reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Ponizej 3ego centyla wzrostu

Dreddka

Fanka BB :)
Dołączył(a)
16 Wrzesień 2011
Postów
3 536
Miasto
Tbilisi
Witajcie
Nasza coreczka urodzila sie w listopadzie majac 49 cm wzrostu i wazac 3050. Byly klopoty z refluksem, ale wagowo utrzymywala sie pomiedzy 10 a 25 percentylem, a wzrost 3-10. Nagle z wzrostem zaczelo sie robic gorzej
25 lutego mierzyla 58 cm (pomiedzy 10 a 25) 25 marca 58,5 cm i 3 percentyl. A dzis ma 61 cm i jest ponizej 3 percentyla. Waga natomiast wzrasta bardzo fajnie. Troche mnie to martwi.
Ma 5 miesiecy i zaledwie 61 cm!
My nie jestesmy wysocy ( ja 162 cm, moj maz 171) ale jestesmy najnizsi w naszych rodzinach. Nasi bracia sa wyzsi.
Czy powinnam juz zastanaiwac sie nad jakimis specjalistycznymi badaniami?
 
reklama
Dreddka nie powinnaś na razie się martwić bo rośnie gdyby całkowicie stanęła to byłoby dziwne a tak może po prostu ma taki etap że więcej przybiera a później przestanie tak przybierać za to ją wyciągnie;-)nie patrz ciągle na centyle ;-)ale obserwuj:tak:
 
Nie przejmuj się siatkami, wielu pediatrów wręcz odradza patrzenie na nie.
Dziecko nie rośnie jednostajnie, a zmiennie. Są miesiące, że nie urośnie nawet 0,5 cm lub nie przybędzie na wadze, za to innego miesiąca możesz się złapać za głowę jak mocno podskoczy.
Twoja córcia jest jak najbardziej normalna, to, że rodzice są wysocy nie musi oznaczać, że dziecko będzie rosło bardzo szybko :)
 
również się zgadzam, ważne aby dziecko rozwijało się prawidłowo, a rozbieżności między centylami nie były większe niż np. 3 wartości, tzn. gdyby np. twoja córeczka nagle zaczęła bardzo rosnąć i doszła do 50 centyla, a wagowo byłaby na 3, to można by się zacząć zastanawiać, ale na pewno nie martwić, tylko wybrać się do lekarza, jeśli lekarz nie zaobserwuje jakiś ważnych zmian to nie ma się czym przejmować ... twoja córcia jest akurat w takim wieku kiedy ciągle jest pod kontrolą chociażby ze względu na szczepienia wiec jeśli lekarz nic nie mówi to nie ma powodu do niepokoju :-) i nie zaglądajcie zbyt często do tych siatek :-D mój synek jak się urodził to nie było na niego żadnej siatki centylowej, ważył 2250 gram i miał zaledwie 50 cm .. a teraz jaki chłop :-D
 
jeśli to Cię pocieszy to ja w karcie dziecka mam na każdej kontroli wpisane NISKOROSŁOŚĆ (poniżej 3 centyla). Mam 30 lat i całe 152cm :-D jestem może kurdupel, ale czy wzrost jest najważniejszy? Moje dzieci też są na 3 centylu chwilami poniżej, ale mam to na razie gdzieś, pediatra nie kazała się wogóle tym przejmować, bo mówi że waga ładna i że dzieci rosną symetrycznie więc jest ok. W razie co to możesz zrobić badanie tarczycy jeśli to Cię martwi.
 
Do góry