reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

TSH na prezstrzeni ciąży

Niesia_88

Fanka BB :)
Dołączył(a)
11 Wrzesień 2015
Postów
753
Cześć!

Mam pytanie odnośnie poziomu TSH.
W pierwszym trymestrze TSH wyszło mi nieco podwyższone - 2,65. Czekając na wizytę u endo (3 tygodnie) powtórzyłam TSH i dodatkowo zbadałam fT4. TSH wyszło mi wtedy 1,61, fT4 nie pamiętam ile, ale jak najbardziej w normie - potwierdziłam u swojego gina. Na wizycie pani endokrynolog stwierdziła, że podwyższony wynik TSH w pierwszym trymestrze (to chyba było około 10 tygodnia) musiał wynikać z szaleństwa hormonów w związku z młodą ciążą (fT4 nie miałam wtedy sprawdzanego). Nie zaleciła mi żadnych leków, jedynie robienie kontrolnych badań tak raz na miesiąc. Ostatnio powtórzyłam TSH i wyszło 2,15, czyli dosyć wysokie, ale nadal w normie (do 2,35 w II trymestrze). I teraz pytanie - odczekać z tydzień, powtórzyć badanie i zrobić dodatkowo fT4 czy może lecieć w trybie pilnym do endo?
 
reklama
W ciąży hormony ciążowe to chyba raczej obniżają tsh? Hm.. Tsh jest słabo miarodajne. Ale pytanie czy pani dr w ogóle bierze pod uwagę pozostałe badania? ;) Jeśli będziesz chciała zrobić jednak komplet (tsh, ft3, ft4) to koniecznie z samego rana, na czczo i niedługo po wstaniu.
W trybie pilnym to może nie, choć nie wiem jak się Twoja historia przedstawia, czy powinnaś pilnie.
W ciąży tsh powinno być w okolicy 1, a ft3 i 4 na zbliżonym poziomie procentowym normy i co najmniej 50% .
 
No właśnie tak słyszałam, że TSH jest średnio miarodajne i lubi w ciąży "wariować". fT3 nie robiłam, zrobię w najbliższy czasie, ale fT4 za to za każdym razem miałam prawidłowe (ostatnie badanie 3 tygodnie temu).
 
Wszystkie trzy badania najlepiej robić z jednej próbki krwi. Dorabiania osobno może nie być wiarygodne.
Warto sprawdzić wszystkie te rzeczy, bo ft4 może być ok, a ft3 marne bo np. zaburzona przemiana z powodu niedoborów ect. i praca tarczycy nadal będzie kiepska.
Tutaj można sobie przeliczyć wyniki.
Ale nie ma co wróżyć. Jak endo jest dobry i nie widzi powodu do zmartwień to nic się nie martw :-) Chyba, że samopoczucie kiepskie to warto drążyć.
 
Do góry