reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

słabo przybiera na wadze

Dziewczyny wiem że dzieci są różne i trafiają się kurczaki ale pomiędzy 4 a 6 miesiącem dziecko powinno podwoić wagę urodzeniową. W tym przypadku powinno to być -/+ 6 kilo. Ten kilogram jest to jednak 20% masy ciała obecnej. Nie twierdzę że mm to najlepsze rozwiązanie ale jak dla mnie faktycznie mały przyrost tej masy ciała i za miast myśleć że ten typ tak ma wolała bym poszukać przyczyny. Dopiero jak wszystko by wyszło w normie to bym odetchnęła z ulgą. Magdi83 sprawdź jeszcze opinię innego lekarza żeby wykluczyć że nie dzieje się nic niepokojącego. Lepiej dmuchać na zimne. Lekarz pewnie lepiej pomoże niż my tu na forum gdybając.
 
reklama
no fakt, za dużo nie waży :-(, a moze to MM jej nie podchodzi? może warto wprowadzać już słoiczki, lub eko warzywa- marchew, ziemniak, powolutku i będzie ok.
trzymam kciuki!!
 
A czy lekarz zlecił jakieś badania? Moja starsza córka też słabo przybierała na wadze (karmiona piersią) i po wykonaniu morfologii i poziomu żelaza okazało się, że ma niedokrwistość. Pediatra kazała wcześniej zacząć rozszerzanie diety i włączyła żelazo. Nam akurat ferrum słabo pomogło ale zaczęłam dawać do picia napar z pokrzywy- zawiera dużo żelaza i działa krwiotwórczo. Pomogło i waga ruszyła.
 
Ja bym najpierw sprawdziła czy jest zdrowa. Jeśli potrzeba dokarmienia to też myślę, ze lepiej rozszeżyć dietę. Ale jeślu wszystko z nią ok to lepiej zaczekać. Dzieci kp mogą później podwoić wagę urodzeniową. Jeśli zdrowie i rozwój są ok to waga jest mniej wazna. Ale to trzeba by skonsultować.
 
Moja córcia też słabo przybiera. Ale chyba u nas ten typ tak ma. Jest wcześniakiem (36tc) i urodziła się malutka- 2090g. Obecnie 6,5 miesiąca urodzeniowego i jedynie 4660g. Po wyjściu ze szpitala przez 2 tygodnie na moim cycowym (ale z butli) waga stała. Dostałyśmy dodatek do mleka matki zwiększający kaloryczność. Nic to nie pomogło. Strasznie ulewała, ale nikt mi nie wierzył, że za dużo. Cycki wyschły i przeszłyśmy na mm. Bez zmian. Odbyłam więc wizytę do gastroenetrologa i przeszłyśmy na bebilon pepti. Ulewania się skończyły. Teraz jesteśmy na neocate. Plus do tego także dodatek zwiększający kaloryczność. Przyrost wagi z ostatniego miesiąca- 240g, czyli malutko. U nas wyszła nietolerancja laktozy i skaza białkowa.

Zadaj sobie najpierw pytania:
1. Czy z partnerem jesteście duzi czy nie?
2. Spytaj Waszych mam, jak to było z Wami? (Ja urodziłam się w 40tc i miałam 3030g i ciągle na dole siatki centylowej).
3. Czy córa jest aktywna, ma dobry humor, je z cyca bez problemów?
4. Czy ma jakieś problemy brzuszkowe lub ze skórą? To może być wskazaniem do skazy białkowej lub nietolerancji laktozy i stąd może wynikać niska masa, a ulewanie na mm dodatkowo mogłoby za tym przemawiać, gdyż zwykłe mleka mm sa na bazie mleka krowiego robione.
5. Czy jak zjesz nabiał to coś się z małą dzieje?
6. Zrób jej morfologię plus żelazo. Może to anemia. Jak jest anemia to dzieci niechętnie i mało jedzą, a jak mało jedzą to pogłębiają anemię. Jeśli to to, podawaj Actiferol start. Nie zmienia smaku mleka, nie ma koloru i zawiera wszystkie dodatki, które wpływają na dobre wchłanianie żelaza. Mniej więcej w okolicy pół roku dzieciom kończy się zapas Fe zmagazynowany w czasie ciąży. Zwłaszcza na cycu przyda się suplementacja (jeśli żelaza jest mało w badaniu krwi, inaczej nie dawaj), bo w mm zwykle jest dodatek.

Mi się wydaje, że tak ma po prostu. Taka jej uroda. Jeśli chętnie je cyca i nie prosi o więcej, tzn. że się najada. Możesz próbować dawać częściej.
W tym wieku dzieci stopują już z przybieraniem na wadze, nie jest ono takie szybkie.
Podwojenie wagi urodzeniowej do 6 miesiąca tyczy się właśnie dzieci cycowych. Ale każde dziecko jest inne.
Ważne by była ciągle mniej więcej na tym samym centylu. Nie dobrze, gdy dziecko z centyli spada lub gwałtownie rośnie.

Jeśli Cię to niepokoi, idż do lekarza. Ale nie pediatry, tylko właśnie gastroenterologa.

A co do rozszerzania. Kalorycznośc posiłków zwiększają kaszki i kleiki. No i mięso (to też ważne, jeżeli chodzi o żelazo). Z warzywami bym uważała w kontekście wzrostu wagi. My przecież jemy warzywa i owoce, gdy chcemy schudnąć. Przyspieszają przemianę materii, będzie więcej kupek. No i kaloryczność znikoma.
 
Ostatnia edycja:
Dzięki za info dziewczyny, skontaktowałam się z innym pediatrą. Mówiła żeby zrobić morfologię, może to anemia. A mm mam nie dawać. Stwierdziła że mała musi się najadać w dzień, skoro ładnie śpi w nocy. Budzi się tylko 1-2 razy. Lepiej dawać pokarmy stałe. No i jeszcze muszę sprawdzić hormony tarczycy, bo ja w ciąży leczyłam sie na nadczynność. Zobaczymy co będzie.
 
reklama
Do góry