reklama

Proszę o poradę dla matki z 5 dzieci

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez beata26, 26 Lipiec 2012.

 1. beata26

  beata26 szczęśliwa mamusia :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Witam, chciałabym prosić o poradę. Mam koleżankę, która ma 26 lat i 5 dzieci (8 lat, 6 lat, 5 lat, 3 lata i 4 mce). Jej mąż od jakiegoś zaniedbuje rodzinę, pracuje w innym mieście, zarabia 3 tys, ale na życie oddaje tylko 1100zł. Córka, 5 lat, ma zdiagnozowaną cukrzycę jest na pompie, koszty wiadomo wysokie. Matka ma na dziecko zasiłek z MOPSu ciut powyżej 500zł bo zrezygnowała z pracy żeby opiekować się dzieckiem. Mieszkają w mieszkaniu dziadka koleżanki, ledwo 32 m2. Wiem, że mąż gnębi ją psychicznie, dziewczyna jest załamana sytuacją. Chciałabym jej jakoś pomóc, ale nie bardzo wiem co jej doradzić. Ona chce się rozwieść, ale boi się, że zostanie bez alimentów, bo ten zagroził jej że będzie pracować na czarno żeby nic nie płacić. Mówi jej że lepiej niech sobie strzeli w łeb to będzie spokój, a wiem że ona jest bliska załamania nerwowego. Od sąsiadki wiem, że raz ktoś obcy z ulicy chciał wezwać policję, bo koleżanka tak bardzo krzyczała, nie wiem czy na dzieci czy męża. Ona się boi że ktoś naśle na nią opiekę, bo ma silną nerwicę i jest dość krzykliwa niestety. Mąż powiedział, że powie że ona pije i bije dzieci, ale to nie jest prawdą. Chciałabym wiedzieć do jakich instytucji oprócz MOPS może się zgłosić, polecilam PFRON, PCPR, PCK. Ile kosztuje rozwód, czy jest szansa na alimenty nawet jeśli on będzie pracować na czarno? Czy może zmienić zamki w drzwiach i wywalić męza z domu, który po przyjeździe tylko pije i krzyczy, wyżywa się najbardziej na żonie i chorej córce? Bardzo proszę o jakieś porady, bo już nie wiem jak mogę pomóc tej rodzinie.
  Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam :-)
   
 2. beata26

  beata26 szczęśliwa mamusia :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  ponawiam prośbę :-)
   
 3. reklama
 4. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Koszty rozwodu są zróżnicowane - wiele zalezy od długości postepowania i kosztow dowodów (biegli itp.). W pis to 600 zł. Niemniej w tej sytuacji zapewne przysługiwałoby zwolnienie z kosztów i wpisu (wniosek składamy wraz z pozwem). Co do alimentów, jesli nie będzie można ich wyegzekwować od ojca to w tym przypadku alimenty wypłaci FA (do 500 zł na dziecko).
  Nie wiem czy mąż jest zameldowany w tym mieszkaniu czy nie.

  przede wszystkim nalezy zebrać sensowny materiał dowodowy. Sama Pani pisze, ze sąsiedzi słyszeli krzyki tej Pani. A co jesli ojciec dzieci rzeczywiscie powie na rozprawie, że wpadla ona wówczas w atak szału i krzywdziął dzieci? Jesli między małzonkami nie ma zgodnej woli rozwodu to spotepowanie moze być bardzo trudne, długi i wykańczające psychicznie. Nie można decydować sie na nie bez przygotowania. Warto wezwać policję kilka razy gdy maż jest agresywny i pijany, założyć mu niebieską karte gdy zneca się nad rodziną.
   
 5. beata26

  beata26 szczęśliwa mamusia :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  bardzo Pani dziękuję za pomoc:-)
   

Poleć forum