reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

RTG i TK w ciąży

reklama
no właśnie do zapłodnienia już na pewno doszło bo owu była ok 8-9 dni przed badaniem. Komórka krążyła pewnie gdzieś w jajowodach i jeszcze się nie zagniezdzila. Ale wówczas już też dochodzi do podziałów w tej komórce, dlatego trochę się martwię.
 
@EmiT Ale obecnie nie masz na to już żadnego wpływu. Moim zdaniem - jeśli na tym etapie doszło do uszkodzenia/błędnego podziału, to ciąża zakończy się poronieniem w jej początkowym etapie. Jeśli jednak donosisz ciążę, to wszystko będzie ok.
 
@EmiT Ale obecnie nie masz na to już żadnego wpływu. Moim zdaniem - jeśli na tym etapie doszło do uszkodzenia/błędnego podziału, to ciąża zakończy się poronieniem w jej początkowym etapie. Jeśli jednak donosisz ciążę, to wszystko będzie ok.
tak, wiem, że nie mam🙁 staram się zachować spokój. Zadałam pytanie żeby się dowiedzieć jak u innych kończą się takie historie.
 
Bardzo dużo jest takich historii, są przecież panie w ciąży np. w trakcie leczenia onkologicznego i u nich nie odracza się badań obrazowych z użyciem promieniowania, jeśli jest taka potrzeba.
Z dowodów anegdotycznych w Katowicach jest pani, która w 10 tc miała trombektomię z użyciem pełnej dawki promieniowania i kontrastu. To są duże dawki, dużo większe niż przy RTG bo zakrzep trzeba uwidocznić itp. Już urodziła i dziecko jest zdrowe, pisano o niej w internecie jakiś czas temu (jako przykład, ze lekarze nie powinni się bać interwencji radiologicznych u kobiet w ciąży i ryzykować ich życia).
Ja w pierwszych dniach ciąży miałam konieczne TK głowy z kontrastem, do tej pory (32 tc) wszystko jest z dzieckiem okej, ja mam komplikacje niezwiązane z promieniowaniem.
Także myśle ze musisz się zresetować, co było to nie cofniesz a prenatalne - wszystkie 3 - najlepiej zrobić zawsze. Może to będzie argument, żeby złapać nieodpłatne ;)
Oczywiście to nie jest zachęta do robienia wszystkich badan RTG w okresie gdy staramy się o dziecko i należy technikowi zawsze powiedzieć, a także unikać robienia ich w II połowie cyklu, ale czasami trzeba bo od tego zależy nasze zdrowie i życie.
 
Do góry