reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Test Nifty

Stara krowa ze mnie, ale ja robiłam tylko nifty chociaż w planach miałam jedno i drugie. Wyniki nifty przyszły po 3-4 dniach (szok) przed wizytą u lekarza, ale nawet lekarka powiedziała, że można pappę sobie darować, bo i tak u mnie wyszłaby "źle" (na to składały się różne czynniki nie tylko wiek) ale to już będzie moja decyzja biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw. To był mój świadomy wybór, ale oszczędziłam sobie parę nieprzespanych nocy.
Haha. Ja też. Zrobiłam nifty jeszcze przed USG genetycznym za namową mojego gina bo pappa niestety już na dzień dobry przyszykowalby mi najprawdopodobniej wysokie ryzyko właśnie przez mój wiek ( niezależnie czy dziecko zdrowe czy chore). Bardzo się cieszę, że zrobilam - teraz śpię spokojniej 🙂
 
reklama
Tak. Tylko czułość jest 99% - więc statystyka to trochę nieodpowiednie słowo. Jeśli wychodzi wysokie ryzyko to niestety - zwykle potwierdza to aminopunkcja. Jeśli jest niskie ryzyko - dziecko na 99% jest zdrowe ( w pappie to ruletka - mloda mama nosząc nawet chore dziecko może mieć niskie ryzyko względu na wiek ). Błędy w testach nipt zdarzają się wyjątkowo rzadko ( chyba tylko jeśli jest mała frakcja dna obecna we krwi dziecka , lub znikający bliźniak co posiadał wadę ) Paap w porównaniu z nim wypada słabiutko - u wielu kobiet no po 35rz już jest wysokie ryzyko ( mimo iż dziecko zdrowe). Mi gin kazał koniecznie wykonać nipt żebym mogła spać spokojnie, pappa tylko do oceny pracy łożyska.
ja mam powyżej 35 lat i jestem w ciąży ryzyko mam ocenione jako niskie a nifty wykonałam tez dodatkowo choćby dlatego że jego zakres diagnostyczny jest dużo szerszy niż tylko 3 najczęstsze trisomie. Natomiast czułość usg plus pappa ocenia się na ok 90%, więc nifty jest na pewno czulsze(tylko kosztuje 2tys zl).
Pappa wykonuje się przede wszystkim żeby wyłapać pacjentki z wyższym ryzykiem i poprowadzić bardziej dokładną diagnostykę.
 
Stara krowa ze mnie, ale ja robiłam tylko nifty chociaż w planach miałam jedno i drugie. Wyniki nifty przyszły po 3-4 dniach (szok) przed wizytą u lekarza, ale nawet lekarka powiedziała, że można pappę sobie darować, bo i tak u mnie wyszłaby "źle" (na to składały się różne czynniki nie tylko wiek) ale to już będzie moja decyzja biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw. To był mój świadomy wybór, ale oszczędziłam sobie parę nieprzespanych nocy.
tak ale nie każdego stać na to żeby zapłacić prawie 2.5tys za badanie. A pacjentki z grup ryzyka i powyżej 35 roku życia USG plus pappa mają za darmo.
 
ja mam powyżej 35 lat i jestem w ciąży ryzyko mam ocenione jako niskie a nifty wykonałam tez dodatkowo choćby dlatego że jego zakres diagnostyczny jest dużo szerszy niż tylko 3 najczęstsze trisomie. Natomiast czułość usg plus pappa ocenia się na ok 90%, więc nifty jest na pewno czulsze(tylko kosztuje 2tys zl).
Pappa wykonuje się przede wszystkim żeby wyłapać pacjentki z wyższym ryzykiem i poprowadzić bardziej dokładną diagnostykę.
To miałaś szczęście 🙂 Bardzo wiele kobiet po 35 rz niestety ma podwyższone ryzyko. Ja też robiłam nifty pro jeszcze przed genetycznym USG i pappem. Ryzyko wyszło mi 1na kilka miliardów więc wg genetyk nie ma opcji na sprawdzane trisomie ..zrobiłam też pappa ale jeszcze nie mam wyników. Dam znać jakie mam ryzyko. Biorę sporo leków ( to też miesza w bochemii) więc przewiduje , że będę mieć wysokie ryzyko. Ale zobaczymy🙂
 
