reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Sprawy formalne

reklama
Ale po co w ogóle chcesz iść na urlop? L4 stwierdza, że jesteś niezdolna do podjęcia pracy. Chcesz przerwać niezdolność do pracy z powodu ciąży, pójść na urlop, a potem znowu być niezdolna do wykonywania pracy z powodu ciąży? Trochę to nielogiczne, i moim zdaniem jak ZUS coś takiego zobaczy, natychmiast to skontroluje. I nie dość, że mogą odebrać zasiłek, to jeszcze założą Ci sprawę o wyłudzenie dotychczasowego.
 
Co do stwierdzenia wyłudzenia to raczej nie będzie podstaw.
A właśnie myślałam żeby rozwiązać problem z tym zbyt długim L4.
 
co do urlopu ja własnie poszłam na urlop po to żeby nie przekroczyć tego chorobowego bo z tego co wiem to później lekarz pisze o swiadczenie rehabilitacyjne,ale rozmawiałam ostatnio z facetem z PIP i powiedział że w takiej sytuacji to lepiej pójść na chorobowe a później wykorzystać urlop po skończeniu chorobowego,troche namieszałam ale mam nadzieje że zrozumiesz,jakby nie było nawet jak lekarz wypisze to swiadczenie rehabilitacyjne to nawet gdybyś dostała wezwanie w 9mcu ciąży na komisje lekarską to chyba jasną sprawą jest że żadna kobieta juz w tak zaawansowanej ciąży pracowac nie jest w stanie
 
A czy nadal jest tak, że w firmach powyżej 20 osób zasiłki wypłaca pracodawca i sobie je potrąca z przelewu do ZUS a kontrola jest wtedy najczęściej na wniosek pracodawcy? Jakiś czas temu na pewno tak było i jezeli pracodawca był w porządku to nie robił problemu z przerywaniem biegu zwolnienia urlopem, ale nie wiem czy się przepisy nie pozmieniały ...

W każdym razie moge dopytac siostry - zajmuje się płacami i jest na pewno super na bieżąco :-)
 
Co do stwierdzenia wyłudzenia to raczej nie będzie podstaw.

No właśnie mogą być. Wystarczy, że któryś z urzędników ZUSu dojdzie do wniosku, że skoro stan Twojej ciąży pozwalał Ci na urlop, to równie dobrze pozwalał Ci na pracę. Ergo: będąc na zwolnieniu, wyłudzałaś zasiłek. Niestety z nimi nie ma żartów i raczej marne są szanse udowodnić, że doszli do złego wniosku.
Sensowniej brzmi już raczej pójście na urlop po pełnym okresie przebywania na zasiłku.
 
Mialam kontrol z ZUS-u przy pierwszej ciąży,ale muszę przyznać ze raczej wspominam ją bardzo miło,czyżby aż tak kontrolowali ciężarne??? u nas raczej robia nagonke na chorujących właścicieli firm jesli masz działalność i zachorujezs kontrol murowana,ale co miasto to inaczej,napewno będzie wszystko ok.
 
No właśnie Mysza84 wszystko zależy w jakiej firmie pracujesz - u mnie jest 1000 pracowników i nigdy nie wysyłają do ZUSu prośby o kontrolę bo nawet im się nie chce :-)
A co do włascicielek firm to rzeczywiście mają nie za ciekawie ... zwłaszcza, ze sporo z nich na wieść o ciąży podnosi sobie maksymalnie składki na ZUS i wtedy pobierają bardzo wysokie świadczenia :-)

mój braciszek nawet ostatnio mówił mi, że głupia jestem, że od razu po dowiedzeniu się, że jestem w ciąży nie założyłam firmy tylko po to żeby popłacić składki i potem korzystac na L4 i macierzyńskim ...
 
A co do włascicielek firm to rzeczywiście mają nie za ciekawie ... zwłaszcza, ze sporo z nich na wieść o ciąży podnosi sobie maksymalnie składki na ZUS i wtedy pobierają bardzo wysokie świadczenia :-)

mój braciszek nawet ostatnio mówił mi, że głupia jestem, że od razu po dowiedzeniu się, że jestem w ciąży nie założyłam firmy tylko po to żeby popłacić składki i potem korzystac na L4 i macierzyńskim ...

Czytalam o tym , dopiero teraz sie zacznie tworzenie fikcyjnych firm na cięzarne w sumie przedtem nie było za ciekawie lepiej było byc pracownikiem niz właścicielem :) a ZUS raczej nie jest w stanie takiej kobiecie nic zrobić zaklada firme opłaca maksymalne składki nawet w razie kontroli cóz mogą zrobić,a później 5600miesięcznie macierzyńskiego :)
 
reklama
Do góry