczą mógłby mnie zarejestrować jako swojego pracownika na najniższą krajową ale że jako nie jest bogaty i ma swoją rodzinę po przekroczeniu 3 miesiąca ciąży poszłabym na zwolnienie lekarskie i do końca ciąży bym na nim przebywała. Czy taka sytuacja ma prawo się udać i czy mój brat poniósłby jakieś koszty z tym związane oprócz opłacania do ZUS'u składek za mnie ?
Będę wdzięczna za poradę.
Pozdrawiam
MamaAnia2017
 
reklama
Rozwiązanie
No ale jednak ten miesiąc trzeba przepracować, sorki za wprowadzenie w błąd. A jak się potem do macierzyńskiego liczy? To nie jest średnia za ostatnie pół roku? Bo coś mi w głowie się kojarzy, że do czegoś te pół roku jest potrzebne, ale nie wiem w którym kościele to dzwoni :-D
Przy DG jest naliczana srednia.
Po porodzie dostaniesz tzw. kosiniakowe, to 1000zł miesiecznie czyli niewiele mniej niz macierzyński a bez dodatkowych komplikacji. Na pewno dostaniesz 500 na trzecie dziecko a moze i na pierwsze po ponownym przeliczeniu dochodu na osobe. Możliwe, ze i zasiłek rodzinny uda Ci się otrzymać, kryterium dochodowe to coś ok. 700zł na osobę.
 
Jeśli brat Cię zatrudni to trzeba zapłacić zus za dwa miesiace (miesiac musisz pracować i za pierwszy miesiąc chorobowego), zaliczki na podatek dochodowy oraz po porodzie jeszcze jeden zus. Licz się z kontrolami, to sie często zdarza i wtedy musisz mieć dowody na to, ze pracowałaś u brata (Twoje podpisy na fakturach, pod mailami, często pytaja bezposrednio w miejscu pracy czy ktoś Cię kojarzy itp.). Generalnie zatrudnianie kobiet w ciaży nie jest zabronione, natomiast fikcyjne zatrudnainie juz tak. Na czas kontroli wstrzymują zasiłek chorobowy, jeśli uzanają, ze rzeczywiście pracowałaś dostajesz z wyrównaniem za okres gdy miałaś wstrzymany.
 
Witam,
Mam pytanie dotyczące mojej obecnej sytuacji w jakiej się znalazłam. Mam 2 dzieci z najmłodszym siedzę w domu ponieważ nie dostał się do żłobka a dzisiaj dowiedziałam się że jestem w ciąży w 2 tygodniu. Jestem zarejestrowana w UP bez prawa do zasiłku i spodziewam się 3 dziecka ... 500+ dostaję na drugie dziecko z żadnych innych świadczeń nie korzystam a przeraża mnie świadomość przebywania kolejnych minimum 2 lat w domu bez żadnych dochodów... Pytanie moje dotyczy sytuacji w której np. mój brat prowadząc działalność gospodarczą mógłby mnie zarejestrować jako swojego pracownika na najniższą krajową ale że jako nie jest bogaty i ma swoją rodzinę po przekroczeniu 3 miesiąca ciąży poszłabym na zwolnienie lekarskie i do końca ciąży bym na nim przebywała. Czy taka sytuacja ma prawo się udać i czy mój brat poniósłby jakieś koszty z tym związane oprócz opłacania do ZUS'u składek za mnie ?
Będę wdzięczna za poradę.
Pozdrawiam
MamaAnia2017
Ja nie polecam takich kombinacji. Po pierwsze jest to niezgodne z prawem a po drugie wieczny stres czy ZUS nie zrobi kontroli też nie sprzyja kobiecie w ciąży. Twój brat może ponieść bardzo wysokie koszty jeżeli ZUS stwierdzi, że zatrudnienie było fikcyjne. Dla mnie to takie trochę okradanie społeczeństwa... Ale to tylko moje zdanie...
 
Dokładnie nie kombinuj bo po pierwsze to nieuczciwe a po drugie zupełnie zbedne bo dostaniesz kosiniakowe 1000 i 500+ na 3 dziecko i pewno na pierwsze tez sie załapiesz przy trojce dzieci i masz bez kombinowania
 
@MamaAnia2017 Ciążę liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki - zatem musisz być przynajmniej w 4tc ;-) I zgadzam się z dziewczynami - nie ma co kombinować, bo później może z tego wyniknąć więcej szkody niż pożytku. Zwłaszcza, że to bliska rodzina, więc wątpię, żeby ominęła Was kontrola z ZUS.

PS. Koszt ZUS + podatek dochodowy od najniższej krajowej (tj. do 2000zł brutto), to 952,72zł miesięcznie. Do tego musisz wykonać wstępne badanie lekarskie (w zależności od stanowiska - ok. 50-200zł) oraz mieć przeprowadzone szkolenie BHP (pewnie ok 50-100zł)
 
Ostatnia edycja:
reklama
reklama
Do góry