reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Umowa do dnia porodu a wysokość zasiłku macierzyńskiego/rodzicielskiego

kipotka

Fanka BB :)
Dołączył(a)
25 Sierpień 2019
Postów
247
Miasto
Warszawa
Dzień dobry. Chciałam zapytać, czy w sytuacji gdy miałabym umowę o pracę przedłużoną do dnia porodu, to po porodzie przysługiwałby mi minimalny zasiłek macierzyński 1 000 zł, czy może średnia wynagrodzenia z okresu przepracowanego u Pracodawcy do dnia porodu (8 miesięcy)? Zarabiam 7 tys. złotych brutto. Byłoby to jakoś pomniejszone, z uwagi na to że to 8 nie 12 miesięcy, czy dostawałabym 7 tys brutto pomniejszone o jakieś składki i x0,08 gdybym zdecydowała się wykorzystać maksymalny czas zasiłku? Czy jednak byłoby to tzw. kosiniakowe 1 000 złotych? Któraś z Was była w podobnej sytuacji? Będę ogromnie wdzięczna za odpowiedzi :)

Pozdrawiam
Mama w 1 trymestrze ciąży
 
reklama
Rozwiązanie
Wracając do mojej sytuacji, dostałam umowę na czas nieokreślony. Pracodawca jeszcze nie wie, że jestem w ciąży ale jestem już w II trymestrze i zamierzam o tym powiedzieć w przyszłym tygodniu. Zastanawiam się, czy to nie jest tak, że cofną mi tę umowę i z mocy prawa przedłużą do dnia porodu. Muszę otworzyć nowy wątek, ale jeśli ktoś wie jak jest na 100% w takiej sytuacji, to będę wdzięczna za odpowiedź.
Witam, a czy któraś z Pań orientuje sie moze, jak wygląda podstawa do zasiłku macierzyńskiego w przypadku kiedy umowa o prace zostala przedłużona do dnia porodu, wynagrodzenie bylo równe najniższej krajowej, a od nowego roku nastąpił by jej wzrost. Ponoć podstawa zasiłku nie moze byc niższa niż najniższa krajowa i kiedy nastepuje jej wzrost ( dla osob posiadających status pracownika ) to automatycznie wynagrodzenie z zasiłku rowniez sie zwieksza... a co jesli nie jest sie juz na umowie,poniewaz zostala rozwiązana z dniem porodu i nie posiada sie tego tytułu? Czy zasiłek rowniez sie zwieksza o daną kwote? Czy dla tych osob zostaje taki sam ? Moze ktoras z Was miala taki przypadek podczas tegorocznej podwyzki najniższej krajowej.
Zasiłek najmniej może wynosić 1000 zł. Jeżeli jest mniejszy ZUS wyrównuje do tej kwoty. Nie słyszałam nic o tym, żeby nie może być niższy niż najniższa krajowa. Można zadzwonić na infolinie zusu tam powiedzą.
 
reklama
Zasiłek najmniej może wynosić 1000 zł. Jeżeli jest mniejszy ZUS wyrównuje do tej kwoty. Nie słyszałam nic o tym, żeby nie może być niższy niż najniższa krajowa. Można zadzwonić na infolinie zusu tam powiedzą.
Zasiłek jest obliczany z sredniego 12 miesięcznego zarobku, poniewaz jestem na zasiłku chorobowym 100% a moja srednia byla nizsza niz dana na ten rok podstawa do obliczenia zasiłku, ( z powodu podwyższenia najnizszej krajowej ) zostala podwyzszona tak by byla minimalną. Oczywiscie na zasiłku macierzyński jesli wzięłabym 100% i 60% nie przekraczam w drugiej polowie 1000 zl i to wyrównują, ale chodzi mi o ogólną podstawe do obliczenia tego zasiłku, czy gdyby najniższa krajowa znowu uległa wzrostowi, to w takim wypadku ( jednak nie jest sie juz wtedy pracownikiem,poniewaz umowa jest rozwiązana ale zasiłek nadal sie nalezy ) ta podstawa rowniez wzrośnie.
IMG_20190924_083547.png
IMG_20190924_083558.png
 
Zasiłek jest obliczany z sredniego 12 miesięcznego zarobku, poniewaz jestem na zasiłku chorobowym 100% a moja srednia byla nizsza niz dana na ten rok podstawa do obliczenia zasiłku, ( z powodu podwyższenia najnizszej krajowej ) zostala podwyzszona tak by byla minimalną. Oczywiscie na zasiłku macierzyński jesli wzięłabym 100% i 60% nie przekraczam w drugiej polowie 1000 zl i to wyrównują, ale chodzi mi o ogólną podstawe do obliczenia tego zasiłku, czy gdyby najniższa krajowa znowu uległa wzrostowi, to w takim wypadku ( jednak nie jest sie juz wtedy pracownikiem,poniewaz umowa jest rozwiązana ale zasiłek nadal sie nalezy ) ta podstawa rowniez wzrośnie. Zobacz załącznik 1026020Zobacz załącznik 1026021
Zadzwoń najlepiej do zusu to będziesz wiedzieć napewno :)
 
Wracając do mojej sytuacji, dostałam umowę na czas nieokreślony. Pracodawca jeszcze nie wie, że jestem w ciąży ale jestem już w II trymestrze i zamierzam o tym powiedzieć w przyszłym tygodniu. Zastanawiam się, czy to nie jest tak, że cofną mi tę umowę i z mocy prawa przedłużą do dnia porodu. Muszę otworzyć nowy wątek, ale jeśli ktoś wie jak jest na 100% w takiej sytuacji, to będę wdzięczna za odpowiedź.
 
Rozwiązanie
Do góry