reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Sprawy urzędowe

reklama
Phel - ja dostałam pit za ten czas jak pracowałam. koleżanka po dłuszym l4 mówiła mi, ze to co z zusu jest nieopodatkowane, wiec pita nie dostaniesz. ja jak pojechałam do mojego zusu to dostałam druczek na którym wypełniłam info w jakim US sie rozliczam i jak rozumiem oni poinformują US... Ale tylko domniemam, może któraś z dziewczyn wie jak to działa
 
też nie wiem jako to jest, ja przepracowałam do końca roku, wiec pita z pracy dostane, zadzwonią jak będą dawać. choć małż już dostał..
 
Pracodawca ma czas dostarczenia do końca lutego (każdy pracodawca nawet taki u którego się już nie pracuje a pracowało w 2012- dot. również umowy zlecenie). Oczywiście jest to data wysłania więc w razie czego jeszcze trzeba poczekać 1 tydzień marca i wtedy się upominać.

Później już standardowo do końca kwietnia czas na złożenie.
 
Dziewczyny, a czytałyście gdzieś może, co w sytuacji, gdy umowa się kończy z dniem podrodu- to czy wówczas jest też możliwość przedłużenia tego zasiłku macierzyńskiego wg nowej ustawy?
 
tiramissu- ja właśnie wczoraj szukałam tego w necie, tez mam umowę do dnia porodu i raczej watpliwe że bedą chcieli mnie zatrudnić znowu ( redukcje). z tego co czytałam to też się należy, ale piszą wszytsko tak jakoś mało konkretnie
 
dziewczyny - wypłatę zasiłku po ustaniu zatrudnienia przejmuje ZUS. powienien być on taki jak zasiłek chorobowy jaki dostawałyście.
jeśli chodzi o długość pobierania zasiłku to na dzień dzisiejszy na pewno jest to 20 tygodni macierzyńskiego + 4 tygodnie dodatkowego tylko pamiętajcie aby złożyć wniosek o oba naraz i dołączyć akt urodzenia - pracodawca przesyła to do ZUS wraz ze swiadectwem pracy i drukiem Z-3.

jeśli chodzi o dłuższy macierzyński (56 tyg.) to oficjalny projekt zmian ustawy jeszcze nawet nie istnieje - z tego co gdzieś czytałam to niby nad tym pracują i chcą głosować "na wiosnę" cokolwiek to oznacza... dopiero jak projekt zmian zostanie przedstawiony i przegłosowany będziemy wiedzieć na czym stoimy, póki co to nic nie wiadomo pewnego...
 
Dziewczyny - jesli wiecie to dajcie znaka:-)

Chodzi o 2 tygodniowe L4 dla męża na opieke nad żonką po porodzie.

Kto je wypisuje i kiedy? w szpitalu w dniu wyjścia czy jak?

i ile chorobowego jest przyznawane - 80% czy 100%?

dzięki z góry piękne za infos:-)
 
reklama
Dziewczyny - jesli wiecie to dajcie znaka:-)

Chodzi o 2 tygodniowe L4 dla męża na opieke nad żonką po porodzie.

Kto je wypisuje i kiedy? w szpitalu w dniu wyjścia czy jak?

i ile chorobowego jest przyznawane - 80% czy 100%?

dzięki z góry piękne za infos:-)

Z tego co się orientuję, to wypisują je w szpitalu, czyli lekarz prowadzący. Kiedyś było też tak, że l4 należało się tylko po cc, nie wiem jak jest teraz. Płatne jest 80%.

Ustawa o świadczeniach pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa stanowi:
Art. 33. 1. Zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, nie dłużej jednak niż przez okres:
1) 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad dziećmi, o których mowa w art. 32 ust. 1 pkt 1 i 2;
2) 14 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad innymi członkami rodziny, o których mowa w art. 32 ust. 1 pkt 3.
2. Zasiłek opiekuńczy przysługuje łącznie na opiekę nad dziećmi i innymi członkami rodziny za okres nie dłuższy niż 60 dni w roku kalendarzowym.
3. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się niezależnie od liczby członków rodziny uprawnionych do zasiłku opiekuńczego oraz bez względu na liczbę dzieci i innych członków rodziny wymagających opieki.
Art. 34. Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeżeli poza ubezpieczonym są inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, mogący zapewnić opiekę dziecku lub choremu członkowi rodziny. Nie dotyczy to jednak opieki sprawowanej nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat.
Teoretycznie po porodzie małżonek może dostać 60 dni zasiłku opiekuńczego na dziecko lub 14 dni na żonę. Zasiłek opiekuńczy przysługuje w wysokości 80% wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru zasiłku.
 
Do góry