Nie zgodzę się. Znam multum kobiet które przeżywały koszmar bo pappa pokazał wysokie ryzyko a dziecko było zdrowe. Na wyniki miały wpływ nawet leki 🙈 Nipt i pozytywny wynik przywracał im dopiero spokój...i faktycznie dzieci rodziły się zdrowe . Ja szczerze miałam nie robić pappa- gin mi kazał robić przez wzgląd na inne markery ( łożyskowe itp). Do oceny ryzyka trisomii polecił mi tylko nipt. USG zgadzam się - bardzo istotne - biochemia jednak dla mnie wrozenie z fusów. U większości starszych kobiet papp na dzień dobry szykuje wysokie ryzyko trisomii 😉
bo pacjenta powyżej 35 roku życia mają po prostu większe ryzyko trisomi taka jest prawda. Ryzyko wystąpienia zespołu Downa u kobiet 35 plus to 1 na 100 a w 20 roku życia 1 na 900.
 
To miałaś szczęście 🙂 Bardzo wiele kobiet po 35 rz niestety ma podwyższone ryzyko. Ja też robiłam nifty pro jeszcze przed genetycznym USG i pappem. Ryzyko wyszło mi 1na kilka miliardów więc wg genetyk nie ma opcji na sprawdzane trisomie ..zrobiłam też pappa ale jeszcze nie mam wyników. Dam znać jakie mam ryzyko. Biorę sporo leków ( to też miesza w bochemii) więc przewiduje , że będę mieć wysokie ryzyko. Ale zobaczymy🙂
no pewnie miała szczęście bo w moim przedziale wiekowym ryzyko wszelkich wad genetycznych po prostu populacyjnie wzrasta.
Ja uważam ze jeśli kogoś na Nifty mię stać to lepiej ten stres przeżyć i wiedzieć niż być spokojnym i radosnym przez 9 miesięcy a potem popadać w rozpacz. Ale to moje prywatne zdanie.
 
bo pacjenta powyżej 35 roku życia mają po prostu większe ryzyko trisomi taka jest prawda. Ryzyko wystąpienia zespołu Downa u kobiet 35 plus to 1 na 100 a w 20 roku życia 1 na 900.
No właśnie ... mnie nie interesuje statystyka i ryzyko dla wieku tylko fakt czy moje dziecko ma trisomie czy nie 😉 dlatego zrobiłam nifty żeby spać spokojniej.

A teraz ciekawostka. Jestem po rozmowie z genetyk. Też byłam pewna, że trisomie to domena starszych kobiet. Niestety problem dotyka coraz większą rzeszę młodych dziewczyn ( wg genetyk wpływ na środowisko i straszne pogorszenie jakości nasienia u mężczyzn) ... Także niewykluczone, że te widełki ryzyka z pappa będzie trzeba zmienić
 
tak ale nie każdego stać na to żeby zapłacić prawie 2.5tys za badanie. A pacjentki z grup ryzyka i powyżej 35 roku życia USG plus pappa mają za darmo.
Ja trochę tego nie ogarniam, ale może dlatego, że na ciąże zdecydowałam się późno (ale nie żałuję) i to z pewną "poduszką finansową". Jak kogoś nie stać na takie badanie to stać go będzie na wydatki związane z dzieckiem? Przecież z tego co pamiętam można taki wydatek na raty rozłożyć. Jak ktoś chce to to zrobi, reszta tylko szuka wymówki.
 
No właśnie ... mnie nie interesuje statystyka i ryzyko dla wieku tylko fakt czy moje dziecko ma trisomie czy nie 😉 dlatego zrobiłam nifty żeby spać spokojniej.

A teraz ciekawostka. Jestem po rozmowie z genetyk. Też byłam pewna, że trisomie to domena starszych kobiet. Niestety problem dotyka coraz większą rzeszę młodych dziewczyn ( wg genetyk wpływ na środowisko i straszne pogorszenie jakości nasienia u mężczyzn) ... Także niewykluczone, że te widełki ryzyka z pappa będzie trzeba zmienić
to tylko część prawdy na pewno środowisko też na to wpływa ale też więcej dzieci z trisomia może być w młodszych grupach wiekowych bo tam po prostu rodzi się więcej dzieci.😀
 
reklama
Do góry