reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Przystanek kulinarny

Pasztet pyszny, ale ja nie umiem robić, robił mój dziadek, ale przepis dopiero za parę dni mogę miec:|
A co do chleba kurde fajny temat może się też skuszę, dajcie foty gotowych chlebów może wenę załapię:D Moja znajoma robiła z bakaliami, jezu dotej pory pamiętam ten smak:D
 
reklama
stripMYmind, ok, to poczekam na ten przepis. Nie wiedząc jak się do tego królika zabrać, wpakowałam do zamrażarki, co by poczekał na lepsze czasy ;)
Btw, ta cała tuszka wygląda raczej jak obrany kot:-D
 
Chleb razowy
25 dkg mąki żytniej razowej
25 dkg mąki pszennej
3/4 szklanki zmieszanych ziaren słonecznika, dyni, siemienia lnianego
15 g świeżych drożdży
2 łyżki oliwy z oliwek
1 łyżka cukru
1 łyżka soli grubej
350 ml ciepłej wody
Wykonanie:
Drożdże + cukier rozpuścić w wodzie.
Wszystkie sypie składniki wymieszać w misce po czym dodać drożdże i wyrabiać ciasto do 10 minut.
Pozostawić w misce do wyrośnięcia 30-60 minut, po czym uformować ciasto w blaszce na luźno i wstawić do nagrzanego piekarnika (200 stopni).
Piec 40-45 minut, po upieczeniu położyć na czymś przewiewnym.
Smacznego !!!
 
mms_img1554554281.jpg

a oto mój wczorajszy wypiek. Chleb żytnio-gryczany, oczywiście na zakwasie.
Wlałam do zbyt szerokiej formy, ale i tak kanapki choć płaskie - bardzo smaczne.

Serio, zachęcam do samodzielnych wypieków, duża frajda i do tego jeszcze pyszna :)
 
stripMYmind, królik wciąż czeka :)

renata borysek, ja bazuję cały czas na tym samym przepisie, który po swojemu modyfikuję.
Całość trzeba oczuwiście zacząć od przygotowania zakwasu. Trwa to tydzień. Ja swój zrobiłam ze zwykłej mąki żytniej typ 720, ale żytnia żurkowa wg mnie jest lepsza.
W dużym - min 600ml słoiku mieszamy 2 czubate łychy mąki z taką ilością wody, która odpowiada tej samej objętości, mieszamy odstawiamy w najcieplejszym miejscu w kuchni. Następnego dnia dodajemy kolejną łychę mąki i wodę i tak przez 5 dni, po tygodniu zakwas jest gotowy. Pachnie to różnie, ale nie należy się zrażać;-)

Chleb nie wymaga dużego nakładu pracy, tylko sporo czasu.
Wieczorem mieszam łyżką 4 szkl mąki żytniej z 3 szkl wody i szkl przygotowanego zakwasu. To co zostaje w słoiku włożyć do lodówki. Ciasto odstawić w ciepłym miejscu na noc. Ja je robię w dużej plastikowej misce. W osobnym garnku podgrzewam trochę wody - tak do ok 60 stopni, stawiam na to miskę, przykrywam jakimś ręcznikiem i idę spać:-)

Rano przekładam trochę tego ciasta do słoika z zakwasem - tak zeby było ok 300ml, mieszam i wkładam do lodówki
do pozostałej masy dodaję opcjonalnie 1 szkl mąki gryczanej/płatków owsianych/mąki razowej itp + 1 szkl ziaren + 0,5szkl mąki żytniej i trochę wody - tak żeby ciasto było trochę bardziej zwarte niż na placki ziemniaczane + 3 łyżeczki soli, mieszam łyżką i lecę do roboty;-)
po powrocie z pracy mieszam to wszystko jeszcze raz z ok 1 szkl jakiejś mąki - ciasto ma być wciąż dosyć luźne. Przekładam do 2 keksówek wyłożonych papierem do pieczenia, polecam podsypać płatkami owsianymi, odstawiam w ciepłe miejsce i zabieram się za obiad:-)
o 20, kiedy młoda już śpi wkładam wyrośnięte ciasto do nagrzanego piekarnika do 200 stopni, po 20 min zmniejszam do 180. Piec ok 80 min
Jeść rano :)

Smacznego!

moje ciasto właśnie sobie rośnie na jutrzejszy wypiek
 
Pyszna sałatka:-)

1słoik selera konserwowego
1puszka kukurydzy
20dag szynki
20dah sera zółtego
5 jaj ugotowanych na twardo
6ogórków konserwowych
majonez
sól,pieprz
kilka plastrów ananasa z puszki

ser,ogórki,jajka,szynkę,ananas pokroić w kostkę.Dodać osączoną kukurydze i seler.Do prawić solą i pieprzem wymieszać z majonezem.

Polecam!!Smacznego!!
 
Ostatnia edycja:
Baska to juz nie mnie. Ananasa z sałatki nie rusze ani nawet sałatki bo wyczuje słodkość. (na deser mniam), kukurydzy żołądek nie trawi a selera nie cierpie.
 
reklama
Do góry