reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Pomoc w ocenie wyników

Hopee...

Zaciekawiona BB
Dołączył(a)
21 Marzec 2021
Postów
30
Hej,
Czy możecie pomóc w ocenie wyników ?
Badanie robione w 4dc:

FSH 8,02 (3,03-8,08 mlU/ml)
LH 4,45 (1,80-11,78 mlU/ml)
Estradiol 46,00 (21-251 pg/ml)
Prolaktyna 18,67 (1,20-29,93 ng/ml)

TSH 2,205 (0,350-4,940)
FT3 2,68 (1,58-3,91)
FT4 0,98 (0,70-1,48)

Niby wszystkie wyniki mieszczą się w normie podanej przez laboratorium ale trochę martwi mnie stosunek LH/FSH bo wynosi 0,55 a czytałam, że prawidłowy wynik powinien być koło 1.
Jak myślicie - mam się czym martwić ?
 
reklama
Ja dopowiem w kwestii tarczycy, ze fT4 troche malo i najprawdopodobniej stad TSH w okolicach 2. Dla kobiet starajacych sie o ciaze najlepiej, jak TSH jest blizej 1.
 
Odchodzi się od liczenia stosunku l:h i FSH. U mnie wyszedl podobny jak Twój i mój lekarz powiedział, że jest ok. Chwilę potem zaszłam w ciążę więc chyba faktycznie nie było w tym wyniku nic złego . Jeśli się starasz - TSH dla kobiet starających najlepiej aby było w granicach 1.
 
Tylko żeby mieć pewność, że te TSH jest nieprawidłowe, to ja bym powtórzyła badanie. Bo na jego wysokość będzie miał wpływ np. stres albo wysiłek fizyczny tuż przed badaniem.
Wynik do obserwacji, ale raczej nie do leczenia. Warto na pewno kontrolować potem poziom w ciąży, bo TSH lubi sobie poszaleć.
Moim zdaniem w wynikach nie ma nic specjalnie niepokojącego.
Obniżony stosunek może świadczyć o niedoczynności przysadki - pytanie czy masz objawy takie jak szybkie marznięcie lub spadek wagi, nadmierne pragnienie lub obniżony poziom glukozy.
 
Odchodzi się od liczenia stosunku l:h i FSH. U mnie wyszedl podobny jak Twój i mój lekarz powiedział, że jest ok. Chwilę potem zaszłam w ciążę więc chyba faktycznie nie było w tym wyniku nic złego . Jeśli się starasz - TSH dla kobiet starających najlepiej aby było w granicach 1.
dziękuję za pomoc, endokrynologa mam już umówionego także zobaczymy co z tym TSH
 
reklama
Tylko żeby mieć pewność, że te TSH jest nieprawidłowe, to ja bym powtórzyła badanie. Bo na jego wysokość będzie miał wpływ np. stres albo wysiłek fizyczny tuż przed badaniem.
Wynik do obserwacji, ale raczej nie do leczenia. Warto na pewno kontrolować potem poziom w ciąży, bo TSH lubi sobie poszaleć.
Moim zdaniem w wynikach nie ma nic specjalnie niepokojącego.
Obniżony stosunek może świadczyć o niedoczynności przysadki - pytanie czy masz objawy takie jak szybkie marznięcie lub spadek wagi, nadmierne pragnienie lub obniżony poziom glukozy.
endokrynolog już umówiony, także zobaczymy co on powie na te wyniki.
Co do obniżonego stosunku to właśnie czytałam, że może to świadczyć o niedoczynności przysadki ale nie mam żadnych niepokojących objawów typu, spadek wagi, nadmierne pragnienie itp.
 
Do góry