reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Rozszczep wargi- dziedziczenie?

Dołączył(a)
4 Czerwiec 2011
Postów
5
Moja żona miala rozszczep wargi, maiala na to operacje i obecnie pozostaly tylko blizny i planujac dziecko zastanawiamy sie czy jest to cecha dziedziczna? Wedlug lekarzy rozszczep powstal po tym jak tesciowa uderzyla sie w brzuch podczas ciazy ale czy to mozliwa diagnoza? Czy jest prawdopodobienstwo ze nasze dziecko tez bedzie mialo rozszczep?
Pozdrawiam i licze na Wasze odpowiedzi
 
reklama
natec12, ja urodziłam dziecko z rozszczepem i wargi i podniebienia. Jedno wiem na pewno, prawdopodobieństwo wystąpienia takiej wady jest zawsze, bo to najczęstsza wada wrodzona, niezależnie od wad matki. Lekarze dopatrują się przyczyn w niedoborach kwasu foliowego w pierwszych tygodniach ciąży, a na pewno uderzenie nie jest przyczyną, to najbardziej niedorzeczna diagnoza jaką słyszałam.
Pozdrawiam.
 
tez nam sie wydawalo ze to nie mozliwe aby od uderzenia byl rozszczep. A czy to jest genetyczne, czy tak jak napisalas brak kwasu foliowego? Jakie jest prawdopodobienstwo ze dziecko tez bedzie mialo taka wade?
 
panna.nikt ma racje , skad oni wzieli taka teorie. Osobiscie mam znajomych, ojciec dziecka mial rozszczep i dziecko odziedziczylo ta wade, wiec uwazam ze jest dziedziczne. Co do prawdopodobienstwa odziedziczenia nigdy nie jest sie pewnym, zalezy jakie geny odziedziczy. Nie jest w 100 % powiedziane ze sie urodzi z ta wada.
 
Witam, jestem neurologopedą klinicznym i uważam, że:


1. tak, rozszczepy mogą mieć podłoże genetyczne (to tzw. predyspozycje genetyczne)
2. wcale nie jest tak, że dziecko matki z rozszczepem na 100% będzie miało rozszczep
3. rozszczepy powstają: rozszczep wargi - do zaburzenia rozwojowego zachodzi w okresie formowania się podniebienia pierwotnego w 4–6 tygodniu rozwoju (ciąży), natomiast rozszczep podniebienia 10-12 tydzień ciąży w wyniku zaburzeń w kształtowaniu się podniebienia wtórnego.

4. etiologia to przede wszystkim:
a) niedotlenienie organizmu w 4-12 tc (ponad połowa Nepalczyków ma rozszczep)
b) braki witaminowe (w tym kwas foliowy)
c) niedobory pierwiastków
d) nikotynizm i alkoholizm matki
e) promieniowanie
f) gorączka
g) różyczka
h) grypa
i) toksyny i leki
j) inne

Zatem profilaktyka przede wszystkim - kwas foliowy i inne witaminy proszę zażywać już przed ciążą, dobrze się odżywiać, spacerować, dotleniać organizm, aktywnie spędzać czas, unikać zarażeń, gorączki, chorób, nie brać leków, nie pić, nie palić

Pozdrawiam
 
oczywiscie ze alkohol w czasie ciazy odpada, nawet teraz żona wogole nie pije chyba ze okazyjnie tylko do toastu, papierosow nie pali. Wiec prawidlowe odzywianie, aktywny tryb zycia moze zmniejszyc ryzyko wystapienia rozszczepu?
 
Zawsze zdrowe i aktywne zycie, odzywianie i przyjmowanie witamin moze zmniejszac ryzyko wszelkich zaburzen, ale nie daje gwarancji niestety.
Najważniejsze - DOTLENIANIE od początku ciazy

I jeszcze jedno - do 12 tc (obecnie lekarze mowią, ze do 8 tc) tworza się narządy u człowieka (płodu) i nawet najmniejsza dawka alkoholu może mieć bardzo negatywny wpływ!!! NIE MA bezpiecznej dawki alkoholu dla ciężarnych - proszę o tym pamietać.
Pozdrawiam
 
reklama
Moja tesciowa ma rozszczep,odziedziczył go jej syn,ona miała po matce,my z mężem drżeliśmy przez 2 ciaze,ale moje dzieci nie mają ,moze dlatego ze mąż nie ma .
 
Do góry