reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Urlop macierzyński

Rogata1298

Fanka BB :)
Dołączył(a)
14 Październik 2020
Postów
392
Hej dziewczyny,pracuje na umowę o prace na czas określony do 02.2022 r. Staram się o dziecko,jak wyglada sytuacja w razie co z L4 lub macierzyńskim? Czy muszę ukrywać ciąże przez 3 miesiące żeby pracodawca mnie nie zwolnił? Czy gdy ustanie stosunek pracy na macierzyńskim to zasiłek dalej będzie wypłacany przez rok czasu?
Dziękuje za odpowiedz 🙂
 
reklama
Rozwiązanie
Tak najlepiej poczekac do 8-12 tygodnia bo wtedy juz lekarz moze potwierdzic zywy zarodek z bijacym sercem. Czasem jest tak, ze jestesmy w ciazy a serduszko nie zaczyna bic i wtedy dochodzi czesto do poronien. Oczywiscie jesli od poczatku ciaza bedzie zagrozona, to nie zastanawiaj sie pracodawca bo pewnie lekarz od razu wystawi Ci L4, wiec wtedy posluchaj lekarza
Nie musisz nic ukrywać. Zwolnić Ciebie nie może od momentu potwierdzenia ciąży (z uwagą, że w ciążę musisz zajść przed 12.2021 - by koniec umowy wypadał po osiągnięciu 3 miesiąca ciąży - umowa zostanie przedłużona do dnia porodu).
Jeśli umowa skończy się w trakcie urlopu macierzyńskiego, to po wygaśnięciu umowy składasz wniosek do ZUS o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za pozostały okres.
 
Nie musisz nic ukrywać. Zwolnić Ciebie nie może od momentu potwierdzenia ciąży (z uwagą, że w ciążę musisz zajść przed 12.2021 - by koniec umowy wypadał po osiągnięciu 3 miesiąca ciąży - umowa zostanie przedłużona do dnia porodu).
Jeśli umowa skończy się w trakcie urlopu macierzyńskiego, to po wygaśnięciu umowy składasz wniosek do ZUS o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za pozostały okres.
Wiec zakładając że w ciąże zajdę 01.2021 mogę od razu poinformować pracodawcę o ciąży tak? Dobrze rozumiem? 😀
 
Wiec zakładając że w ciąże zajdę 01.2021 mogę od razu poinformować pracodawcę o ciąży tak? Dobrze rozumiem? 😀
Z doswiadczenia powiem Ci, ze lepiej poczekac tak do 8 tyg. Po pierwsze trzeba ja potwierdzic u lekarza a po drugie rozne sa historie. Ja poronilam pierwsza ciaze. Gdybym od razu powiedziala to czulabym sie zle z tym wszystkim.. kazdy by gadal patrzyl wspolczul.. A tak nikt nie woedzial oprocz jednej kolezanki i latwiej bylo przez to przejsc. Wszystko zalezy tez jaki stosunek do ciezarnych ma Twoj pracodawca.
 
Tak najlepiej poczekac do 8-12 tygodnia bo wtedy juz lekarz moze potwierdzic zywy zarodek z bijacym sercem. Czasem jest tak, ze jestesmy w ciazy a serduszko nie zaczyna bic i wtedy dochodzi czesto do poronien. Oczywiscie jesli od poczatku ciaza bedzie zagrozona, to nie zastanawiaj sie pracodawca bo pewnie lekarz od razu wystawi Ci L4, wiec wtedy posluchaj lekarza
 
Rozwiązanie
Możesz zgłosić dziecko do ubezpieczenia przy zasiłku. Tylko potem musisz pamiętać, że wraz z końcem pobierania zasiłku zarówno ty, jak i dziecko - tracicie status ubezpieczonego,
 
reklama
reklama
Do góry