reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Proszę o poradę

Anonimowa

Zaangażowana w BB
Dołączył(a)
21 Styczeń 2020
Postów
106
13 lutego zawarłam umowę o prace na czas określony do dnia 31 marca, niestety chwile później bo na początku marca dowiedziałam się o ciąży i ze względu na prace jaka wykonywałam byłam już na l4 wiec przepracowałam tylko kilka dni, umowa nie została przedłużona ponieważ byłam przed 13 tc, czy po porodzie maluszka mogę starać się o kosiniakowe ? Należy mi się czy nie ? Czy coś jeszcze mi się należy na maluszka? Proszę o normalne odpowiedzi, jest to moja pierwsza ciąża i jestem totalnie zielona w tych sprawach
 
reklama
Rozwiązanie
No to moim zdaniem nie dostaniesz chorobowego, bo aby je dostać musisz podlegać pod obowiązkowe ubezpieczenie chorobowe minimum 30 dni (lub 90 dni - jeśli było dobrowolne, np. z tytułu umowy zlecenia). Musiałabyś wykazać, że wcześniej podlegałaś pod ubezpieczenie chorobowe przez 10 lat. Chyba nie spełniasz wymogu "wyczekiwania", aby było wypłacane Ci świadczenie pieniężne - masz pomiędzy pracami przerwę dłuższą niż 30dni, więc poprzednie zatrudnienie nie wlicza się do czasu wyczekiwania.
Dowiadywałam się w zusie i należy mi się zasiłek
A umowa była na okres próbny? To była umowa o pracę? Czy zlecenie? Która z kolei?
Z tego co wiem to nie ma znaczenia w którym się jest tygodniu, kiedyś tak było. Od początku obowiązuje ochrona i ZUS powinien wypłacać stosowny zasiłek aż do porodu a potem za okres urlopu macierzyńskiego.
Tylko trzeba złożyć odpowiedni wniosek.
 
A umowa była na okres próbny? To była umowa o pracę? Czy zlecenie? Która z kolei?
Z tego co wiem to nie ma znaczenia w którym się jest tygodniu, kiedyś tak było. Od początku obowiązuje ochrona i ZUS powinien wypłacać stosowny zasiłek aż do porodu a potem za okres urlopu macierzyńskiego.
Tylko trzeba złożyć odpowiedni wniosek.
Była to pierwsza umowa w tej firmie, umowa o prace na czas określony, złożyłam wniosek do ZUS o świadczenie chorobowe które mam dostawać aż do czasu porodu ale narazie nic nie dostałam dlatego chciałabym się dowiedzieć co mogę dostać i co należy mi się po porodzie
 
Była to pierwsza umowa w tej firmie, umowa o prace na czas określony, złożyłam wniosek do ZUS o świadczenie chorobowe które mam dostawać aż do czasu porodu ale narazie nic nie dostałam
A dopytywalas się w ZUS? Mają jakiś czas na rozpatrzenie a teraz wiadomo że korona króluje. Normalnie po porodzie powinnaś mieć zasiłek macierzyński z ZUS.
Co do Kosinakowego to się nie wypowiem, wiem tylko ze przysługuje jeżeli wogóle się nie pracowało np. studentkom.
 
A dopytywalas się w ZUS? Mają jakiś czas na rozpatrzenie a teraz wiadomo że korona króluje. Normalnie po porodzie powinnaś mieć zasiłek macierzyński z ZUS.
Co do Kosinakowego to się nie wypowiem, wiem tylko ze przysługuje jeżeli wogóle się nie pracowało np. studentkom.
Dopytywałam podobno mieli problem z zaświadczeniem z3 od byłego pracodawcy i mam jeszcze poczekac
 
Dopytywałam podobno mieli problem z zaświadczeniem z3 od byłego pracodawcy i mam jeszcze poczekac
To trzymaj rękę na pulsie i bądź spokojna bo stres nie służy ani Tobie ani maluchowi.
Niestety w obecnym czasie trudno się cokolwiek załatwia ale za to nie mam wezwań na komisję bo wszystko jest zdalnie kompletowane.
Możesz przy okazji następnej wizyty w ZUS czy telefonu dopytać o zasiłek po porodzie.
Powinien przysługiwać na takich samych zasadach jak ten w stosunku pracy i możesz już starać się o przyznanie go na 6 tygodni przed planowanym terminem porodu (już 6 tygodni przeć porodem możesz przejść na macierzyński jeżeli boisz się że nie załatwisz jak maluch będzie na świecie), po porodzie masz 21 dni na złożenie wniosku o przyznanie zasiłku macierzyńskiego. Ale masz jeszcze na to czas.
 
To trzymaj rękę na pulsie i bądź spokojna bo stres nie służy ani Tobie ani maluchowi.
Niestety w obecnym czasie trudno się cokolwiek załatwia ale za to nie mam wezwań na komisję bo wszystko jest zdalnie kompletowane.
Możesz przy okazji następnej wizyty w ZUS czy telefonu dopytać o zasiłek po porodzie.
Powinien przysługiwać na takich samych zasadach jak ten w stosunku pracy i możesz już starać się o przyznanie go na 6 tygodni przed planowanym terminem porodu (już 6 tygodni przeć porodem możesz przejść na macierzyński jeżeli boisz się że nie załatwisz jak maluch będzie na świecie), po porodzie masz 21 dni na złożenie wniosku o przyznanie zasiłku macierzyńskiego. Ale masz jeszcze na to czas.
Dziękuje bardzo za pomoc ! Pozdrawiam
 
reklama
@Kamy_czek nie wprowadzaj w błąd. Zasiłek macierzyński nie będzie się należał bo autorka pytania nie będzie pracownikiem już. Jedynie chorobowe do dnia porodu a później kosiniakowe.
Ja miałam zasiłek macierzyński a umowa wygasała w dniu porodu.
Zależy od rodzaju umowy.

Być może coś się zmieniło bo jednak to było parę lat temu.
Dlatego napisałam aby się dopytać w ZUS.
 
reklama
Ja miałam zasiłek macierzyński a umowa wygasała w dniu porodu.
Zależy od rodzaju umowy.

Być może coś się zmieniło bo jednak to było parę lat temu.
Dlatego napisałam aby się dopytać w ZUS.
U Ciebie umowa zakonczyla się w dniu porodu i należał Ci się zasiłek. A @Anonimowa nie miała przedłużonej (pracodawca nie miał takiego obowiązku) i jej się nie będzie należał.
 
Do góry